Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 1


1030 raspunsuri la acest subiect

#31
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:35

Cate pic de vigantol dati voi pe zi? Se pot pune si in biberonul cu lapte?

#32
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:36

Mămici, am nevoie de un sfat. Cum schimb formula de lapte?

 

pui in calupuri de 2-3 zile cate o masura de formula noua in loc de formula veche, urmatorul calup doua masuri formula noua in loc de formula veche - pana nu mai ai decat formula noua. Daca are efecte adverse iti dai seama in ele 2-3 zile, la Adina a avut varsaturi Sara.

 

Mandarina, de unde ma laudam ca n-are cruste iete cs i-au aparut, cum arata bubele voastre? La nou sunt pete rosii cu bubulite din loc in loc iar pe alocuri cu cruste galbene. Un vis!



#33
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:36

Mămici, am nevoie de un sfat. Cum schimb formula de lapte?

 

Progresiv, in fiecare zi inlocuiesti o masura din lp vechi cu o masura din lp nou. 



#34
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:41

Lili, sunt uleioase si e de preferat sa i le pui in plisc direct.

#35
likusa

likusa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:06

Deci amestec ambele formule nu? Sau fac in biberoane separate?

#36
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:12

pui in calupuri de 2-3 zile cate o masura de formula noua in loc de formula veche, urmatorul calup doua masuri formula noua in loc de formula veche - pana nu mai ai decat formula noua. Daca are efecte adverse iti dai seama in ele 2-3 zile, la Adina a avut varsaturi Sara.

 

Mandarina, de unde ma laudam ca n-are cruste iete cs i-au aparut, cum arata bubele voastre? La nou sunt pete rosii cu bubulite din loc in loc iar pe alocuri cu cruste galbene. Un vis!

 

Ooka, parca l-ai descris pe băiatul meu :). Așa sunt si ale lui. După 2 zile de cremuit am scăpat de cruste si petele roșii s-au mai estompat. Inca are bubițe multe si mici. 



#37
oani81

oani81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:12

Buna mamici! Va urmaresc din umbra inca de la inceputul anului cand aveam 17-18 saptamani de sarcina dar nu am avut niciodata curajul sa scriu. E prima data cand scriu pe un forum  [:I]  Eu am nascut pe 12 mai la 38 saptamani fix prin cezariana. Fetita mea a avut 3,6 kg si 51 cm la nastere. Mai am o fetita de 4 ani. Sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru. Mi-ar face placere sa iau parte la discutii acum ca mi-am facut curaj, nu doar sa va citesc :D



#38
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:17

eu ii dau vigantolul cu lingurita, 2 picaturi pe zi, dimineata pana in pra 12



#39
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:17

Eu îi dau picăturile cu lingurita, am încercat direct și nu prea reușesc.

 

Lili, se amesteca lăpticul - de exemplu pui 90ml apa și 2 masuri din laptele 1 și una din laptele 2.

 

Mima, asta ar mai lipsi, sa se ia pediatra cu mine cu completarea, as ajunge la Bălăceanca direct. Mai mult de atât nu pot și pace. Incerc sa ma impac cu ideea ca si daca se duce laptele asta e, sa ma liniștesc, ca am un stres continuu. Vedem când o veni și Manu cum o fi, ca ea e cea nerăbdătoare și cu gura mare dintre copii. Mihnea e un înțelegător. Ai fost la Medicover la pediatru? Ca acolo ajung eu vineri.

 

Mandarina, la ce dermatolog ai ajuns? Eu mă duc acum la Medicover ca mi-e peste mana sa mă duc la Grigore Alexandrescu. Poate când mai creste.

 

Ieri cred ca au fost dureri de burtică. A mâncat la 20:30, după nu a mai vrut nici măcar biberon, se agita rău de tot. S-a culcat la 2 si nu am reușit sa o mai trezesc peste noapte, am încercat de 2 ori. Așa ca a mâncat la 8 dimineața... Mă tot întreb dacă sa nai pun ceasul sa mă scoale noaptea sa îi dau sa mănânce, sau pur și simplu așa e ea și are nevoie de somnul legat pentru odihna și sa se odihnească stomacelul. Parca dupa nopțile în care nu reusesc sa o trezesc e mai liniștită. Pediatra mi-a zis sa nu o mai trezesc după o luna,cu cât doarme mai mult cu atat mai bine, dar dacă am tot citit ca dacă nu suge noaptea se duce laptele mi-e frica. Mama îmi spunea în schimb ca atunci când eram noi mici pediatrii recomandau ca bebeii sa nu manance intre 12 noaptea și 6 dimineața.

 

Legat de alaptat, am citit un subiect aici pe DC în care se zicea ca bebelușul nu are nevoie sa crească în greutate prima luna, poate și scădea, și ca după e ok și dacă ia numai 200g pe luna. Așa o fi? Mă întreb dacă ar fi de acord un pediatru cu asta.


Editat de poohy, 13 iulie 2016 - 14:21 .


#40
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:24

Legat de botez - am vorbit și eu la biserica, pentru 20 august. Caut și eu restaurant, dar pentru un prânz nu petrecere, și nu am nici o idee, habar nu am unde sa duc 25 de adulți și 15 copii. Poate nici nu fac, sper sa nu îmi sara nimeni în cap. Lili, și eu caut idei de cadouri pentru nași. Nu am nici o idee nici legat de asta. ..


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -