Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 1


1030 raspunsuri la acest subiect

#21
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 10:24

mamici, am reusit si eu sa nu i mai dau deloc completare cu lp. se satura, se pare, din laptele meu. important e sa fiu calma si să am răbdare. desi ma tine ocupata, pentru ca vrea des san, trag speranta ca voi reusi sa l alaptez pe Vladut doar la san, macar pana la diversificare. noaptea si-a facut un program aiurea. vrea din 2 in 2 ore la san, uneori suge si o ora. cu sanul drept reusesc sa i dau eu stand intinsa pe pat, dar la stangul trebuie sa l iau in brate si ma doare bratul din umar. se pufoseste si el, mititelul

plus ca am un san mai mare acum, desi ambii sunt plini, tind sa cred ca i place mai mult la dreptul, poate si fluxul e mai mare acolo. drept urmare il pun de doua ori la stangul, o data la dreptul. poate asa stimulez mai mult lactatia pe stangul. o functiona asa?



#22
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 10:38

Poohy, multa sanatate lui Mihnea! Si tie putin optimism si voie buna:)

 

Ganganie, asa fac si eu dar pentru efect invers, bine eu mai am o regula, o ora suge acelasi san daca suge doar cateva minute ( pana in 10).

 

Noi ne-am distrat aseara super de la 2 la 5 nu a mai dormit. Am crezut ca cedez, noroc ca dormisem de pe la 12 pana pe la 2. Culmea e ca dupa ce intr-un final a adormit sugand ( lui nu i se intampla decat rarisim), la 6 s-a trezit. O fi puseu sau ceva. Acu' doarme ca l-a ajuns oboseala.

 

Nici eu nu am vergeturi, doar 10kg in plus:)), de innegrit pielea nu s-a innegrit, pare doar mai uscata pe burta. 

 

Si bebe e plin de bube dar le tratez cu indiferenta, nu au insa cruste sau alte treburi alarmante, insa nu il spal cu sapun tot timpul, nu ii fac baie zilnic pe tot corpul si nici nu l-am dat deloc cu crema/ulei.



#23
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 10:39

Si bebele meu a facut falcute....la 3 sapt are 3800gr, deci un plus de 900gr fata de greutatea de la externare.

 

Eu pe piele il dau cu vitamina A si ii merge bine, pielicica e curata.

 


Editat de Lili90, 13 iulie 2016 - 10:41 .


#24
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 10:44

Eu am ramas si cu burta, si cu vergeturi si cu linia maro pe abdomen..si un san e mai mare decat altul.. Sunt o diva, ce sa mai...

#25
mamiSIMONA85

mamiSIMONA85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 10:52

Eu am ramas si cu burta, si cu vergeturi si cu linia maro pe abdomen..si un san e mai mare decat altul..Sunt o diva, ce sa mai...

 

Și eu sunt o diva ca și tine, Lili! Cu aceleași probleme! Noi sa fim sănătoase! Și bebeii noștri! 



#26
mamiSIMONA85

mamiSIMONA85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 10:56

Am făcut programare la biserica pt botez și mi-a dat o lista cu ce trebuie sa aduc dar la unele lucruri sunt nelămurita. ..eu nu prea am fost pe la botezuri...prosop și săpun mi-a cerut, pentru preot sunt ăstea? Contează ce fel de prosop sau săpun? Fase de bumbac...albe? Ce dimensiune? Pentru bebe sunt ăstea? Și ulei...de care? Cat? Dacă știe cineva sa mă ajute cu răspuns la întrebările mele va sunt recunoscătoare!

#27
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 11:24

Si eu ma distrez cu bebe, dar la ore mai rezonabile. Aseară m-am chinuit sa-l adorm de pe la 7 pana la 11:30 :(. Ațipește la sân sau in brațe, dar se trezește instant cand vreau sa il pun in pătuț. Iar eu ma încăpățanez sa il culc noaptea in pătuț. Pe la 12:30 s-a trezit sora-sa pt ca ii era sete si voia la wc, pe la 2:00 bebe pt o porție scurta de lapte, iar la 5:20 mi-a dat trezirea definitiv copilul cel mare care, pana la vârsta asta nu s-a obișnuit cu orele normale de trezire. Acum sunt zombie... Eu il spălam pe bebe o data la 2 zile, acum insa vreau sa il spăl zilnic, poate scăpam totuși de bubițe, ma cam stresează sa-l văd asa. Eu mai am 6 kg de dat jos, plus burta de rigoare... Singurul lucru bun e ca nu am vergeturi...

#28
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 11:52

Am făcut programare la biserica pt botez și mi-a dat o lista cu ce trebuie sa aduc dar la unele lucruri sunt nelămurita. ..eu nu prea am fost pe la botezuri...prosop și săpun mi-a cerut, pentru preot sunt ăstea? Contează ce fel de prosop sau săpun? Fase de bumbac...albe? Ce dimensiune? Pentru bebe sunt ăstea? Și ulei...de care? Cat? Dacă știe cineva sa mă ajute cu răspuns la întrebările mele va sunt recunoscătoare!

 

Prosop si sapun pt preot. Mic sau mai mare, cum preferi. Ulei de care vrei  -de maslibe, de floarea soarelui. Eu am luat o sticluta mica de masline. O deschide si parca unge copilul putin.  Fasa de bumbac - sunt panglicile acelea de bumbac la mercerie  -eu cred ca am luat 1 m sau 1.5 m. Plus un fel fel de scutec de finet / panza alba de vreo 2mx2m pt cand scoate copilul din apal. Dar toate astea le cumpara nasii.



#29
likusa

likusa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:28

Mămici, am nevoie de un sfat. Cum schimb formula de lapte?

#30
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:33

Și eu sunt o diva ca și tine, Lili! Cu aceleași probleme! Noi sa fim sănătoase! Și bebeii noștri!

 

Asa e! Doamne-ajuta!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -