Sari la conținut

Sari la conținut


Aparat dentar pentru adulti


58 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 20:51

Disconfortul e acelasi, doar ca uneori, la adulti este necesara sacrificarea unui dinte sanatos, sau chiar doi, pentru a face loc celorlalti.

La adulti,e mai dureris decit la copii.

De asta se incepe tratamentul ortodontic devreme(noi am inceput pe la 10 ani de rideau toti prietenii mei din Romania ca are fii mio brecheti doar pe 4 dinti [smulgpar] ,ei fiind "expertii" )si se intervine chiar si chirurgical,sa nu se simta atit de tare.

 

 

La adulti insa ,nu exista notiunea de treptat.se pun brecheti pe totu dintii,se stringe,se targe...deci e dureros.

 

(la copii doare in prima zi cind "stringe"brechetii.Cu decontarea si la noi a fost exact ca la tine,s-a decontat tot,in afara de cea fost extra ales)



#22
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 20:57

Da, noi am ales altceva decat deconta Casa . Am fost La doi ortodonti. Are cu " safir" cum scria Adina:cuprinde toti dinti. Dana, al meu Are 11,9 . La cel mic, Are mobil si e platit integral de Casa .

#23
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 21:00

Aparatul din poza Corinei e mobil . Eu am o pretena care il poarta noaptea.



Aia e gutiera, e facuta pt cei cu bruxism.

#24
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 21:02

off Xio, o sa iti aduc dovada.o sa ii scriu fetei :))


Editat de DidiAlex, 12 iulie 2016 - 21:03 .


#25
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 21:33

Aia e gutiera, e facuta pt cei cu bruxism.

Cica e Essix retainer si e tot pentru indreptat dintii.

 

http://www.rivervall....com/retainers/



#26
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 22:01

Invisalign e noua metoda de indreptare a dintilor: persoana respectiva primeste 2-3-4 seturi de suporturi trasnparente pentru dinti si pe care ii schimba la circa. 2 saptamani. Aceste suporturi se dau jos cand se mananca si cand se curata dintii ( se subintelege ca dupa fievare masa trebuie musai curatati dintii.) In circa. 9-12 luni se indreapta dintii, costul e in jur de 3500-6000 Eur daca am inteles eu bine...

 

http://www.invisalig...entStories.aspx

 

mie mi se pare o technologie muult mai buna decat brachets.

 

cristina



#27
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 22:01

La adulti,e mai dureris decit la copii.

De asta se incepe tratamentul ortodontic devreme(noi am inceput pe la 10 ani de rideau toti prietenii mei din Romania ca are fii mio brecheti doar pe 4 dinti [smulgpar] ,ei fiind "expertii" )si se intervine chiar si chirurgical,sa nu se simta atit de tare.

 

 

La adulti insa ,nu exista notiunea de treptat.se pun brecheti pe totu dintii,se stringe,se targe...deci e dureros.

 

 

Noi am inceput tratamentul in Romania, la 8 ani. A avut tot asa, la inceput pe 2 dinti, apoi pe 4...6...procedura nu are treaba cu durerea ci cu cresterea maxilarului. A purtat 4 ani aparat fix in Romania, apoi 2 ani pauza si apoi i-am pus iarasi in Germania si l-a purtat 2 ani jumatate.

Eu am un nepot de 27 de ani care si-a pus aparat acum 2 ani. Il doare doar in ziua in care este activat.

Noua doctorul din Germania ne-a spus ca daca doare mai mult de 2 zile sa mergem inapoi ca ceva nu e in ordine. Deduc eu de aici ca nu trebuie sa doara nici la adulti  [:)]

Hai sa n-o speriem pe autoarea subiectului cu aceasta durere ca nu are rost. Ar fi pacat sa se simta descurajata de ce scrim noi pe aici. Oricine merita o dantura frumoasa si un zambet perfect   [flo]



#28
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 22:07

Am citit ca mai este o metoda de indreptat dintii cu minibracketi lipiti pe spatele dintilor. Practic, nu se vede nimic la exterior.

Mie asta mi se pare cea mai tare, cu toate ca, nu mi-o explic tehnic. logica mea imi spune ca n-ai avea cum sa musti. [:-)))]  [:-)))]



#29
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 22:09

Eu cu ocazia asta am ramas fara masee de minte, mi s-a spus ca oricum se cariaza primele (aveam una care era semi-incusa si era deja cariata). 

 Eu am avut jos pe toata partea, si sus - 2 pe parti laterale, in locul celui de jos am aparat de contentie fix. Dupa scoaterea aparatului voi purta gutiera 2 ani, cel putin asa mi-a zis, om vedea.

  Dureri si eu am in primele 2-3 zile, si la PMS mi se umfla gingiile. Nu pot manca alimenta tari sau lipicioase, am dus bucal, si periute interdentare. 

In Ro se achita tot, cred ca pana acum cu tot cu partea edodontica, de extractii, implanturi si ortodontie am ajuns pe la 7000 eur (am calculat grosso modo, nu stiu exact, nu am tinut cont), dati in 3 ani. Am aparat fix metalic, m-a costat cam 1000 eur ambele arcade, nu e asa aratos, dar e rezistent. La implanturi cel mai scump am dat 1500 eur pt ca am avut nevoie de sinus lift, aditie de os artificiala si membrana, daca nu e nevoie e doar 550 eur.

 Ah mai uitasem, apropo de durere, uneori ma raneam din cauza aparatuui a interiorul obrazului, asa ca ceara orto a greu si glicerina.

  Curaj.


Editat de moon16, 12 iulie 2016 - 22:12 .


#30
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 22:24

Adina, cum sar? Musca DIN ceva ? Ce model are? Fii- miu are fix, 5000€ a costat , 1500 noi, egal cate vizite avem. Momentan e grijuliu.

 

Da,ea nu are grija si mananca orice. Inclusiv porumb fiert pe cob, sau musca din mar...ce evident e interzis. Are braketi, cu aparat safir...nici nu mai stiu cat a costat, a fost destul de mult...ca e 1 an de atunci. Nedecontabil, evident, la noi in Romania.

 

La ultima vizita lunara am platit 500 roni, pentru ca pierduse 4 braketi (costa vreo 100 lei un braket dar am primit discount, ca in fiecare luna pierdem macar 2-3 bracketi, 100 lei consultul plus i a schimbat o bara si a mai costat si aia). Saptamana trecuta, nici nu mai stiu ce a mancat, ca mi a predat un bracket cazut,dar ea nu i simte pe toti cand cad. 

 

Exului in schimb, nu i a cazut niciun bracket. Deci, cred ca e important sa ai grija si sa respecti totusi niste reguli.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -