Sari la conținut

Sari la conținut


Aparat dentar pentru adulti


58 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:41

Nu am vorbit cu dentista despre asta , am avut check up in iunie dar mi-a venit asa o idee ca as putea incerca in Romania , sigur costa mai putin . Am dintii drepri doar ca vreau sa ii apropii in unele locuri . Oricum nhs nu acopera braces .

 

daca spui ca ai dintii drepti, maxilarele se suprapun corect, n-ar fi o varianta sa pui fatete pe dintii care sunt usor departati ?

ma gandesc, ok, ii apropii cu aparatul dentar, dar in timp nu se vor indeparta din nou, odata cu inaintarea in varsta ?



#12
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:53

Hmm ..

Eu mi-am pus pt ca: aveam probleme cu ocluzia (muscatura), cei de jos erau incalecati si se cariau repede, aveam 3 masele scoase, un canin iesit in afara (mai aveam unul mai in spate), etc.

  La mine a durat atat de mult, pt ca am schimbat ortodontul, la cel actual sunt de un an jumatate, si el zice ca pana la sfarsitul anului terminam.

 Personal, daca stiam cum or sa fie lucrurile nu ma bagam, primul ortodont dupa un an jumatate mi-a zis ca este depasita de situatie. M-am gandit sa renunt, dar barbatu-meu zice ca e o investitie, la dreot vorbind lucrurile incep sa arate bine, muscatura s-a rezolvat, mai am un singur implant de facut, si dupa urmeaza capacele, deci nu voi mai avea masele lipsa.

 Ortodontul meu este la mijloc, nici cel mai ieftin, nici cel mai scump. Eu mi-am pus aparat metalic, am prieteni care au de safir - arata altfel si costurile is altele.

 O suma totala, nu pot sa iti zic, decat daca vrei sa stii cat am dat la ortodontul actual. In mare: aparatul fix cu bracketi metalici - 2200 lei/arcada (in Cluj, prieneta mea a dat 2000 eur per arcada), controlul - 100 lei per vizita (acum ca am scapat de partea de jos, sper sa fie mai ieftin), contentia fixa - 300 lei/per bucata. Asta daca ai nevoie doar de atata, eu a tb sa imi scot 3 masele, 3 implanturi - din care la unul am avut nevoie de sinus lift, aditie de os artificiala si membrana, la altul doar sinus lift si aditie de os propriu, etc. Depinde, de ce ai nevoie



#13
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 14:21

Nu mai stiu cine zicea, dar dupa ce se da jos aparatul ortodontic, dintii nu migreaza pt ca se pune aparat de contentie. In schimb am cunostinte care au avut aparat - din acela mobil cand erau copii, si nu au purtat contentie si intr-adevar au migrat.



#14
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 15:17

Mie nu mi se pare 'sanatos' deloc turismul dentar.

Noi tot ce am avut de facut am facut aici - chiar daca a costat.

Daca ai probleme ce faci? Banuiesc ca daca ai complicatii ajunge sa te coste mult mai mult.

Stiu nu este cazul la aparat, dar la lucrari mai complicate de gen implant eu consider ca nu se merita riscul.

De fapt la alea si dureaza mult in timp. 



#15
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 18:50

Si eu cunosc destui adulti care poarta, chiar si exul si a pus dupa ce i am pus fii mii si il poarta fericit, el nu are probleme. Probleme avem cu fii mea, care nu respecta regulile si mereu mai sar din bracketi, plus ca are din cel scump de safir si uite asa ne facem pe luna pe multe sute de lei sa completam la loc bracketii.  

 

Problema la adulti este ca indreptarea nu e totusi definitiva. Una din prietenele mele a purtat aparat cu ceva ani in urma, si chiar si acum are bara de contantie pe interior, pentru ca altfel dintii miigreaza la loc. Si nici nu are voie sa manance multe chestii gustoase. 



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 19:33

moon16, cat au costat toate cele mentionate de tine?

 

CorinaDani, am mari dubii privind fixarea etansa pe dinti a ce apare in poza postata de tine. Daca nu e perfect etans, nu poti manca nimic cu el pe dinti, intra mancare intre el si dinti.



#17
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 19:42

Aparatul din poza Corinei e mobil . Eu am o pretena care il poarta noaptea.

#18
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 19:44

Adina, cum sar? Musca DIN ceva ? Ce model are? Fii- miu are fix, 5000€ a costat , 1500 noi, egal cate vizite avem. Momentan e grijuliu.

 

 


Editat de DidiAlex, 12 iulie 2016 - 19:45 .


#19
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 20:04

Adina, cum sar? Musca DIN ceva ? Ce model are? Fii- miu are fix, 5000€ a costat , 1500 noi, egal cate vizite avem. Momentan e grijuliu.

5000 de euro?  De ce a costat asa mult? La fii-mea a costat 2800 de euro si mi-l deconteaza casa de sanatate integral. E adevarat, o parte din bani ii suportam noi pe perioada tratamentului, dar la sfarsit ni se ramburseaza. Din buzunar am platit doar 500 de euro suplimentar, dar doar pentru ca am vrut noi bracketi ceramici si alte figuri de genul asta.

Cei 1500 nu ti se ramburseaza la sfarsit ?



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 20:20

. Cum v-ati simtit si cat timp l-ati purtat .

Cel mai bine este sa mergi la un ortodont si el iti va spune ce si cum, in functie de cat de grave sunt problemele tale. Perioada de purtare si procedura difera de la pacient la pacient.

Este imposibil sa locuiesti in strainatate si sa faci tratamentul in Romania, in primul rand ca trebuie sa vii la medic cam o data la 4,5 sau 6 saptamani. Plus ca, uneori apar chestii neprevazute si trebuie sa mergi la doctor de urgenta.

Din ceea ce stiu eu, nu sunt diferente la adulti fata de copii. Disconfortul e acelasi, doar ca uneori, la adulti este necesara sacrificarea unui dinte sanatos, sau chiar doi, pentru a face loc celorlalti. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -