Sari la conținut

Sari la conținut


Aparat dentar pentru adulti


58 raspunsuri la acest subiect

#1
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 11:54

. Cum v-ati simtit si cat timp l-ati purtat .

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 12:50

nu stiu daca o sa primesti raspunsuri, in romania sunt extrem de putini adultii care poarta sau au purtat aparat dentar.



#3
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:03

. Cum v-ati simtit si cat timp l-ati purtat .

Pai dentistul tau ce spune? Ca  de fapt el trebuie sa iti spuna cit timp si sa-ti raspunda la toate intrebaile care poate le ai.

Depinde ce probleme ai tu. 



#4
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:04

. Cum v-ati simtit si cat timp l-ati purtat .

 

 Nu este adevarat Corinadani. Eu mi-am pus aparat dentar la 30 ani. Sotul meu are un prieten, care este tot la ortodontul meu - 29-30 ani. Mai avem o prietena la Cluj, tot la varsta asta.

 Ok, deci cum m-am simtit:

- hmm, in primele 3 zile de la activare (la primul ortodont mergeam odata la 3 saptamani, acum merg la 6 saptamani pt activare, schimabar sarme, etc.) simteam o sensibiliate, ma dureau dintii, nu puteam manca alimente tari;

- la PMS ma durea iar, pt ca mi se umflau gingiile, atunci ma dadeam cu gingivel cateva zile pe gingii si nu mai foloseam periuta electrica;

 

 Cat am purtat:

 - la primul ortodont am stat un an jumatate, la cel actual - un an jumatate. Aprox. 3 ani, in acest moment jos nu mai am - am doar contentie fixa, sus - eu am 2 aparate mici puse - inca il am, pt ca in partea de sus stanga urmeaza sa imi pun un implant, care nu a stat prima oare si atunci am facut sinus lift si aditie de os, si acum incercam sa il punem din nou.

 

 Daca mai ai intrebari specifice, poti intreba. Intre cei 2 ortodonti, am fost la consultatii la vreo 7-8 ortodonti in Bucuresti, pot si recomanda, daca vrei.



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:21

Pai dentistul tau ce spune? Ca  de fapt el trebuie sa iti spuna cit timp si sa-ti raspunda la toate intrebaile care poate le ai.
Depinde ce probleme ai tu. 

Nu am vorbit cu dentista despre asta , am avut check up in iunie dar mi-a venit asa o idee ca as putea incerca in Romania , sigur costa mai putin . Am dintii drepri doar ca vreau sa ii apropii in unele locuri . Oricum nhs nu acopera braces .

#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:23

 Nu este adevarat Corinadani. Eu mi-am pus aparat dentar la 30 ani. Sotul meu are un prieten, care este tot la ortodontul meu - 29-30 ani. Mai avem o prietena la Cluj, tot la varsta asta.
 Ok, deci cum m-am simtit:
- hmm, in primele 3 zile de la activare (la primul ortodont mergeam odata la 3 saptamani, acum merg la 6 saptamani pt activare, schimabar sarme, etc.) simteam o sensibiliate, ma dureau dintii, nu puteam manca alimente tari;
- la PMS ma durea iar, pt ca mi se umflau gingiile, atunci ma dadeam cu gingivel cateva zile pe gingii si nu mai foloseam periuta electrica;
 
 Cat am purtat:
 - la primul ortodont am stat un an jumatate, la cel actual - un an jumatate. Aprox. 3 ani, in acest moment jos nu mai am - am doar contentie fixa, sus - eu am 2 aparate mici puse - inca il am, pt ca in partea de sus stanga urmeaza sa imi pun un implant, care nu a stat prima oare si atunci am facut sinus lift si aditie de os, si acum incercam sa il punem din nou.
 
 Daca mai ai intrebari specifice, poti intreba. Intre cei 2 ortodonti, am fost la consultatii la vreo 7-8 ortodonti in Bucuresti, pot si recomanda, daca vrei.
 


Nu sunt din Bucuresti . Cat te-a costat pana acum ?

#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:24

moon, multi adulti din romania nu poarta aparat dentar, desi ar avea nevoie, din ratiuni economice, pur si simplu nu-si permit sa plateasca.

in sensul acesta am facut acele afirmatii.

de curiozitate, daca vrei sa spui desigur, cat te-a costat pe tine cu totul - consultatii, aparat, vizite periodice ?



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:25

Nu am vorbit cu dentista despre asta , am avut check up in iunie dar mi-a venit asa o idee ca as putea incerca in Romania , sigur costa mai putin . Am dintii drepri doar ca vreau sa ii apropii in unele locuri . Oricum nhs nu acopera braces .

Eu nu cred ca poti aploca metoda asta,sa stai in Anglia si sa te tratezi in Romania.

 

Pai brechetii aia,se "string"macar odata pe luna,ce faci ,mergi lunar in Romania?Si daca trebuie mai des "strinsi"!

 

Si da,doar ortodontul iti poate spune cit dureaza un asemenea tratament,insa pentru adulti e destul de dureros .



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:30

moon, multi adulti din romania nu poarta aparat dentar, desi ar avea nevoie, din ratiuni economice, pur si simplu nu-si permit sa plateasca.

in sensul acesta am facut acele afirmatii.

de curiozitate, daca vrei sa spui desigur, cat te-a costat pe tine cu totul - consultatii, aparat, vizite periodice ?

Corina,ai dreptate!

 

Si nu e doar in Romania situatia asta,mai ales ca in general,se apeleaza din motive pur cosmetice la ortodont.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 13:35

ultimul racnet in materie de aparat dentar este cel invizibil, cateva vedete de la noi au apelat la el.

http://www.aparat-de...-vs-invisalign/

 

arata cam asa

clear-aligner.jpg




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -