Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Carti faine de vacanta

carti citim

11 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 09:57

pfff ... nu am mai avut timp sa citesc de vreo 7-9 luni iar vara - atunci cand e vacanta e cel mai fain timp pentru citit.

 

Ma si vad in gradina parintilor mei - intr-un hamac, inconjurata de frumusetea si linistea ireala a muntilor din Bucovina.

 

In fiecare vara - cartile si lectura ne dau acel cadou perfect de ganduri si spiritualitate.

 

Haideti sa adunam niste recomandari de carti - pentru vacanta de vara.

 

[flo2]



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 19:29

Pentru inceput excelente carti de vacanta recomand:

Robert Galbraith:

"Chemarea cucului"

"Viermele de matase"

 

Robert Galbraith este pseudonimul lui J. K Rowling cu care semneaza cartile politiste.

 

Romanele astea sunt remarcabile  prin atmosfera londoneza prezentata cu o scriitura distinsa cand descrie atmosfera din Soho sau din Mayfair. Personajele sunt alerte, bine definite le ai in fata ochilor, iar intriga demna de orice carte politista foarte buna.

 

Se citesc in ordinea pusa de mine pentru ca in paralel cu rezolvarea cazului de catre detectivul particular Cormoran Strike si asistenta lui e prezentata cu minutiozitate excelenta viata personajelor in afara "meseriei"

 

De curand am aflat de la J G ca a aparut si al treilea volum "Cariera malefica"



#3
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 20:24

O, Doamne, de când nu am mai citit o carte așa, de plăcere.... mi-e dor... Azi mi-am scos din cutii cărțile ca să le aranjez în apartamenul în care ne-am mutat...și am descoperit o grămadă de cărți cumpărate cu gândul de a le citi imediat...dar care au rămas pe raft din cauză de lipsă de timp... fac o listuță și o pun musai aici. Deocamdată vă recomand cu drag un volum de la Humanitas,  Povești de dragoste la prima vedere -  5 povestiri ale unor scriitori români contemporani cunoscuți despre primele lor iubiri... numai bune de citit în hamac, la umbră.  [flo2]



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 20:58

Mersi de recomandări -abia aștept sa ajung intr-o librărie în tara și sa le caut...

#5
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 21:20

Dacă îți plac jurnalele, recomand jurnalul Reginei Maria din timpul primului război mondial. Sunt 3 volume mari, dar eu le-am citit pe fiecare aproape fără să le las din mână :).

 

Fisier atasat  jurnal I.jpg   88,05K   3 descarcari

 

Fisier atasat  jurnal II.jpg   24,52K   1 descarcari

 

Fisier atasat  jurnal III.jpg   24,14K   0 descarcari



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 21:53

Eu recomand Hermann Hesse - "cele mai frumoase povestiri" pentru vacanta, pentru ca sunt chiar povestiri scurte, dupa parerea mea ideale si relaxante. :) eu de obicei am putina rabdare si trec direct la finalul cartii, dar cu acestea a fost perfect !

#7
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 22:54

Si eu mi-am pregatit cartile de vacanta. De (cel putin) jumatate de an visez la momentul asta, sa citesc ceva usor, relaxant, care sa nu aiba legatura cu profesia mea...

 

Mi-a placut foarte mult Chemarea Cucului, o adevarata carte de vacanta care te captiveaza; ma duc sa-mi iau si Viermele de Matase, nu stiam de ea. Merci, Viviana!

 

Acum citesc Millennium 4. Prizoniera in panza de paianjen, continuarea celebrelor romane politiste suedeze. Nu m-a prins cine stie ce, poate si pentru ca sunt mai mult cu gandul la Evaluarea Nationala decat la citit. [fri]

 

Mi-am pregatit ultima aparitie a Philippei Gregory, Imblanzirea reginei, pentru cine iubeste seria de autor despre monarhia engleza in perioada medievala.

Recomand si cartile lui Kate Morton - Orele Indepartate, Gradina Uitata, Casa de la Riverton, pe toate le-am citit in vacanta la mare, imi amintesc ca umblam ca turbata sa mi le cumpar si pe celelalte, dupa ce am citit-o pe prima.

 

Ioana



#8
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 23:10

Pentru mine in vacanta merge bine de tot Agatha Christie. Suficient de scurte (sau lungi) si alerte ca sa ma tina conectata si la final raspunsul mura in gura. Plus imi place sa mi-l imaginez pe belgianul pedant pe o plaja langa mine (= cu femei in costume de baie minuscule, muzica, galagie etc). Cred ca i s--ar zburli mustata.

#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 09:01

pentru cine vrea sa incerce si altceva  complet nou

 

12 New Books We’re Reading This Summer



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 iulie 2016 - 12:10

Cand merg vara acasa desi sunt mereu ocupata imi fac timp pentru cartile din biblioteca parintilor , mai ales carti citite in liceu si facultate cu care imi este atat de drag sa ma intalnesc . unaori caut si prin pod vechituri salvate . Vara trecuta am recitit Rosu si Negru, Slavici , si mai toate cartile de Eliade .



Etichetat si cu carti, citim

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -