Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cum ati aflat fetelor ca sunteti insarcinate?


14 raspunsuri la acest subiect

#1
petruta1994

petruta1994
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 iulie 2016 - 08:03

Buna ! Eu an fost la mare cu sotul meu si acolo nu am intrat in apa deloc ca stiam ca trebuia sa imi vina menstruatia si imi era sa nu ma buiasca deodata de la apa rece , venind acasa si vazand ca nu mi- a mai venit am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv, bucuria a fost una imensa nu pot sa descriu in cuvinte ce am simtit atunci si cand i-am spus si sotului care era la munca , nu ai venea sa creada nici nu  stia ce  sa faca, sa planga de fericire sa rada, dar pana m-am obisnuit cu sarcina a durat ceva pentru ca nu imi venea sa cred ca in burtica mea ests un bebe. 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 iulie 2016 - 09:50

Felicitari.

 

Cred ca testul de sarcina ne-a convins pe multe de marea intamplare.

 

O sarcina usoara in continuare,  [flo2]



#3
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 03 iulie 2016 - 16:03

Felicitari, petruta! Sarcina usoara!

 

Redactor, eu cred ca petruta isi dorea un subiect prin care sa impartasim cum am aflat ca suntem insarcinate (context) nu ca testul de sarcina ne-a convins :)

 

Eu, ca sa fiu on topic, am aflat la birou. De fapt, cred ca in subconstient stiam cumva pentru ca nu m-am dus sa-mi continui un vaccin pe care trebuia sa-l fac si nici n-am testat vinul la o degustare de vinuri la care am fost ;). A doua zi mi-a confirmat testul de sarcina. [deziuata]



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 20:30

Și eu eram tot la birou -am făcut testul de sarcina la toaleta și era sa nu reușesc sa ies de acolo de emoție :))) E ciudat Cum realizam abia mai târziu importanta unor momente esențiale în viata

#5
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 20:33

Da, chiar așa! Ce subiect drăguț...mi s-au deșteptat brusc amintiri dragi... Testul de sarcină a fost cel care a confirmat ambele sarcini, la 10 ani distanță una de alta... La prima îmi amintesc că am făcut nu știu câte teste...nu mai aveam răbdare...ziua și testul... La a doua sarcină, chiar dacă îmi doream și așteptam să se întâmple...a fost oarecum o surpriză... În ambele cazuri mi s-a tăiat respirația și am plâns de fericire...ce clipe....



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 21:56

Ecografia :), ca testul iesise negativ, dar eu STIAM ca sunt insarcinata, desi cm trebuia sa vina chiar in ziua respectiva . Nici nu i am spus doctorului ca ma trimitea acasa, de obicei astepti intarzierea cm :D

#7
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 07 iulie 2016 - 11:48

Am facut primul test acasa, de curiozitate, apoi al doilea ca nu eram sigur, al treilea le-am facut in baie la mall. Ma gandeam ca nu are cum sa se intample. Mi-a confirmat ginecologul in vinerea mare. Nu o sa uit niciodata.

Fusesem racita 2 sapt inainte, cu antibiotice, radiografii la plamanii etc.Dar minunea s-a produs dupa un an jumate de incercari.



#8
Ale.Ghirisan

Ale.Ghirisan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 12 octombrie 2016 - 13:58

La mine a fost chiar ciudat, pentru că am știut parcă din ziua concepției. :) A fost prima lună în care am început să lucrăm activ la proiectul bebe, așa că nu aveam speranțe mari, mai ales că citisem pe net că timpul mediu de reușită ar fi undeva între 6 luni - 1 an. 

A doua zi după concepție am început să am crampe (ușor mai slabe decât cele menstruale care pentru mine erau groaznice mai mereu) și m-a ținut tot așa cu dureri ușoare până la data la care trebuia să îmi vină ciclul. Aveam un feeling foarte puternic că sunt defapt însărcinată, chiar le-am zis câtorva prietene. Am făcut un test în a 3-a zi de întârziere și a fost slab pozitiv, după care l-am repetat în a 7-a zi de întârziere când a fost clar pozitiv. Momentan avem 10 săptămâni și este totul în regulă (mai puțin greața și vărsăturile, dar trecem peste). 



#9
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 12 noiembrie 2016 - 22:32

Eu mi-am dat seama ca imi era foame mai mult decat in mod obisnuit,imi era somn intruna,au inceput greturile si mi s-au intarit sanii.

Nu am facut testul de sarcina,am facut un control si deja de la prima vizita s-a vazut ca astept 2 bebe.

O exprienta de neiutat,am iesit de acolo ca si beata,nu imi venea sa cred.



#10
Larisavn

Larisavn
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 martie 2017 - 13:28

Dupa 4 zile de întârziere am facut testul ,o surpriza mare pentru noi ,ne gandeam sa ne oprim la un copil dar suntem foarte fericiti ca o sa  mai aveam un copil :)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -