Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eu cu cine nasc?


17 raspunsuri la acest subiect

#1
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:09

Eu cu cine votez sau mai bine spus EU CU CINE NASC???

 

Am nevoie de ajutorul vostru deoarece sunt un caz evitat de catre medici si am ajuns sa nu stiu catre cine sa ma indept.

 

Sa o iau de la inceput. Astazi fac 15 saptamani de sarcina si am 35 de ani impliniti. Copilul este unul dorit, planuit si ne-a iesit din prima luna de incercare. Pana aici totul este minunat. Problemele mele de sanatate nu sunt minunate insa si din cauza asta am ajuns sa nu stiu cu cine nasc si sa nu stiu cum voi naste: natural sau prin cezariana.

 

Problema 1:

La 13 ani am avut o fractura vicios consolidata la nivelul coloanei L5-S1. De acolo am ramas cu dureri destul de puternice in special iarna sau daca fac efort. Nu am voie sa depasesc 50 kg in greutate. Binenteles ca acum am deja 53 kg si sper sa nu depasesc 60 kg. In prezent sunt in concediu de risc maternal deoarece nu mai pot sta in fund o perioada mai lunga de timp (trebuie sa ma intind), durerea este prezenta la noada si in fesa dreapta. De cca 2 saptamani stau cu greu in picioare din cauza meralgiei parestetice, iar muschiul coapsei drept imi este mai tot timpul amortit si dureros, in special cand stau in picioare sau cand merg. Deci sunt cu ambele picioare betegi.

 

Problema 2:

Sunt polialergica. Pe langa alergiile la polen, epitelii de pisica si alte bazaconii, cel mai important este ca sunt alergica si la medicamente. Cele la care am avut reactie alergica au fost: penicilina, antinevralgic, algocalmin si zovirax. La antinevralgic am facut edem la nivelul fetei, deci a fost grav.

Din cauza asta am interzisa toata gama de antiinflamatoare si antibiotice. Ce pot lua? Paracetamol si daca am dureri movalis. Am vreo 5 pagini cu medicamente interzise si jumatate de pagina cu medicamente pe care le pot lua sub stricta supraveghere medicala cu testare si atentie permanenta sa nu fac soc anafilactic.

 

Problema 3:

In urma morfologiei fetale de trimestru I s-a descoperit ca arterele care hranesc copilul au tensiunea marita. Deoarece nu pot lua aspirina, am fost trimisa sa fac analizele pentru trombofilie. Am facut ce se putea face la Fundeni dr. Uscatescu si totul a iesit in regula. Am fost trimisa sa-mi fac screenng genetic pentru trombofilie si totul a fost ok.

Dr. Uscatescu mi-a spus ca trebuie sa fac ecografie doppler din 3 in 3 aptamani si in cazul in care tensiunea va creste va tebui sa fac Clexane. Insa intrebarea ei este daca pot face sau nu Clexane. Nu am stiut sa-i raspund deoarece nu m-am mai lovit de acest medicament injectabil pana acum.

 

In noiembrie am fost preventiv la alergolog care mi-a spus ca pe perioada sarcinii nu ma va putea testa, deci nu stiu cum pot afla daca as fi alegica la Clexane, la anestezie, al un antibiotic de atac. Cum voi suporta ulterior durerile daca eu nu iau calmante?

 

De ce nu stiu cu cine sa nasc?

Doctorita ginecoloaga la care merg de 20 de ani mi-a cam spus sa caut pe altcineva. In prezent imi supravegheaza sarcina, merg cu analizele la ea, insa mi-a dat de inteles ca nu ar vrea sa se ocupe tocmai din cauza celor expuse mai sus (primele 2 puncte). Eu merg la ea la Medsana, ea mai lucreaza si la Spitalul Cantacuzino.

Am mers suplimentar si la o doctorita la Anima care lucreaza si la Maternitatea Bucur in speranta ca voi putea naste cu ea, insa mi-a recomandat sa gasesc un doctor la un spital mare care sa aiba toate specializarile, in special Alergologie si Neurologie/Neurochirurgie.

 

Cum o sa nasc?

Eu as vrea natural insa sunt riscuri dpdv al coloanei (este rigida si prost sudata in urma fracturii). Oricum, in cazul unei epiziotomii va trebui sa fiu cusuta si implicit sa iau antibiotice. Nu stiu daca pot face anestezia peridurala pentru a-mi putea linistii durerile. In plus sunt mica, am doar 1.57 inaltime si sunt foarte mica in bazin.

In cazul cezarienei la fel: este implicat anestezicul si ulterior antibioticele. Riscurile sunt mai mari aici.

 

Deoarece am abonament la Medlife as putea naste acolo pentru ca as beneficia de un pret avantajos, insa sa ma indrept spre ei sau spre un spital de stat?

Care este medicul care m-ar putea ajuta? Cine a avut o situatie mai dificila si mi-ar putea recomanda un medic in mainile caruia sa-mi incred viata mea si a copilului?

 

Stiu ca am scris mult, va multumesc daca ati avut rabdarea sa cititi tot!

 

 

 



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:15

Nu trebuie sa faci implicit antibiotice daca faci epiziotomie, numai daca se infecteaza plaga. In privinta presiunii pe artere mai consulta si alti medici, parerile sunt impartite, mi se pare o aiureala sa faci Clexane daca nu ai trombofilie/ probleme cu coagularea. Dna dr Uscatescu nu este de specialitate obstetrician, mai bine mai consulta un obstetrician in aceasta privinta.

#3
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:22

Iti multumesc pentru raspuns! Ma gandeam ca antibiotice se dau pentru a preveni o posibila infectie.

Gonecoloaga se bazeaza pe ce-mi spune Uscatescu. I-am trimis analizele in care scria clar ca nu am trombofilie si mi-a spus sa-i cer parerea lui Uscatescu. Dpdv al analizelor de sage am vazut ca nu vrea sa se pronunte.



#4
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:31

Daca dr. ginecolog nu vrea sa asigure nasterea, cere explicit sa-ti recomande ea o clinica/spital sau/si un medic.

 

Edit : nu stiu care e sistemul din Ro, insa ar fi bine sa gasesti ceva de tip spital universitar cu echipe mixte de medici obstreticieni, alergologi si ce mai trebuie.


Editat de Mik, 29 iunie 2016 - 16:33 .


#5
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:38

Mi-a spus sa aleg eu unul din spitalele mari, insa nu a vrut sa se pronunte. Chiar am intrebat...



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:43

Din cate mi-a spus un medic ob-gin cu competente serioase in ecografie morfo-fetala, acei indici pe arterele uterine se masoare in anumite momente ale sarcinii si sunt markeri pentru probleme care pot aparea. Nu are sens sa-i masori din 3 in 3 saptamani. Dna dr Uscatescu nu are aceste competente, are competente in hematologie, e altceva.

 

Eu zic sa-ti alegi un medic sigur pe el, care isi asuma sa urmareasca sarcina ta cu toate problemele pe care le mai ai.



#7
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 16:48

De aceea am si postat aici, efectiv nu stiu catre cine sa ma indrept.



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 19:52

Nu ai interdictie la toate antiinflamatoarele: paracetamol si meloxicam (movalis) sunt exact asta. De asemenea, probabil ai doar alergie la peniciline. Exista multe alte clase de antibiotice care se pot administra. Nu se face antibiotic preventiv la nastere. Eu as incerca la Filantropia.

#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 19:59

Nu ai akergie la Ibuprofwn de ex.
Si mama mea are 1000 de alergii dar doar la medicamente. Nu poate lua nici Ibuprofen, nici Algocalmin, nici Paracetamol,Peniciline samd.

#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 20:04

Dar i s au facut anestezii, a primit alte antibiotice, a nascut cu epiziotomie fara antibiotic ( care nu se da orucum profilactic), a avut si o infectie urinara cu urosepsis si a stat cu perfuzii. Asa ca nu te stresa aiurea, exista medicamente si abestezii pt toti.
Pt durerile pe care le ai du te la fizio.
Cine ti a spus de greutate? Ai facut un Rmn pana acum?

La 1,57 nu esti mica, sau nu ar fi un impediment pt nasterea naturala.
Dpdv al coloanei doar o fractura de cocis ar pune probleme.

Du te la un spital universitar ca e imposibil sa nu gasesti un medic.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -