Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Magia Ordinii, metoda konmari


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 22:53

Am inceput cartea asta la recomandarea unei prietene, catre care ma plansesem ca la noi e mereu nevoie sa facem ordine. [:D] Inca nu am terminat-o dar abia astept sa pun in practica ideile din ea. Am si ceva retineri, insa am preluat cam 90% punctul de vedere al autoarei. Pe scurt zice sa renunti la lucrurile care nu te bucura/ fac fericit, sa gasesti un loc pentru fiecare obiect si sa le pui la loc. 

 

Voi ati citit-o? Rezonati cu metoda? Ne incurajam unele pe altele la prima parte, cea cu 'cernutul'? [:D] Discutam dileme?



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 23:25

Intrebarea mea este "la cate folosiri se considera ca ceva mai are inca viata? Adica daca folosesc ceva o data pe an... e inutil?

#3
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 23:32

Si mie mi place ordinea, desi am senzatia ca nu ma despart de lucruri desi ar trebui.

 

Hai sa vedem, voi de care haine va despartiti? De cele pe care nu le ati purtat de 2 ani? 3 ani?mai mult? mai putin?

Eu recunosc ca am o colectie in tranzit...in asteptarea fii mii. Nu stiu ce mai asteapta, ca oricum ea are cu totul alte gusturi si preferinte decat am eu. 

 

Ce alte lucruri aruncati usor?



#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 23:38

Bine Collins, dar le tii chiar daca nu le folosesti multi ani la rand? Adica chiar si 5 ani, 10 ani? 20 ani?

 

Eu lucruri de 5 ani am...totusi de 10 ani nu prea mai am,sau am extrem de putine. Le am dat pana la urma. De la mama, mai iau chiar si acum cate una-alta care mi plac. I le cer, sau ii spun doar, si ii face mare placere sa mi le dea.



#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 23:50

Eu am pastrat lucrurile care mi au placut foarte mult, sau unele care au costat mult.

Le am pus in alt dulap...acolo unde adun lucrurile in tranzit, pe care nu le mai port totusi dar nici nu ma indur inca sa le dau. 

 

Dar foarte multe, cam 80%, am dat. 



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 08:29

Eu nu tin la lucruri si nu sunt atasate de ele. Exceptie sunt cele care au fost primite in diferite ocazii speciale si cartile.

 

Cum nu traiesc singura in casa  nu pot arunca inutilitatile altora. Din pacate.



#7
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:01

Sincer, as prefera sa discutam strict despre ideile/ metoda aceasta, altfel devine o alta discutie despre ordine si dezordine.

 

Ce diferentiaza ideile acestei metode de altele este criteriul, care trebuie sa fie: ma face obiectul asta fericit? Nu utilitatea, nu frecventa de folosire. Si da, sunt obiecte utile de care te pori debarasa fara sa le simti lipsa/ iti afecteze activitatile- asta am constatat empiric recent, cand ne-am mutat si am avut in cutii in undul garajuluo lucruri de care as fi avut nevoie si m-am descurcat fara.

 

Marie discuta si despre atasamentul fata de obiecte si propune o abordare interesanta asupra acestuia- inca mai am de citit la bucata asta.



#8
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:07

Da, recomandarea este sa incepi cu hainele. Si sa le pui pe toate in fata ta, absolut toate, si sa le iei la mana sa vezi ce iti inspira in momentul in care le atingi. Repet, nu cat sunt de utile, nu cat de des le folosim, nu de la cine le-am primit, nu cui vrem sa le lasam ci daca ne fac fericiti, acum, pe noi.

#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:33

Dar de ce să nu te uiți la utilitate? De exemplu am un mixer (din ăla cu palete). Mă face mixerul fericită? Habar nu am, nu cred că sunt fericită când îl văd, nu cred că îmi produce un zâmbet când îl zăresc întâmplător. Dar îmi e util? Bineînțeles. Aș putea trăi fără el? De asemenea, bineînțeles (am un tel, de fapt vreo două - deci ce pot face cu mixerul pot face și cu telul). 

 

Dacă nu-s fericită cu mixerul să-l arunc? Eu nu l-aș arunca. Pentru că mi-e util.

 

Referitor la haine: puține haine mă fac fericită (cred că doar iile mele, cam atât). Restul să le arunc?  [:D]


Editat de danielag, 22 iunie 2016 - 09:34 .


#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:44

Eu am dat tot ce a fost de dat. Cum se termina scoala, incep mega-curatenia. Vad atunci ce mai dau/arunc.

 

N-am inceput cu hainele, am inceput cu jucariile.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -