Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum te organizezi când ai 7 copii?

familie numeroasa copii organizare timp liber joaca reguli

33 raspunsuri la acest subiect

#31
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 01:20

Duggar-ii unt cei mai mediatizati, dar nu sunt nici pe departe singurii. Mai sunt nebuni ca ei care fac copi pana cand primii nepoti ajung la majorat (exagerez un pic aici, nepotii nu ajung chiar la majorat...)

 

Asaa...weekendul trecut am Zoo- fata cea mare nu a fost acasa. Deci, organizare:

Ne-a luat o ora sa ne pregatim: luat pampersi pentru toate, servetele, paturi (ca la noi e iarna si frig), wrapul pentru cea mica, sticlele de apa pentru cele mari. Dai si lupta, ca cele "mari" au crize de independenta si ba nu voiau sa isi puna puloverul, ba voiau sa isi puna ele singure pantalonii, ba voiau sandale...gaza mica intre timp adormise (phew). Dupa care Miss 2 face caca- ia-o, dezbrac-o de catrafuse, schimb-o.

Pune carutul dublu in masina, asigura-te ca cele mici au rucsacelele in masina, imbarca trupa care tipa dupa zueta si se incorda de se facea lemn...noi transpirati si stresati....in fine, plecam.

 

Acum recunosc, ca daca eram eu mai bine organizata, nu ne lua o ora. Dar cum nu aveam ora fixa de ajuns, nu m-am agitat prea tare. 

 

La Zoo le-am dat pe cele mici jos din carut si le-am pus rucsacele cu cozi, si am pus gaza in carut. A fost bine ca nu a fost foarte aglomerat. Miss 3 s-a bucurat mai mult de animale, pentru Miss 2 a fost o plimbare placuta- si a vazut pe mami si tati leu. Si doi papagali mari si rosii care au facut-o sa rada in hohote dupa ce sa prins ea ca nu e in pericol- faceau o galagie de mama-mama!

 

Dezavantaj: doi toddleri super obositi la venirea acasa, cu maraielile de rigoare si toleranta foarte scazuta- dupa amaiza acasa a fost mult mai stresanta decat iesirea.



#32
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 11:13

Vai ce odisee cu plecarea la zoo . Nu stiu daca vi s-a intamplat dar dupa toate eforturile pe care le faci sa aiba copilul iesire sau o vacanta deosebita cand vii acasa si il intebi ce i-a placut cel mai mult iti spune ca inghetata de la masina sau topoganul din incinta zoo pe care s-a dat .

Cea mai usoara e viata cu multi copii cand locuiesti la casa si ai curte mare , padurea sau plaja aproape .Cei mici seot juca nestingheriti fara sa fii nevoita sa le organizezi tot timpul ceva .

#33
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 21:48

Eu stiu ca intrebarea era despre cum te organizezi, dar nu pot (nu vreau, cred, de fapt) sa ma abtin de la a spune ca este incorect sa faci copii pe care sa-i creasca ceilalti copii. Sigur ca fiecare copil contribuie in casa cu ce poate la varsta lui (duce gunoiul, sterge praful etc etc), dar nu mi se pare corect si nici normal sa ma bazez pe copilul cel mare sa-l creasca/supravegheze/ingrijeasca pe cel mic (sau pe cei mici). Copiii mei vor avea grija de copiii lor la momentul respectiv, daca decid sa faca si ei copii. Nu vorbesc aici de situatii de boala, criza familiala etc unde sigur ca fiecare pune umarul pana se rezolva problema. 

 

Ma uit in jur si vad copile de 10-12 ani obligate sa stea de fundul fratilor de 3 ani. Nu mi se pare corect. Faci copii, ai grija lor. Personal sau cu ajutor platit sau neplatit, dar al altor adulti. Altfel e pur si simplu exploatare! 



#34
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 14:12

Da, chestia asta cu cei mari care îi cresc pe cei mici mă pune și pe mine pe gânduri. Eu am doar doi copii, dar încerc cât pot să nu transform diferența mare de vârstă dintre ei într-un motiv de a o responzabiliza excesiv pe fată, care e mai mare. Da, are grijă de cel mic când îi mai las singuri acasă câteodată sau când ies amândoi în fața blocului cu cățelul, dar în general evit să îi dau sentimentul că e ghinionul ei că e mai mare pentru că trebuie să aibă grijă de fratele său...





Etichetat si cu familie numeroasa, copii, organizare, timp liber, joaca, reguli

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -