Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum te organizezi când ai 7 copii?

familie numeroasa copii organizare timp liber joaca reguli

33 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:07

Dar de zilele (cele mai multe) cand se trezesc unul la gatul celuilalt si nimic nu ii poate despărți, vad ca nu zice nimeni. Or fi momentele astea salbatice mai dese intre doi copii, decat intre 7 ? Ca saca "momentele" trebuie înmulțite cu 7, atunci valeu ...

#12
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:09

Chiar stiu copiii de 10 ani, baieti, fete, sorta rufele, le pune in dulap si pregati micul dejun pentru intreaga familie?

La 10 ani sunt capabili sa intinda rufe la uscat si sa descarce masina de vase.

De dus gunoi invata de pe la 7 ani si sa le puna in containerele corespunzatoare menajer/hartie/plastice.

La 11 ani au curs la scoala sa faca mancare si au tema sa faca masa de seara, de pranz. Mic dejun e cel mai simplu. A mea a inceput de pe la 10 ani sa isi faca ceai la aparat dar face si la oala daca e cerere mare si vor din plante medicinale care nu-s la plic. De exemplu, culege menta verde din gradina si face 1L de ceai.

Zilele trecute imi spunea ca a curatat cuptorul la scoala...

Pot multe daca au chef..



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:13

Pai, Buflea, nu cred ca are nimeni 7 copii dintre cei care au raspuns , asa ca ce sa zicem... doar ne imaginam :) dupa mine ar fi o viata traita din plin, atat de parinti cat si de copii, dar intrebarea era punctual despre organizarea timpului

#14
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:13

Buflea, ii lasi sa se certe sa se racoreasca. [:)]

De ce sa te bagi ? N-ai treaba ? [il]

 

Daca sunt 7, se gaseste sistematic unul/una mai cu calm si bun simt si e judecator de pace.

Cind e copil unic se cearta cu tine, asa ca mai bine sa se certe intre ei.



#15
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:14

Anda, eu am trei si la mama erau 11, mama era undeva la mijloc. Nici nu stii cit am admirat-o pe bunica-mea.



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:15

eu cred ca acesti copii nu au cite 3-4 activitati de caciula, cum au alti copii.

 cunosc o mamica cu 5 copii, dar ea sta acasa.

fetele merg la aceleas activitati in general 1 sau 2 si baietii doar la football. in vacanta voluntariaza cu totii la aceeasi biserica.

 

duminica pregateau mancarea ptsapt respective.

 

parintii au timp si voluntaraza la scoala/biserica, merge si la bible studies...dar copiii au toti peste  8ani....si sunt toti foarte inimosi, sarr sa ajute, prietenosi



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 23:19

[quote name="Mik" post="8426581" timestamp="1466457260"] Anda, eu am trei si la mama erau 11, mama era undeva la mijloc. Nici nu stii cit am admirat-o pe bunica-mea.[/quote

 

Grozav mi-ar placea si mie macar 3 !! Sa vedem ce ne rezerva viata , nu mi-am pierdut speranța :) 



#18
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 06:54

Desi am un singur copil, pot spune ca la 12 ani, cat are fie-mea, un copil este perfect capabil sa dea cu aspiratorul, sa stearga praful, sa calce rufe ( si le calca singura de cateva luni, fara ca eu sa-i fi spus ceva in sensul asta), sa-si incalzeasca mancare. sa-si gateasca oua sau cartofi, sa-si faca salate.

Cu cat varsta copiilor este mai mare, cu atat mai usor este pt parinti sa se descurce cu ei. Cel mai greu este cat sunt micuti.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 11:03

7 copii pare a fi o nimica toata in comparatie cu "performanta" familiei duggar din sua, de exemplu...au nici mai mult, nici mai putin de 19 copii...am vazut mai demult cateva episoade din reality-show-ul lor...da, sunt bine organizati, fiecare are sarcinile lui, copiii mai mari ajuta atat la treburile casei, cat si la cresterea/ingrijirea celor mici...



#20
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 12:01

Dar de zilele (cele mai multe) cand se trezesc unul la gatul celuilalt si nimic nu ii poate despărți, vad ca nu zice nimeni. Or fi momentele astea salbatice mai dese intre doi copii, decat intre 7 ? Ca saca "momentele" trebuie înmulțite cu 7, atunci valeu ...

 

 

 

Parintii ce gestioneaza certurile cu doi copii cu succes le gestioneaza si cu sapte iar ce ce nu o fac cu sapte nu au facut -o nici cand aveau doar 2. Eu cunosc cateva  familii cu multi copii inca de cand aveau doar unul, doi, etc si vad clar asta, totul depinde de parinti nu de numarul copiilor. 

 

 

Si nu, nu se cresc unii pe altii cei pe care ii stiu eu. Nici nu ar avea cum pentru ca sunt la scoala cei mari mai mult decat cei mici si vara merg in tabere saula rude am vazut cand cresc. 

 


Editat de mamica11, 21 iunie 2016 - 12:57 .




Etichetat si cu familie numeroasa, copii, organizare, timp liber, joaca, reguli

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -