Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Multumesc ! Nu preferam parinti divortati .


82 raspunsuri la acest subiect

#71
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 09:13

Monicabo, mie mi se pare de domeniul fantasticului ce povestesti [:-)))]

ce DUmnezeu de oameni sunt aia?

Mie imi spuneau ca o sa ma marite consiliul popular.

 

am avut un prieten la care am tinut foarte mult si o data mi-a spus ca ar trebui sa-mi cunoasca parintii: "stii cum se spune  sa vezi grajdul din care iei iapa"

Am fugit de mi-au sfarait calcaiele.



#72
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 09:25

Mie imi spuneau ca o sa ma marite consiliul popular.

 

am avut un prieten la care am tinut foarte mult si o data mi-a spus ca ar trebui sa-mi cunoasca parintii: "stii cum se spune  sa vezi grajdul din care iei iapa"

Am fugit de mi-au sfarait calcaiele.

Aoleu, ce badaranie!!! [ups]



#73
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 10:06

Eu nu cred citind prima pagina si ultima deocamdata   :) ca problema in grupul de prietene erau barbatii lor. Ele erau singure cu copiii la intalnirile astea.

Probema este  aceea a anturajului copilului.

Si eu elimin cat pot din grupul de parinti cu copii cand iesim impreuna anumite familii si marturisesc ca sunt destul de selectiva. Viata mi -a demonstrat ca nu am gresit si copiii mei din ce au crescut din aia aleg singuri asa cum mi -am dorit. Refuza de la sine  prieteniile toxice des pentru ca au sa zic asa un reflex conditionat. 

Pritre criteriile mele nu intra bineinteles asta cu divortul insa intra oamenii ce vorbesc murdar de fata cu copiii de exemplu,  cei ce isi lasa copiii goi pe plaja , cei ce batjocoresc credinta altora   si mai am  :) 

Si da, nu am incurajat  nici relatiile copiilor mei cu copiii lor si nici play date de exemplu nu am facut impreuna si am si explicat in casa clar copiilor de ce.

 

Prietena  autoarei probabil are in setul ei de "neacceptari"  familiile divortate. Asta e, nu ai ce face si da, are dreptul sa aleaga indiferent cum ni se pare noua.

Un necredincios de exemplu poate deschide subiect in care sa se oripileze ca eu nu cultiv relatiile cu familia unui pusti de 4 ani ce injura folosind numele Hristos pentru ca asa face si taica sau. " ce vina are micutul? "Niciuna, bineiteles. Dar e dreptul meu sa nu imi las copilul in compania lui.


Editat de mamica11, 16 iunie 2016 - 10:20 .


#74
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 10:45

pai una e sa nu vrei sa auda copilul tau injuraturi si alta e sa nu vrei sa fie in preajma unui alt copil doar pt ca parintii lui nu mai formeaza un cuplu.

 

atunci as selecta si mai departe, m/as interesa sa vad daca exista cazuri de adulter in familie, de abuz de medicamente, alcool, tigari, daca cineva e obez, nespalat, neepilat, daca mananca ceapa in timpul zilei, daca are lungimea fustei destul cat sa acopere genunchiul samd, daca sunt de acord cu masturbarea, sexul oral, daca se pupa, daca se tin de mana . :))

sigur ca e dretul fiecaruia, dar are o motivatie ilogica. ceea ce ma face sa cred ca daca un om chiar ajunge la concluzia ca un copil cu parinti divortati ii strica cumva viata copilului sau, e prost. serios. si folosesc extrem extrem de rar aceasta eticheta.. o data pe an :)))


Editat de XIO, 16 iunie 2016 - 10:46 .


#75
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 10:56

 

 

Cu playerii si familia nu stiu cat aduce, il stiu pe unul bun de tot care ar putea sa fie capiranul echipei. E casatorit de la 19 ani, are o amanta oficiala cu xare are si copil, are mai multe pe langa cu care face sex, cand vede ceva ce ii place intreaba pe sleau si sunt multe care vor, copilul cu amanta innopteaza la el si doarme in pat cu nevasta dar el nu divorteaza. Ca isi iubeste si nevasta.

 

 

Ei bine cu copilul unei asemenea familii in care fiecare se iubeste cu fiecare si fiecare doarme cu fiecare eu una spun pas clar dintru inceput.

Sigur  isi va gasi copilul lor alti parteneri de joaca cu mame mai destupate si mai moderne ca mine.

Asemenea familii  va intalni bineinteles cand va mai creste si al meu  insa atunci deja va avea anumite criterii dupa care se va ghida. 

 

Edit sa raspund la ideea cu " selectia" .  Da, oricat te -ar oripila exact asta fac selectez. In cazul in care copilul este crescut de mama doar parintii fiind divortati sau tatal mort pentru ca am o prietena cu doi copii vaduva si ne ajutam mult intre noi, atunci eu stiu familia dinainte de divort deci clar am incredere si nu mai exista selectia insa daca vorbim de un copil nou cunoscut atunci intreb si intru eu mai intai in casa lor si abia apoi imi las si copilul singur acolo.  

Iesiri cu o mama nou cunoscuta divortata sa zicem facem fara probleme dar daca vad chestii ce nu imi plac tai relatia copiilor mei cu copiii ei din fasa. Stiu ca tie ti se  pare groaznic dar chiar acum cativa ani am facut -o si nu imi pare rau. Fetita era de  clasa intai atunci ca si a mea, mama rusoaica, divortata. Am iesit de cateva ori, de fiecare data a flirtat cu altcineva de fata cu copiii. I -am spus, a raspuns ca e libera. Asa e, am fost de acord  cu ea insa nu am mai iesit impreuna si nici copila pe mana ei nu mi-am lasat -o niciodata indiferent cat a insistat.

 


Editat de mamica11, 16 iunie 2016 - 11:24 .


#76
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 11:23

====
 
Collins, dar  barbatul divortat cum e privit de grup?



Buna intrebare . Nu am idee .
Oricum , ma intalnesc cu Lisa vineri pentru un afternoon tea , la ziua cuiva si sambata vine fata ei la noi . Probabil dupa toate discutiile de aici voi fi atenta la fiecare detaliu din conversatie.
Dand timpul inapoi imi vin franturi din ce discutau fetele o data despre fata Emmei cum ca a fost bullied la scoala de alte fete pe tema divortului parintilor si au fost pedepsite . Emma este profesoara la scoala respectiva , o scoala privata foarte scumpa , deci copiii provin din medii bune , ca nivel de educatie .

Eu am intalnit copii fara prieteni , singuri se joaca dupa scoala , in vacanta , in weekend , nu sunt invitati la petreceri , poate pentru ca parintii lor sunt prea selectivi . li se pare ca nimic nu e bun pentru ei si copilul lor .

Editat de Collins20, 16 iunie 2016 - 11:28 .


#77
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 11:28

Daca mama ei e profesoara la aceeasi scoala pot fi de altfel multe motive de sicanare pentru copii auzite de la parinti din nefericire si asta sa fie doar varful icebergului.



#78
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 14:30

Dar cam ce crezi ca au copiii din acea familie?

 

Amandoi au acceptat//o pe sora lor mai mica pt ca ea nu are nici o vina.

Iar amandoi sunt casatoriti. Depravatii...precis vor divorta, nu? asa ca nu se pune.

Eu am fost prietena cu fiica lui dar na, si parintii mei au divortat.

E bine ca aud de selectia asta abia la 31 de ani :)))))) cand eram eu copil nu erau asa selectivi si stresati parintii, aveamm si prieteni fara tata, si din familii nedivortate, si din parinti doctori dar si din parinti lacatusi sau rromi.



#79
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 14:41

Nu inteleg despre ce familie vorbesti.

Despre cea in care copilul si amanta dorm in pat cu nevasta?

 

Daca da, foarte bine ca au ajuns bine. Treaba lor, alegerile lor. 

Eu am prietena divortata de exemplu exact pentru ca nu a acceptat tandemul asta al barbatului cu amanta cand i se punea lui cheful. Da, a divortat si in continuare suntem prietene si copiii nostri la fel. Daca ar fi fost de acord cu amanta pe care S o afisa tot asa fara jena personal as fi rupt relatiile intre noi in ceea ce priveste copiii.  Si gata. Fiecare alege pentru el si copiii lui minori.



#80
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 16:48

Eu am observat direct si modul in care barbatii care si-au parasit familliile pentru o noua partenera nu au mai fost acceptati la fel in grupul de prieteni. Mi s-a spus clar de catre neveste ca nu vor sa dea un exemplu rau propriului sot, sa nu cumva sa il apuce si pe respectivul dorul de duca. Ca multi barbati isi doresc un nou val de tinerete, ceva fluturasi, fara responsabilitati si nu vor sa le arate ca asa ceva poate chiar exista.

 

Bineinteles este absolut pueril, dar in doua cazuri care ma privesc direct am trecut prin asa ceva.

 

Dar sa influentezi prieteniile copiilor pe ce fac sau nu fac parintii nu e chiar ok. Unde mai tragi linia? eu cred ca e foarte bine sa vada copiii mai multe modele de viata si de familie, trebuie vorbit cu ei si explicat pe indelete de ce suntem diferiti, de ce unii isi traiesc viata intr-un fel si noi altfel. Copiii sunt copii, ce vina au ei ca tatal umbla cu amante, ca parintii sunt despartiti, poate pur si simplu nu se mai iubeau, de unde sa stim ce se intampla exact in alte familii. Mai bine le vorbesti copiiilor despre principii sanatoase de viata si discuti si ce vad in jurul lor.

 

Zau asa prietena cea mai buna a fiului meu mic traieste in casa intr-o familie care se compune din mama, cei doi iubiti ai iei si fetita care are un alt tata decat cei doi. Pare o familie foarte iubitoare, normala, nu e absolut nimic deranjant. Fetita e acceptata absolut normal intre toti ceilalti copii, nimeni nu se oripileaza, nimeni nu ridica macar o spranceana. Nu e ceva ostentativ, nu se afiseaza cu asta, nu am vazut nici un fel de manifestari intre ei. Pe modelul mamicii11 ar trebui sa nu mai las copilul sa se joace cu cea mai buna prietena la lui? Chiar daca fetita e minunata? Cu ce argument? Ca familia ei e altfel? Suntem diferiti, asta e realitatea, iar copiii vor trai in realitatea asta.


Editat de selina-d, 16 iunie 2016 - 16:51 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -