Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Multumesc ! Nu preferam parinti divortati .


82 raspunsuri la acest subiect

#41
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 09:07


Sotul meuba spus tot timpul ca daca cineva e singur si ii face avansuri cuiva care e intr-o relatie, e dreptul sau sa incerce.
Si eu cred la fel dar in mai multe nuante.

 

E dreptul sau sa incerce, si obligatia celuilalt sa refuze  [:)]

 

Acum, daca lasam la o parte aspectul moral, avem chiar prea multe drepturi pe lumea asta...



#42
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 09:15

Acum daca te gandesti ca ai o singura viata si ca in dragoste tot timpul se incurajeaza sa lupti pt cineva, face sens.
Dar nici lui nu i a picat bine cand a aflat ca un dr era indragostit de mine si voia sa fim impreuna.
I am amintit ca fiecare are dreptul sa incerce dar a decretat ca ala e un bou
Deci e doar cateodata scuzabil

Acum intr un grup de prieteni e mai complicat, nu se aplica ideea.

#43
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 09:19

Nu, eu nu gandesc asa. Nu e dreptul meu sa incerc orice. Nu am acest drept, oricum as lua-o. Poate parea curios...un barbat are demnitatea lui.

Nu stiu ce gandeste o femeie care se da la sotul prietenei, dar eu sa ma dau la nevasta prietenului...la care merg in casa, care ma omeneste, ma ajuta...mai bine l-as lua la bataie asa, fara motiv decat sa ii fac avansuri nevestei. Ar fi umilinta suprema...si asta nu se face.

Desigur, se poate intampla orice, oricui. Nu neg aceasta posibilitate.

Dar macar nu cred in aceste drepturi.



#44
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 09:49

Nici eu nu accept aceasta teorie. E impotriva  ceea ce cred eu ca inseamna cuplu, familie prietenie. In general, relatii intre oameni. Adica daca e " doar" un coleg la serviciu are dreptul sa - mi propuna diverse? ! Ca xio asa zice. Ca doar intre prieteni nu se face, in rest, fair game. Eu zic ca la sotul ei merge zicala aia" teoria ca teoria, practica ne omoara! "Cel mai rau e ca multi se poarta asa, mari macho, femei care accepta avansuri, o libertate prost inteleasa , zic eu. 



#45
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 10:12

Jenn, din pacate nu e doar o teorie. E viata adevarata, cu intamplari adevarate, cu restrictii si "hai sa incercam ca cine stie".

Este foarte posibil ca o persoana cu care vii in contact zi de zi sa se indragosteasca de tine.

Si sufera in tacere, si isi face visuri pana cand se hotareste sa-ti spuna.

 

Daca acea persona ar face parte din grupul de prieteni, cunoaste cuplul, e posibil sa se dea 2 pasi inapoi sa puna prietenia pe primul plan, nu considera ca are dreptul moral de a-si expune sentimentele si reuseste sa treaca peste, sa se ascunda.

 

E uman, nu e totul negru si alb si realatiile intre oameni nu sunt inotdeauna limpezi.



#46
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 10:20

Asta cu indragosteala e mai rar intalnita. Cel mai des , se vrea sex si atat. Cum ar fi sa- ti propuna seful o intalnire la ceas de seara? Doar pt ca poate si vrea? E si asta acceptabil

? Ca eu zic ca nu. Dar se intampla . De asta zic, cam prea multa libertate in comportament si mai rau, unii ii gasesc si justificari. 



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 10:29



Poate n-au vrut sa se supere sotul tau, ca nu e si el prezent... [:)]

Tu nu esti exemplul cel mai bun pentru discutia asta. In primul rand nu esti o femeie disponibila, pentru ca nu e vorba doar sa petreci mai mult timp in absenta sotului. Adunat, cred ca voi petreceti timp impreuna mai mult (si in mod sigur superior calitativ) ca multe alte cupluri care se intalnesc zilnic.

Disponibilitatea femeii singure este cea data de statutul sau, adica o femeie "cu obligatii" sau fara. Libertatea femeii este semnalul pentru ca un barbat sa considere ca are o sansa, indiferent daca se concretizeaza sau nu.

A fost facuta invitatie. Barbata-miu i-a spus ca s-ar putea sa nu poata fi prezent, dar nu-i nimic "ma reprezinta nevasta-mea".

Nu am primit amanuntele exacte, am ramas cu cadoul, gandindu-ma ca s-au razgandit.

Am fost la ei acasa, dupa, si ne-au pus CD-ul cu innoirea juramintelor si dansul si masa de dupa.

si firesc el a intrebat de ce nu m-au mai chemat si raspunsul a fost transant: "era singura, am fi avut o grija in plus si s-ar fi simtit stinghera"

======

 

Nu cred ca vreau sa fiu un exemplu. Nu, nu sunt o femeie disponibila. Dar, din pacate asa am fost considerata de multe dintre "prietenele" mele (mi s-a spus in fata), de multi oameni cu care am venit in contact. Eu vad chestiunea asta din interior si prin prisma experientei traite.

 

Asta este un motiv major care ma face sa ma port deosebit cu toate persoanele de sex feminin (singure/divortate) care sunt prietene cu noi si carora viata nu le-a oferit stabilitatea unui cuplu.



#48
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 10:33

Asta cu indragosteala e mai rar intalnita. Cel mai des , se vrea sex si atat. Cum ar fi sa- ti propuna seful o intalnire la ceas de seara? Doar pt ca poate si vrea? E si asta acceptabil

? Ca eu zic ca nu. Dar se intampla . De asta zic, cam prea multa libertate in comportament si mai rau, unii ii gasesc si justificari. 

Indragosteala vine la pachet cu dorinta sexuala. Sau invers. Sau se confunda.

Acceptabil e sau nu depinde din ce parte privesti.



#49
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 10:57

Sau e numai  dorinta sexuala . Ca asa e construit omul respectiv. Si aici intra in scena diferenta intre sexe. Cand sunt copii, mai auzi " asa - s baietii! "  Timpul trece si " e barbat! " Dar daca femeia e in cauza, aoleu, ce epitete i se mai lipesc de nume! 


Editat de jenn, 15 iunie 2016 - 10:57 .


#50
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 11:31

Si eu cred ca in proportie majoritara este vorba de dorinta sexuala. Si mai cred ca barbatii au acest instinct mult mai veroce decat femeile, poate e o chestiune biologica. Multi, foarte multi nu reusesc sa isi tina pantalonii pe ei. Uneori au senzatia de indragosteala insa nu cred ca este ceva cerebral de aceea am si scris senzatia chiar daca in acele clipe ei ar jura ca este real. Insa easy come easy go .... dispare dupa.... refuz....sau.... 2-3-5 partide de sex....sau oricare alt motiv contrar.

Spre deosebire de masculi (na ca sa ne intelegem de ce scriu asa) femeile sunt (cu exceptiile de rigoare - mici dar exista) in primul rand cerebrale. Instincul sexual este doar o parte dintr-un cumul de sentimente, ganduri, intrebari, raspunsuri si decizii personale. 

Daca pentru un barbat a nu-si tine pantalonii pe el este in primul rand un fapt in sine de multe ori previzibil si fara o motivatie anume pentru o femeie este in 99.99% din cazuri o consecinta care este bine definita, este un rezultat al unor situatii clare chiar daca nu sunt spuse.

E o mare, extrem de mare diferenta din acest punct de vedere intre femei si barbati.

Sau cel putin asa vad eu dupa 48 de ani de viata  [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -