Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Multumesc ! Nu preferam parinti divortati .


82 raspunsuri la acest subiect

#31
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 21:01

Hugh Grant a inselat pe nevasta sa care a fost votata cea mai frumoasa femeie din lume, cu o prostituata de pe strada :))))

 

Hugh Grand nu a fost insurat niciodata!

 

Eh, nu stii vorba : pentru orice femeie dorita de majoritatea barbatilor, exista cel putin un barbat plictisit de ea. Vorba e valabila si pentru sexul masculin desigur.



#32
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 21:04

Eu am observat ca cel mai usor interactionam in general cu cei in situatie similara cu noi.

 

De exemplu, un cuplu va prefera compania altui cuplu, preferabil de varsta apropiata. O femeie divortata, va prefera sa aiba o prietena la fel (divortata sau necasatorita). O familie cu copii va interactiona mai bine cu alta familie cu copii - la fel,de varste similare. 

 

Concediul eu mi l petrec cu prieteni cu copii. Daca n as fi avut copil, probabil as fi preferat prietenii fara copii. Daca as fi fost necasatorita, cel mai probabil nu as fi plecat in concediu cu un cuplu.  [:)]



#33
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 22:13

Eu stiam ca a fost casatorit....sau voia sa se casatoreasca cu ea?

Oricum mi/a parut rau de ei 2, ca s epotriveau si mie se pare Grant super sexos.:D

 

Am dat exemple din sshow bizz a daca dadeam din cercul meu de prieteni trebuia sa scriu prea mult. :))

 

Barbatii pe care ii stiu eu si sunt casatoriti prefera tot timpul sa aiba aventuri cu femei casatorite, ca nu sunt un pericol, nu te streseaza,a u si ele viata lor si asta inseamna ca e mai usor pt ei. Sex si atat.

Asta cu modelul pt copii mi se pare o chestie ilogica, face sens doar daca nu trimite copiii la scoala si ii tine inchisi in casa, fara TV, fara Radio, doar cu ei si prietenii care vin in vizita. Ca presupun ca nu stau copiii la taclale cu femeile divortate care povestesc despre intalniri sau despre porcii de ex soti.



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 22:57

A_Iulia, nu stiu ce sa zic.

 

Pentru mine prietenia e ceva deosebit nu o forma de a-mi petrece timpul liber. Imi aleg prietenii pe baza afinitatilor intelectuale si a pasiunilor comune.

Noi avem prietene divortate, singure, prieteni cu copii casatoriti, prieteni fara copii si prieteni cu copii mici.

 

Ba chiar as putea spune ca prietenele noastre divortate spun ca in preajma noastra nu se simt niciodata ca o a treia roata la caruta.

Eu insami am iesit o data cu 2 cupluri (cunoscute pe DC) si nicio clipa nu m-am simtit in plus.

La polul opus o pereche, prieteni de peste 20 de ani, si-au sarbatorit 25 de ani de casatorie si pe mine nu m-au invitat pentru ca in momentul ala eram singura. Barbata-miu s-a suparat tare si de atunci nu prea am mai fost in relatii.

 

Sunt oameni si oameni. Diferiti. Fiecare cu trairile si educatia lor.

 

Niciodata nu m-a interesat ce sunt parintii prietenilor fetei mele sau care e statusul lor marital. Poate cei care o fac provin din familii traditionaliste care doresc sa-si pastreze un anumit status niste valori proprii - care or fi alea ei le stiu.

 

 

 

 



#35
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 07:23

Corect.

 

Intrebarea este daca acest tip de gandire si acest gen de comprtament (eliminarea posibilelor ispite din jurul familiilor stabile) este acceptabil / tolerabil din punct de vedere social, sau dimpotriva, condamnabil ...

 

Din punct de vedere logic, este condamnabil .

 

Pe de alta parte, situatiile in care sotul a comis adulter sau s-a cuplat cu bona copiilor nu sunt putine. Daca mentatatea este in a nu baga in casa o bona tanara, singura, posibil disponibila ...socializarea cu persoane tinere, singure, in cautare de partener nu este similara ?

 

Buflea, tolerabil/acceptabil dpdv social este o notiune tare abstracta. Ne-am lamurit de multe ori ca pentru unii e intr-un fel, pentru altii in alt fel. De aia i-am dat dreptate A. Iuliei cand spune ca in general oamenii se simt bine intre cei cam ca ei.

Cat despre cine condamna...stiu, sunt multi amatori, insa nu e un obicei care sa fie...tolerat. A condamna, de cele mai multe ori, este o expresie a propriei frustrari.

Experienta mea spune ca orice e posibil in materie de adulter si daca ai asta in cap, nimic nu-ti sta in cale.

Ca un caz particular (nici ala prea bine delimitat) este situatia in care nu cauti nimic, dar viata te pune alaturi de o persoana pe care poate pana atunci nici nu o bagasei in seama. Pentru un barbat, asta se traduce si printr-o femeie disponibila, nu musai care asta cauta, pur si simplu disponibila.

Logic condamnabil? Fireste...

Logic sa se intample? Destul de logic. E foarte probabil. Trebuie sa traim cu teama asta? Nu trebuie...dar o facem involuntar pentru ca, dincolo de faptul ca suntem logici, suntem instabili dpdv emotional.

Si atunci exista unele persoane care iau viata foarte simplist. De ce sa ma scarpin in cap daca nu ma mananca?

Si pentru ca ai adus bonele in discutie, sa spuna sigur 100% din doamnele care citesc topicul asta ca ar baga o bona in casa tanara, frumoasa, desteapta si...disponibila. Sau daca ar face-o, nu s-ar gandi absolut de loc ca...



#36
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 07:32


La polul opus o pereche, prieteni de peste 20 de ani, si-au sarbatorit 25 de ani de casatorie si pe mine nu m-au invitat pentru ca in momentul ala eram singura. Barbata-miu s-a suparat tare si de atunci nu prea am mai fost in relatii.

 

 

Poate n-au vrut sa se supere sotul tau, ca nu e si el prezent... [:)]

Tu nu esti exemplul cel mai bun pentru discutia asta. In primul rand nu esti o femeie disponibila, pentru ca nu e vorba doar sa petreci mai mult timp in absenta sotului. Adunat, cred ca voi petreceti timp impreuna mai mult (si in mod sigur superior calitativ) ca multe alte cupluri care se intalnesc zilnic.

Disponibilitatea femeii singure este cea data de statutul sau, adica o femeie "cu obligatii" sau fara. Libertatea femeii este semnalul pentru ca un barbat sa considere ca are o sansa, indiferent daca se concretizeaza sau nu.



#37
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 07:41

Exemplul cu bona nu e chiar potrivit, pentru ca e vorba de o persoana pe care nu o cunosti, e posibil sa ai dubii in ceea ce privește comportamentul ei, dar in cazul unei PRIETENE, pe care o cunosti de atat timp, cum sa te porti astfel? Atunci nu era vorba debprietenie, ci de conjunctura potrivita, cum spunea A iulia...

#38
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 07:43

Rufus, intetesant ce spui despre mentalitatea masculina.... oare e adevarat?

#39
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 07:59

Cred ca nu e un secret ca un barbat considera femeia un fel de proprietate.

Lupta este pentru a o face "a lui", ca iubita, nevasta...sau macar pentru o noapte.

Majoritatea barbatilor recunoaste "proprietatea" altui barbat si o respecta. Nu te dai la nevasta/iubita altuia daca ai cat de cat o urma de decenta, chiar daca iti curg balele.

A devenit insa brusc libera femeia?

Well, pai locul e gol...de ce sa nu incerc eu?

Am oarecum senzatia ca femeile stiu chestia asta si de aceea unele se feresc sa astepte pasive vreun deznodamant.



#40
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 08:38

Ei, Rufus, intr-o lume ideala nu te dai la nevasta sau partenera altuia, dar in realitate se intampla chestia asta fara probleme.

Pt mine e un turn off complet sa stiu ca cineva are partenera, pt altele e insa jn turn on.

Sotul meuba spus tot timpul ca daca cineva e singur si ii face avansuri cuiva care e intr-o relatie, e dreptul sau sa incerce.
Si eu cred la fel dar in mai multe nuante.


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -