Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Brexit sau nu?

brexit ue

692 raspunsuri la acest subiect

#31
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 21:38


 
Sper sa salveze Scotia situatia...

 

 

Scotia are putini locuitori, sub 6 milioane, inclusiv cei care nu au drept de vot saptamana viitoare. Deci nici macar cat Londra. Nu stiu ce va salva sau nu Scotia...



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 09:15

Familia regala ce pozitie are?

#33
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 09:22

J.K.Rowling
Andrew Lloyd Webber
Richard Branson
Jeremy Clarkson
Mr. Bank of England
Familia Regala
.
.
.

ei vor sa ramana .

#34
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 09:35

Anda, ai fi uimita cati englezi sunt furiosi pe regina et co ptr ca o vad ca pe o lipitoare pe bugetul statului...

#35
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 10:12

Un articl care incearca sa prezinte istoria si sa explice situatia conflictului.

(fragmente)

Comunităţile Europene (CEE, CECO si CEEA) au reprezentat nucleul Uniunii Europene (UE), uniune care de la început s-a dorit a deveni în timp o federaţie (Statele Unite ale Europei - Statele Unite ale Europei a fost un termen folosit de către Victor Hugo pe 21 august 1849, la Congresul Internaţional al Păcii de la Paris; de asemenea, este titlul unei reviste dedicate păcii care a apărut în anul 1867), după modelul Statelor Unite ale Americii, care este o republică constituţională federală, constând din 50 de state şi un district federal (Districtul federal Columbia sau D.C.).

 

Nu toţi europenii însă gândeau şi gândesc că federaţia este soluţia pentru Europa.

 

Generalul Charles de Gaulle gândea şi promova “O Europă unită a cooperării statelor membre, dar nu o federaţie în care să dispară identitatea popoarelor componente”. Şi spunea foarte sugestiv, pentru a combate federaţia europeană, că “nu poţi face o omletă din ouă fierte tari”. A se vedea şi articolul 

.....

Toate tratatele semnate din 1958 până acum au fost ratificate, mai uşor sau mai greu, de toate statele membre, cu o singură excepţie: Tratatul de instituire a unei Constituţii pentru Europa (care ar fi consfinţit de fapt crearea federaţiei europene), care a fost respins în 2005, deoarece Franţa şi Olanda, două din ţările fondatoare, au zis NU, anume:

Franţa a organizat referendum pe 29 mai 2005, rejetând Constituţiacu 54,68% din voturi, contra 45,32%, prezenţa la urne fiind de 69,34%!

Olanda a organizat referendum pe 1 iunie 2005, rejetând Constituţia cu 61,54% din voturi, contra 38,46%, cu o prezenţă la urne de 63,3%!

 

După ce francezii şi olandezii au respins Constituţia, liderii europeni au decis că este necesară o “perioadă de reflecţie” pentru a vedea ce urmează să facă. Atât statele membre care au susţinut Constituţia, cât şi cele care au contestat-o s-au înţeles cu privire la decizia de a adopta rapid, tăcut şi fără dezbateri, un tratat similar. Noul tratat, numit iniţial Tratatul pentru Reformă (Reform Treaty), devenit Tratatul de la Lisabona (Tratatul de modificare a Tratatului privind Uniunea Europeană şi a Trataului de instituire a Comunităţii Europene), a fost semnat la Lisabona, pe 13 Decembrie 2007.

 

Tratatul de la Lisabona a rezultat deci “în urma unui proces accelerat, eminamente politic, în care au fost implicate numai statele membre şi instituţiile comunitare, fără consultări publice, deschiderea şi transparenţa cu care procesul de elaborare a Constituţiei şi a Cartei drepturilor fundamentale ne obişnuiseră.” ([1], pag. V)

 

Rapiditatea cu care s-a ajuns la un acord asupra Tratatului de la Lisabona se explică prin aceea că textul său a preluat în mare textul Constituţiei, lucru asupra căruia nu s-a insistat în mod public, tocmai pentru a nu redeschide chestiuni sensibile.” ([1], pag. V)

...

Privilegiile pe care Regatul Unit le-a obţinut în timp prin Tratate sunt următoarele:

 

- să nu adopte Euro şi deci să păstreze lira sterlină britanică ca monedă (Protocol Nr. 15),

- să nu participle la acquis-ul Schengen (Protocol Nr. 19),

- să efectueze controlul la frontiera sa al persoanelor, şi de aceea să nu participle în aria Schengen în ceea ce priveşte frontierele interne şi externe (Protocol Nr. 20),

- să aleagă dacă să participle sau nu la măsurile din aria libertăţii, securităţii şi justiţiei (Protocol No 21),

- să înceteze să aplice începând cu 1 Decembrie 2014 o largă majoritate a actelor şi prevederilor UE în câmpul cooperării poliţiei şi cooperării judiciare în chestiuni criminale, adoptate înainte de intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona, în timp ce alege să continue să participle la 35 dintre ele (Articolul 10(4) and (5) din Protocolul Nr. 36).


Editat de Deceneus, 19 iunie 2016 - 10:14 .


#36
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 00:36

Scotia are putini locuitori, sub 6 milioane, inclusiv cei care nu au drept de vot saptamana viitoare. Deci nici macar cat Londra. Nu stiu ce va salva sau nu Scotia...


Parerea mea e ca Scotia va vota strategic , adica iesirea din EU pentru ca apoi sa organizeze un nou referendum pemtru independenta . Asta ar fi visul lor .

Va fi brexit.

#37
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 11:04

Parerea mea e ca Scotia va vota strategic , adica iesirea din EU pentru ca apoi sa organizeze un nou referendum pemtru independenta . Asta ar fi visul lor .

Va fi brexit.

Nu. Daca e vorba de votat strategic, partea pro-Indy va vota sa ramana in EU. Asta e si pozitia oficiala a guvernului Scotiei si a SNP, partidul majoritar. Ideea e ca daca England voteaza "out" dar in Scotland majoritatea vrea "in", acestt lucru va fi "schimbarea de circumstante" care va putea duce la un nou Referendum (iar in momentul actual rezultatul la un nou Referendum VA FI majoritar pro-YES).

Poll-urile in Scotland spun cam 65% de voturi vor fi pro-EU.

Editat de DarkBendis, 20 iunie 2016 - 11:05 .


#38
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 11:30

Polls out on the weekend have shown an increase in the support for remain, with remain ahead of leave in some of the polls, reversing the surge towards leave over the last few weeks. 

Survation phone poll on 17-18 June: Remain was at 45% and leave at 42% (Previous poll on 15 June showed remain at 42% and leave at 45%)

YouGov/ Sunday Times online poll on 16-17 June: Remain at 44% and leave at 43% (Previous poll on 12-13 June put remain at 39% and leave at 46%)

YouGov/ITV online poll on 15-16 June: Remain at 42% and leave at 44%.

Opinium online poll on 14-17 June: Both remain and leave at 44% (Previous poll on 7-10 June put remain at 44% and leave at 42%).

It looks like recent events are leading to an increase in the support for remain, even though the Yougov/ITV poll as early as 15-16 June was already showing an increase in the support for remain. Looking at the rest of the questions in the YouGov poll, there is also a marked shift in people’s views on how they think leaving the EU would impact their finances – 33% of people now think that they would be worse off outside the EU, compared to 23% a fortnight ago. The status quo effect looks like it is kicking in the last week, as was seen in the Scottish referendum. 



#39
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 11:41

Aici nu e vorba de bunastarea cetatenilor , hai sa fim seriosi , cand s-_a gandit un politician la asta , nici nu poti pune in aceeasi fraza aceste trei cuvinte . E vorba despre o polita pe care boris johnson vrea sa i- o plateasca lui cameron . Ambii au facut parte din Bullington Club , un club exclusivist de la Oxford si exista o mare rivalitate intre ei , Boris nu urmareste decat sa ajunga aprim ministru . asta e singurul motiv pentru care lupta . Un joc murdar care ii va costa scump pe britanici .

Am citit cartea lui Boris despre Churchill si am inteles multe in ceea ce-l priveste; el se vede un al doilea Churchill. Adica Winston, cica, dorea ca Anglia sa supravegheze intr-un fel UE, sa fie deasupra (nu sa faca parte!) si sa dicteze comportamentul. Si surpriza, BoJo se declara pro-Brexit! In ideea, probabil, ca va fi prim-ministrul unui stat off-UE, pe care-l va conduce el, conform ideilor de grandomanie de acu' 70 ani.



#40
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 08:59

Acum am ajuns la concluzia ca UE are nevoie de un Brexit pentru a se reforma. 

Nu e OK ca UE scapat emigratia din mana, ca e condusa dictatorial de la Bruxelles ci ca a acceptat mereu niste exceptii pentru UK. 

 

Cred ca avem nevoie de o Europa mult mai democrata si mai unita. Iar acum Europa nu este unita. SI nici nu va si mai unita daca UK ramane in UE.

Orice eveniment de genul Brexit poate fi un reset pentru Europa si sansa unui nou inceput.





Etichetat si cu brexit, ue

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -