Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Brexit sau nu?

brexit ue

692 raspunsuri la acest subiect

#21
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 12:16

Eu nu ma pricep. Ma lămurește cineva care ar fi consecințele pentru UE in caz de brexit?

 

daca ne gandim cati dintre copiii nostri invata in UK, si ar deveni deodata internationali iar costurile le-ar putea intrerupe studiile....



#22
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 12:17

.... si ei nu pot spune ca nu li s-a spus....

 

https://www.theguard...itain-leaves-eu



#23
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 13:53

Sa întâmplat la o juma de ora de mine . Am vz agitație,am aflat apoi ce sa întâmplat. Spunea cineva ca politica murdara din Ro e pui mic ...pfiuuu confirm de o mie de ori. As avea multe de comentat ...sunt multe de spus la greșelile făcute de UK dar mai bine rămân la statutul de "îmi văd de Europa mea". Și. Au căutat o ...cu lumânarea. Vor plăti aiurea britanicii!

#24
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 18:14

Eu nu ma pricep. Ma lămurește cineva care ar fi consecințele pentru UE in caz de brexit?

Nu le stie nimeni!

Vad ca sunteti focalizati numai pe domeniul ecomnomic, al bunastarii.

Pentru ei este mai important sa-si apere dreptul de a-si decide soarta, sa nu o decida Bruxellesul si Merkel.

 

Give us hope, Britannia!  BURSA 16.06.2016 un articol care citeaza

din The Telegraph

(fragmente)

Într-un articol în care argumentează de ce votează, "cu tristeţe şi torturat de îndoieli", pentru ieşirea din UE, Evans-Pritchard scrie că "un astfel de vot este în favoarea supremaţiei Parlamentului naţional şi nimic altceva".
     Revenirea la suveranitatea naţională este necesară deoarece "puterea executivă a Comisiei Europene seamănă mai mult cu puterea papalităţii din secolul al XIII-lea decât cu aceea a unui serviciu public modern", iar "Curtea Europeană de Justiţie îşi arogă o supremaţie fără drept de apel".
     În opinia lui Evans-Pritchard, "construcţia actuală a UE nu este doar corozivă, ci de-a dreptul periculoasă", în condiţiile în care "Proiectul European distruge instituţiile naţionale şi nu reuşeşte să pună în loc structuri legitime la nivel european".
     "Astfel mor democraţiile", mai scrie jurnalistul de la The Telegraph, parafrazând un judecător al Curţii Supreme din Marea Britanie.

  Ambrose Evans-Pritchard a urmărit de la Bruxelles principalele etape ale "construcţiei" europene, iar într-un articol din perioada întâlnirii la nivel înalt de la Maastricht a scris că "elitele europene s-au angajat pe calea unui experiment nesăbuit cu dispreţul unui vandal care nesocoteşte coeziunea societăţilor străvechi".
     Pentru jurnalistul britanic, "UE a depăşit o linie fatală când a introdus prin contrabandă Tratatul de la Lisabona, deşi a fost respins de alegătorii francezi şi olandezi în prima sa versiune".
     Nimic nu se compară, însă, cu "aroganţa monedei unice", ale cărei "greşeli de proiectare nu au fost niciodată asumate".
     Despre politicile care au transformat contracţia economică în depresiune şi au dus şomajul din rândul tinerilor într-o mare parte a Europei la "un nivel pe care nimeni nu l-ar fi crezut posibil sau tolerabil într-o societate civilizată modernă", Evans-Pritchard scrie că "vina a fost aruncată doar asupra victimelor".
     "Nu a existat o comisie a adevărului şi reconcilierii care să analizeze cea mai mare crimă economică a timpurilor moderne", mai arată jurnalistul britanic, şi "nu ştim cine este cu adevărat responsabil, deoarece puterea a fost exercitată prin jocul din umbră al elitelor din Berlin, Frankfurt, Bruxelles sau Paris".
     Şi atunci, cum poate exista speranţă pentru redresarea şi progresul Uniunii Europene, dacă puterea aproape absolută nu este însoţită măcar de o brumă de responsabilitate?

 

UK oricum si-a pastrat o doza importanta de independenta.

Nu a renuntat la moneda pentru Euro, si a negociat clauze speciale pentru subventii.

Noi romanii care privim lucrurile pe termne scurt, prin prisma banilor si nu dam doi bani pe libertate si pe democratie nu-i prea putem intelege pe englezi.

 

Englezii au fost de la inceput adeptii unei UE cu rol de piata comuna, iar germanii si francezii au fost adeptii unei UE ca forta administrativa supranationala.
Se pare ca a contat mai mult argumentul economic al marelui capital in special cel bancar, si au fost ignorate argumentele competitiei si ale democratiei.
Adeptii centralismului au punctat pana acum, dar centralismul se dovedeste generator de incetinire a cresterii economice si de crize, crize care nu se pot rezolva cu infuzie de capital fara acoperire.


Editat de Deceneus, 17 iunie 2016 - 18:16 .


#25
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 19:20

Elveția își retrage oficial cererea de aderare la Uniunea Europeană

 

Camera superioară a parlamentului elvețian a votat miercuri în favoarea retragerii cererii Elveției de aderare la Uniunea Europeană, relatează site-urile politico.eu și dailymail.

Decizia camerei superioare a legislativului elvețian validează votul similar dat în luna martie de camera inferioară.

 

Prin urmare, Elveția urmează să comunice formal Uniunii Europene retragerea acestei candidaturi, care a fost înaintată Comunității Economice Europene (CEE) în anul 1992 și oricum nu mai era validă, a declarat, pentru publicația Neue Zürcher Zeitung, ministrul elvețian de externe, Didier Burkhalter.

 

Tot în anul 1992, elvețienii au respins prin referendum aderarea la Spațiul Economic European, respectiv acordul încheiat între fosta CEE și statele membre ale AELS (Asociația Europeană a Liberului Schimb) pentru crearea unei piețe unice europene.

În urma unui alt referendum, desfășurat în anul 2001, elvețienii au respins și începerea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Totuși, Elveția a aderat la spațiul de liberă circulație Schengen și a încheiat cu UE mai multe acorduri bilaterale pentru liberalizarea comerțului.

 

Și Islanda și-a retras anul trecut cererea de aderare la Uniunea Europeană, iar britanicii se vor pronunța joi prin referendum asupra rămânerii în blocul comunitar.



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 10:37

Pai elvetienii au votat mereu impotriva intrarii in UE...cererea aia nu avea nici o importanta, poporul e cel care decide...la ultimul referendum pe tema asta, au votat doar 17% pt UE.



#27
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 11:07

Nu e niciun secret ca elvetia a jucat la toate portile , asa ca nici o surpriza . A stocat Banii tuturor dictatorilor , au folosit munca fortata a copiilor , asa ca pot sta linistiti.
Un simplu google "Switzerland and the dirty money " lamureste mai mult .

Editat de Collins20, 18 iunie 2016 - 11:14 .


#28
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 15:57

Din ce observ in jurul meu (nu TV, ziare), motivul principal invocat este cel economic, respectiv 'cu banii aia pe care ii dam la EU am putea sa avem [...]' si aici fiecare scrie ce il doare: ca e sistem sanitar mai bun, ca sunt pensii mai mari sau salariile curente. Foarte putini spun deschis ca doresc retragerea ca sa nu fie fortati sa accepte cotele de emigranti din Orientul Mijlociu.

#29
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 16:13

Iar din observatia curenta, cei care doresc sa iasa din EU sunt:

- persoane cu scolarizare minima; sunt zone in Wales recunoscute ca fiind semi-analfabete pentru ca se mergea in mina de mic copil si scoala mai pe sponci
- persoane (mai ales mai in varsta) care au ramas cu impresia ca UK este inca un vast imperiu si EU o capusa minuscula care 'suge' din resursele acestuia
- persoane nationaliste (unele la prima generatie de imigranti in UK!) 
- persoane cu venituri medii si cunostinte la fel, care nu folosesc alta sursa de informare decat media si preiau niste puncte de vedere fara sa se oboseasca sa le verifice
 
Amestecati cele de mai sus si deja se contureaza si raspunsul la intrebarea 'de ce a luat avant UKIP' la alegerile din Wales de acum o luna si de ce se estimeaza ca se va vota pentru iesire. 
 
Sper sa salveze Scotia situatia...

 



#30
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 18:41

Deja vu ! vous?



Etichetat si cu brexit, ue

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -