Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


377 raspunsuri la acest subiect

#41
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 22:07

Fetelor, pupici tuturor! V-am citit pe diagonala, intre doua suturi atuncate peste laptop de un mic somnambul...

 

Imi cer scuze pentru absenta... a fost o perioada oribila.

Dupa 3 zile de febra care nu scadea nici cu rugaciuni (de medicamente nu mai vorbesc)...si care m-a adus in culmea disperarii, cu atat mai mult cu cat nu avea niciun motiv, si apoi inca 3 zile de eruptii cutanate...vizite continue la medici, diagnostice aiurea, ganglioni inflamati, stres, rugaciuni, tremurat, fierbinteli... am descoperit ca Ionut a avut roseola infantilum.

Apoi proiectele mele pauzate de starea lui de sanatate...apoi recuperat noaptea.

Pe scurt, nu am avut timp.



#42
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 12:14

Olla...

 

Miha...sanatate multa lui Ioan si putere tie. 

 

Lory...multumesc mult de sfaturi. Eu sunt foarte receptiva la tot ceea ce imi zici si chiar cand sfatuiesti alte fete...nu stii niciodata de ce ma lovesc si imi amintesc ca tu sau altcineva a impartasit ceva asemanator si ma scoate din impas.

Am facut aerosoli cu adrenalina si ser fiziologic 3 zile...mai intai la 8h apoi la 12h. Cu mucii nu am insistat sa ii trag decat de cele 3 ori pe zi cand puneam vibrocil si pufaiam tantum verde, bine ei curgeau rauri si stergeam cu servetelul. Insistam seara sa fie bine desfundata ca sa poata dormi bine. Barista bebe cu aspirator a cazut ca plangea si se zbatea si nu puteam face nimic, am luat si unul pe baterii nu l-a acceptat nici pe ala asa ca cu pompita banala a mers dar pompam ca ieseau la muci de mama mama.

Vorba mamei mele ca eu la o raceala am muci cat a avut ea o viata si asa si Ioana...m-a mostenit la muci. :)))) Ceapa stiam si am pus in aplicare....ea nu doarme frumos...nici perna cred ca nu ii pun decat la majorat...se invarte in tot patutul...cand o urmaream de temperatura si ma trezeam in diferite momente ale noptii o gaseam in diferite pozitii si locuri ale patului.

Zilele astea ajung sa o vada un dr dupa episodul asta. Asteptam povesti marmotesti.

 

Carmen...ce vacanta minunata ati avut. Si fetele sund DELICIOASE....imi place maxim cand Emma o pupa pe frunte pe Vera....si ce dragut s-a exprimat Emma cand a ajuns acasa. Bafta la interviul cu scoala si spor la job.

 

Am mai pus si eu cateva pozici. Am ajuns si noi o zi la mare duminica. A fost o iesire bine meritata chiar daca pentru o zi. Am ajuns la 8 pe plaja cand era inca un vant puternic de am zis ca am ratat iesirea....apoi a fost foarte cald. Ioana a fost activa pana la 12.30 cand a adirmit instant pana la 15.30 pe plaja. Apoi era mult prea cald asa ca am strans oprit undeva sa luam masa si ne-am intors spre casa.

In rest....a avut o zi in care singurul cuvant spus a fost "aia" si cerea cu degetul tot ce ae putea...am zis k cedez pana seara, dar am zis ca asta e incalzirea pentru perioada "de ce". :))))

In rest e foarte activa.

 

Va tuc ca s-a trezit.


Editat de floryma, 21 iunie 2016 - 12:16 .


#43
NadiaD

NadiaD

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 14:43

Bun regasit dragi mamici !

 

Nici numai stiu de cand n-am mai intrat, dar stiu ca a trecut muuuult timp. Timp in care am trecut prin multe momente grele.

 

Am citit putin din urma dar mai am de citit . Am vrut sa vad poze si sa pun cu Sofia dar n-am mai putut intra. Sper ca voi primi si eu parola noua.

 

Well, cu 3 luni in urma cand am facut un PAPP am primit rezultatul H SIL ( stiti ca eu v-am mai spus ca pe timpul sarcinii am avut L SIL ) , apoi a urmat colposcopie unde s-a vazut o rana mare pe col si foarte extinsa fata de atunci cand era Lsil. Am nimerit si o dr aiurita la colposcopie care mi-a zis sec: " asta e cancer " . In secunda doi m-a apucat un tremur si plans si mi se acurgea toata viata prin fata ochilor. A fost groaznic. GROAZNIC. O saptamana n am putut sa-mi revin din plans, apoi cand mi-am mai revenit am cautat un alt dr si am refacut toata analizele , colpo, am dat si pt tipaj HPV. Apoi iar asteapta rezultatele intr-un stres de nedescris. Au venit rezultatele si ce sa vezi : am virusul HPV tulpina 16 care are grad oncologic crescut...:( si din cauza lui rana s-a extins atat de repede si mult ca suprafata :((((

 

Urmatorul pas a fost operatia (conizare) cu ERAD si prelevat tesut pt biopsie.

 

Asa ca pe 7 iunie de ziua mea :) eram in spital internata pt analize si sa vb cu anestezista pt ca imi facea anestezie generala, si a doua zi pe 8 am facut operatia. Totul a decurs bine , in 2 ore ma ceream acasa pt ca ma topeam de dorul Sofiei, dar am plecat peste 4 ore , ca trebuia sa fie siguri ca sunt bine .

 

Acum astept rezultatul biopsiei. Care va fi el, Dumnezeu stie .

 

Acum sa ma " laud " si eu cu a mea printesa Sofia care e atat de independenta incat n-a plans niciodata in timpul cat eu lipseam de acasa pt spitale etc. Dar la intoarcere imi sarea in brate si se lipea de mine mai ceva ca scaiul.

 

Este o maaaare năzbâtioasă. Ii place sa se catare pe orice , scaune . Masa , in parc pe scarile de topogane.

 

Este si f posesiva deocamdata , nu imparte jucariile ei cu nici un copil si le ia si pe ale altora si le tine si nu le da inapoi, decat atunci cand vrea ea. Cu mancarea e la fel are zile si zile. Mai ales acum cu caldurile astea si e pe drum si un canin e un pic mai mofturoasa sa zic si atunci sanul rulles!

 

 

Ca vorbeati de jucariile varstei: Sofia " se da. " cu bicicleta din aceea fara pedale , din plastic ( voi pune poze), se joaca cu mingi de toate marimile , inpinge roti din alea cu bat , cu sticle de plstic goale, pahare de plastic de mai multe marimi pe care le pune unu in altul..

 
 
Voi pune poze daca voi putea intra.
 
Va pup si mai vin !!!!!

 

 

Miniaturi atasate

  • image.jpeg

Editat de NadiaD, 21 iunie 2016 - 14:48 .


#44
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 10:26

Buna dragelor!

 

Scriu si eu scurt pe doi ca am mult de lucru. Deh, daca mi-am facut de cap, acum suport ponoasele.

 

Lory i-am lasat eu parola Nadiei.

Da, despre un fel de aquadoodle vorbeam.

 

Nadia iti doresc multa sanatate si sa nu fie nimic urat! Si eu am rana pe col de cand ma stiu, dar deocamdata o urmarim pentru ca nu este nevoie de mai mult.

 

Miha sper ca macar tu sa nu fi ajuns la antibiotic. Cum se simte acum Ioan?

 

Carmen suna tare bine zbenguiala vostra din concediu.

 

Flory si Alex dupa tuse a trecut la muci dar l-am aspirat numai cand am crezut ca trebuie si l-am sters mereu cu servetelul. In rest...m-am facut ca nu-i vad.

 

Despre noi acum.

Iesirea a fost frumoasa, conditiile de la hotel au lasat un pic de dorit, dar linistea, plaja, faleza, Balcicul si bucuria de a fi impreuna au fost la inaltime ca sa trecem peste ce a fost mai putin placut.

Alex a refuzat total joaca/statul/mersul pe nisip (chiar si incaltat) si bineinteles ca si marea. O semana cu ma-sa si tac-su' care numai pe la munte ar sta!

Cum incercam sa-l las pe nisip sau sa-l apropii de apa cu mainile/picioarele se cambra tot si facea tot posibilul sa stea intr-un varf de unghie, mai ceva ca un cocostarc.

Sambata mi-a venit inspiratia sa-i aduc apa in galetusa si asa am reusit sa-l fac sa se joace si el putin in nisip. Rasturna razand galetusa si mi-o intindea aratandu-mi marea cu degetul si zicand "ich"-ul lui clasic.

Noi mergeam la plaja fie dimineata dvreme, fie seara dupa 6 cand era pustiu.

 

Am uitat biberoanele acasa si pe drum ne-am trezit ca trebuie sa cumparam unul asa ca ne-am luptat mai ceva decat cu morile de vant sa gasim un magazin cu produse pentru bebelusi. Am cumparat pana la urma o porcarie care semana cat de cat cu ce aveam acasa, dar care nu avea fanta pentru aer si din care a mancat foarte greu.

De fapt mai mult n-a mancat. Ii placeau in schimb fructele de la masa (cirese, portocala, piersica).

Pot sa spun ca si pentru el cel mai bine din "vacanta" a fost tot acasa.

 

Acum e din nou la cresa, la programul normal (pana la 4). Mananca, doarme, se joaca...

 

A trecut de la "caca" zis la orice la "papa" care poate insemna "la revedere", "apa" sau orice altceva, mai putin mancare. Cand cantam "Bate vantul frunzele" si ajunge la "mosul sparge lemnele" spune " pac-pac" pentru ca asa i-a invatat la cresa.

 

Ne luptam cu el pentru ca vrea sa treaca mai intai in inspectie pe la volan si mai apoi sa fie asezat in scaunul de masina, iar masinii ii zice "tu-tu", dar la fel zice si la tun (le calareste mereu pe cele din Carol).

 

Eu sunt rupta de raceala. Am reusit sa ma lipesc de una d-aia cu febra, durere de cap si de oase, nas si urechi infundate, tuse groaznica... Evident ca nu iau mai nimic sa-mi treaca (oare si fi-miu' asta cu cine o semana de face la fel?) ca doar n-ati vazut drac mort.

 

Nu promit, dar intentionez sa-mi fac putin timp si sa va las cateva pozici si sa ma zgaiesc la voi.



#45
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 10:28

Buna fete,

 

Tot scurt dar am citit si nu puteam sa trec mai departe, fara sa las un rand.

 

Miha sanatate multa luptatorului! [pup] Vezi? Daca intrai aici, se gasea mereu-datatoarea de sfaturi sa puna diagnosticul  [:-)))] , ca si la Alex al Soparlicai l-am nimerit [:)] . Lasand gluma la o parte, ma bucur ca ati descoperit ce are si ca sunteti pe drumul cel bun. Si, sper ca nu mi-o iei in nume de rau cand spun asta, cred ca trebuie sa te linistesti nitel in privinda sanatatii lui Ioan. Am fost si eu pe drumul tau dar am refuzat sa ma gandesc la daca si cu parca, pt ca as fi sfarsit prin a deveni o closca incapabila sa ma bucur de copilul meu. Nu zic ca tu vei deveni asa dar lasati, cu pasi marunti, garda putin mai jos. Ioan este un copil sanatos, perfect in norme! [flo2]

 

Flory ma bucur ca nu te-ai suparat si ma bucur ca v-au trecut mucii. Vezi? Eu nu pot sa tac, asta e clar, cred ca varsta, imbatranesc si ma prostesc. [afro]  Dar adrenalina aia, la simpli muci (fie ei si multi) este o arma cu multe taisuri; sa aveti grija!

 

Am vazut pozele si repet, Ioana are niste ochisori bestiali. Si m-a topit poza in care doarme pe plaja, cu tati...este absolut minunata! Si ce curajoasa este, temerara mica. I-a placut si apa, desi banuiesc ca nu era chiar calda iar valurile la locul lor. Mi-e tare draga fetita voastra! (eu, in mintea mea, le pun 'porecle' bulgarasilor; la fel procedam si cu minunatii copii de la odiseea marmotei. Ioanei ii spun soricelul [il] ). Iar tu, mami cu ochii albastri, zambeste, te rog, mai des! Ai cel mai frumos motiv din lume! [flo2]

 

Nadia, draga mea, am scris, am sters, am citit, am mers inapoi in timp. Mi s-au umplut ochii de lacrimi si sufletul si mintea de un munte de amintiri. Nu stiu ce sa-ti spun, nu imi iese nimic ok, atunci cand e vorba despre exact boala asta. La mine biopsia nu a iesit bine; pe mine si pe familia mea ne-a marcat toata lupta asta, pana la cel mai adanc coltisor de suflet. Dar a trecut, cu greu, cu urme adanci, cu de toate.

 

Gaseste-ti puterea in pretioasa ta fetita si in minunatul tau sot si infrunta orice ar veni. Sunteti tineri, va iubiti, va sprijiniti si veti iesi invingatori, indiferent de ce meniu are pregatit viata pentru voi! Te imbratisez strans si ma rog sa ai un rezultat bun! [flo2]

 

Sofia este o frumoasa si o determinata! [il]

 

Despre noi, again, data viitoare...mi-ar trebui o zi de 48 de ore. Oricum maine am o zi plinaaaa, prin 'vecini', aia e. Revin eu cu povesti si poze, promit.

 

Sa va fie bine! Va imbratisez! [flo2]



#46
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 22:13

Buna fetele Si de la mine un rand pe repede.... Nadia, draga noastra mamica frumoasă, ma rog pentru voi si tin pumnii stransi stransi sa iasa bine biopsia. Cum spune si Lorishorul, ia-ti forta si energie si doza de optimism de la ai tai. Sofia e o fetita minunata, iar reactiile ei asa cum le descrii tu sunt tare frumoase. Pe noi ne gasesti aici cu o vorba buna oricand! Am vazut pozele! Sunteti tare frumosi si tuneri si senini! Tu esti minunata si iti stralucesc ochii langa ea! Iar Sofia va seamana bine amandorura! Poza mea favorita e cu pepenele, ca are asa niste ochisori obraznici si se uita strengareste asa. Mihule, bine ca a trecut! te pup mult si pe tine si pe fotbalistul somnambul. Nu mai adaug nimic la ce a zis Lory! Nu va mai speriati asa mai fetelor de la febra! La varsta asta fac febra mare tare usor dar nu e niciodata un capat de tara. Atata vreme cat se hidrateaza, cat sunt relativ activi si au reactii aproape normale, febra e doar un semn al organismului care lupta cu virusii. Pe mine m-au calit olandezii mei care la 39.8 imi spuneau sa o tin pe Em la geam ca e mai racoare... Flory, frumoase poze! Pitica voastra e asa de curajoasa si curioasa si funny! Cum s-a infipt ea in "plasa" aia la locul de joaca... Sa ne intelegem, la mine Em nici acum nu se incumeta pe acolo... Poza cu ea si tati dormind pe nisip e superba! Se vede ca v-a prins bine iesirea. Soparlici bolnav... Sa te faci bine ai inteles? Asa cu puturosul, va trimitea sa aduceti apa... Pai daca nu v-a placut scoala....hai cu pozele ca acu' ne-ai si povestit... Mi se face pofta. Ma bucur ca v-a fost bine si m-am distrat imaginandu-mi cu statea Alexu in pozitie balerin-Cocostarc! Lory draga mea, pup mamica ocupata! Si astept poze si povesti dublineze! Cum e rochia? Le iei si pe mandre cu tine pe trena? Sau tre' sa mai tai la ea sa incapi in masina.... Voi cat mai aveti pana la vacanta? Andreea voi? Ati fost la mare in weekendul prelungit? Noi suntem bine, Ver in continuare cataratoare si saritoare... A cazut azi evident de pe un scaun si cand a venit taica'su acasa s-a dus la el sa ii arate ca are "buf". Aaaa, si cand iu trag un tricou sau body pe cap si scoate capul spune "bau!" Si rade....nevoie mare. Gata, ma duc sa spal pleata (vorba vine, ca tot m-am tuns). Pup, sa fiti bine

#47
NadiaD

NadiaD

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 07:12

Neata fetelor!!

 

Am pus ieri poze dar n-am mai apucat sa intru sa scriu.

 

Soparlica, mersi, sa dea domnul sa fie bine.

 

 

Lory, imi pare rau ca ai trecut prin asta. Intradevar lasa urme in suflet ce nu cred ca pot fi sterse vreodata , oricat de puternici nu am fi. Sa stii ca Sofia imi da cea mai mare putere sa lupt. Pentru ea trebuie sa fiu bine, si pt sot care ma sustine enorm si imi e alaturi.

 

Carmen, multumesc din suflet pentru ganduri si aprecieri. Sofia este doza mea de energie, putere si motivatie in tot. Sa stii ca si ea e la fel o cataratoqre pe orice prinde, imi sta inima cand o vad ca se urca pe coltqrul din bucatarie si in secunda 2 e pe masa. Am vazut pozele voastre din vacanta si sunteti superbi toti 4.

 

Azi s-a trezit la 6 si o simteqm cum se foieste si zic sa stau cu ochii inchisi ca poate adoarme la loc , da de unde , s-a apucat de tras de maieu sa scoata titi si a vazut ca nu i-a iesit ma apucat cu mainile de fata si ma pupa. Vaaaaaai m-am topit de dragul ei! A mancat vreo jumate de ora si a adormit.

 

Ma uitam la toate pozele cu bulgarasi si toti sunt niste pufosi ( adica mai grasunei) , ce le dati de papa , ca Sofia mea abia are 9 kg la 1 a4 l ?? :)

 

Va pup

Mai vin


Editat de NadiaD, 23 iunie 2016 - 07:13 .


#48
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 12:31

Dragele mele,

 

V-am lasat si eu cateva poze si am reusit sa va privesc.

 

Am vazut-o pe Sofia care din ce in ce imi intareste ideea ca seamana perfect cu ambii parinti si care este si ea o gospodina, cum altfel?

 

Nadia nu te mai stresa. Nici Alex nu cantareste mai mult de 9.3 kg (si 77 cm) desi avem in bloc o fetita de numai 10 luni care are 11 kg si 79 cm. Daca nici voi nu sunteti grasi cu cine ai vrea sa semene?

 

Le-am vazut si pe plimbaretele olandeze la care trebuie sa ma uit bine-bine pentru ca uneori le incurc daca ma uit mai superficial.

 

Mai Carmen dar m-ai facut sa vreau si eu o vacanta acolo!

 

Am vazut-o si pe Ioana cea care ar trebui sa-i dea lectii lui Alex despre nisip, apa, plaja si careia sper ca i-a prins bine excursia la mare.

 

Se pare ca Alex s-a lecuit de nisip (MOMENTAN!) si la Bucuresti pentru ca aseara a refuzat sa intre la locul de joaca de la bloc imediat ce a calcat pe nisip. A trebuit sa-l mut in brate de la un dispozitiv la altul asa cum imi arata el ca vrea sa se dea, in situatia in care locul era plin de bebici desculti.

 

Eu tot bolnava sunt asa ca merg sa-mi fac un ceai.



#49
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 15:40

Fete dragi, 

 

Bine v-am regasit. Am lipsit un pic, am fost plecata la tel-aviv de luni dimineata pana azi-noapte.

Am reusit sa citesc un pic.

 

Nadia, iti tin pumnii. O sa fie bine! Trebuie sa fie bine! Esti o femeie tanara, puternica, ai o familie minunata, nu are cum sa fie altfel decat bine! te imbratisez.

 

Soparlici, sa te faci bine repede, sa scapi de raceala asta/. M-am distrat cand am citit despre fitzele Puturosulu.....chiar puturos de vreme ce astepta sa ii aduceti voi apa. Ca un print, mi se pare firesc :) Mergem si noi la mare la inceput de iulie, sa vedem ce ne-o astepta si pe noi. Eu m-am pregatit cu de toate alea pentru vacanta, sa vedem si domnisorul ce parere are despre ce i-am pregatit :)

 

Carmen, ce ma bucur ca a fost asa de frumos. Meritati o astfel de vacanta! Desi nu am vazut inca pozele, sa stii ca am vizualizat totul in spatele cuvintelor :) Nu, nu am fost la mare in weekendul prelungit. Luni la 6 a.m. am avut avion spre israel....si de cand asteptam ziua aceea libera....dar, c'est la vie de motorolan :)

 

Lory, draga de tine, tu mereu ai grija de fiecare atunci cand este nevoie.Te asteptam cu o vorbulita si despre voi.

 

Flory, Miha, sper ca bulgarasii vostri sunt bine acum.

 

Incerc sa ajung si eu pe Drive sa vad minunile mici si minunile mari.

 

Noi suntem ok. Mai nou Stef dezvolta o dependenta fata de tati :) Vrea numai la el, numai cu el, il striga si il cauta prin casa non-stop, iar daca il gaseste, e  cel mai fericit si ii sare repejor in brate. Daca nu il gaseste, se pune pe plans :(

Simt ca dezvolta o reIatie extraordinara si ma bucur nespus pentru asta.

 

S-a bucurat atunci cand am revenit acasa si m-a poftit sa ii dau tzi-tzi repejor :) Acum cand vrea tzi-tzi se duce la locusorul nostru, se aseaza pe pozitie si striga "tza-tza", intinde manutele si rade cu pofta. Eu ma topesc toata, ce sa mai.

A fost prima plecare in care nu a prea mers cu mulsul. M-am descurcat cumva, am detensionat, dar nu am reusit in niciuna dintre zile sa imi eliberez "complet" sanii. In fine, poate ca imi transmite si corpul asta ceva sau poate ca pur si simplu nu m-am focusat ca lumea pe treaba. A trecut, a fost bine imediat ce l-am pus pe Stef la san la intoarcere.

 

Va imbratisez.

Ma vin si incerc sa ajung si pe drive.



#50
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 13:07

Buna dragelor!

 

Doresc numai sa va urez sa aveti parte de un sfarsit de saptamana placut si racoros.

Noi ne-am decis sa dam o fuga la Curtea de Arges poate pe acolo aerul e mai respirabil.

 

Andreea l-ai ghicit! Exact asa il alinta sotul. Asta cand nu-l porecleste "Terminatorul" pentru ca distruge iute-iute suzetele (uneori nu-i ajunge una pe zi).

 

Ce frumoase momente trebuie sa fie la voi cu tzitzilitul. Alex ma trage uneori de tricouri, ma ciupeste si ma mangaie, dar nu e atras sa puna gurita. Cand il intreb daca vrea tzitzi rade si se rusineaza.

 

Pe curand!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -