Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


377 raspunsuri la acest subiect

#1
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 14:14


bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

 

Suntem un grupulet  [invazie] de 21 mamicute care am trecut deja de primele 365 zile din vietile bulgarasilor :). Am crescut impreuna, am invatat sa mergem, sa vorbim, sa ne jucam, sa radem, sa alergam, sa mancam, si asteptam cu nerabdare urmatorii ani! 

[ping1]




[artif]  [s] Bulgarasi buclucasi!  [s]  [artif]




[bebic] 29.12.2014 Alexia & Sophia - nascute cu 2230g si 2260g, prin cezariana la 34s3z de mami Diella

[bebic] 19.01.2015Stefania & Ioana - nascute cu 2300g si 2600g, prin cezariana de mami Gabriela33

[bebic] 22.01.2015Ioan - nascut cu 3250g, 49 cm prin cezariana de mami Miha05

[bebic] 23.01.2015 Stefan Cristian nascut cu 3000g, 50 cm prin cezariana de mamiAndreea2014

[bebic] 24.01.2015 Alexia Valentina nascuta cu 2650g, xx cm prin cezariana de mami Cclaudinne

[bebic] 24.01.2015 Mihai nascut cu 3000g, 48 cm, cezariana de mami AlinaEA

[bebic] 02.02.2015 Bulgaras nascut cu xxxxg, xx cm prin cezariana de mami Eleina

[bebic] 03.02.2015 Vera nascuta cu 4250g, xx cm natural de mami Carmen_K

[bebic] 06.02.2015 Ioana nascuta cu 3280g, 50 cm cezariana de mami Floryma

[bebic] 06.02.2015 Leya Sophia nascuta cu 3185g, 52 cm cezariana de mami Lory2014

[bebic] 12.02.2015 Gabriel nascut cu 2900g, xx cm, cezariana de mami Eyna

[bebic] 16.02.2015 Theo Matei nascut cu 2680g, 48 cm, cezariana de mami Adelina207

[bebic] 16.02.2015 Alexandru nascut cu 3250g, xx cm, natural de mami Soparlica
[bebic] 17.02.2015 Isabel Cristina cu 3,300 kg si 52 cm - Helen
[bebic] 17.02.2015 Efrem cu 51cm si 3085g - Kytana
[bebic] 18.02.2015 Filip cu 3280g, 53 cm - NicoNicolle

[bebic] 19.02.2015 Mihai Stefancu 3710 g si 52 cm - DeniL
[bebic] 21.02.2015 Mara cu 3350 g si 52 cm - Oana9689
[bebic] 24.02.2015 Lara Celine cu 3.500 kg și 52 cm - Alinutza
[bebic] 24.02.2015 Sofia cu 2950 gr ,50 cm - NadiaD
[bebic] 25.02.2015 Irene cu 3410g si 48cm - Simplyana_m

 

 

[barza1]


 

[*] Odiseea bulgarasilor  [*]


 

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4Cap.5Cap.6Cap.7Cap.8Cap.11Cap.12, Cap.13, Cap.14

[flor]

 

Au venit bulgarasii

Cap.1Cap.2, Cap 3

 

Cresc bulgarasii

Cap 1

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana, maddo, mazarel. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!  [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]  [flo2]  [flo]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie


varsator11.jpg pesti11.jpg


[flu]



#2
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 14:27

Asa, zic sa va scriu in capitolul nou!

 

Sa avem un capitol frumos, cu vesti bune! E capitolul in care bulgarasii nostri o sa devina din ce in ce mai independenti, se descprind incet incet de noi, se formeaza, cresc, ne uimesc, se autodepasesc! Sa dea Dumnezeu sa fie sanatosi, sa creasca frumos, armonios iar noi, fete dragi, sa reusim sa pastram legatura asta magica de s-a creat intre noi. Suntem diferite, avem vieti diferite, joburi diferite, interese diferite dar impartim poate cel mai important lucru de pe pamant: suntem mame! Am impartit bucurii, temeri, suparari, am impartit emotiile primului zambet, primului gangurit, primilor pasi, primelor lacrimi... crestem impreuna ca si mame alaturi de bulgarasii nostri si invatam unele de la altele! Eu imi doresc pentru noi sa ne mentinem active, sa scriem despre noi si despre minunatii bulgarasi, fiecare atat de special in felul sau! Va imbratisez.



#3
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 15:40

Dragelor, v-am citit si v-am vazut :)

 

Incep cu Miha - nu de alta, dar daca nu o scriu de la inceput iar o uit...cred ca trebuia un capitol de babe pentru mine. Ma bucur mult de rezultatele bune, Doamne ce bine ca Ionut e bine :). Sa te linistesti si tu mamico, sa iti gasesti echilibrul pe toate planurile. Trebuie sa ai grija si de tine, ca nu iti mai apartii complet acum, ci ii apartii lui, iar grija fata de el trebuie sa se manifeste si in grija fata de tine. Te imbratisez de mii de ori :). 

 

Andreea, tu "moto"-rica noastra ( [floare3]  - te-am ghicit he?), esti asa de zen si razbate atata seninatate din tot ce scrii! Cum le impaci tu pe toate, cum esti tu impacata cu toate! Te citesc si ma umplu de liniste, de bucurie. Vad asa o schimbare intre Andreea de la inceputul odiseei noastre si Andreea de acum - o femeie pe picioarele ei, care a reusit sa isi gaseasca echilibrul in ritmul asta de viata ametitor, cu calatorii, sedinte, intalniri, iesiri la iarba verde, alaptat de cateva ori pe noapte, muls, si cate si mai cate! Te respect mult si te citesc cu-n draaag. Am vazut pozele si filmuletul. Doamne ce minune de baiat blond (cand s-a blonzit asa draga mea, ca era mai saten din cate tin eu minte?). Filmuletul cu pupaturile si rasetele e minunat, si amandoi pareti a nu va mai satura de atata dragoste! Bravo voua, oameni frumosi! Tu esti asa stralucitoare si fericita  [i] . Stefu cum il stim, serios, zambitor si un pic melancolic, bucuros sa impinga la avion si rata (rata e parca nu?), ocupat nevoie mare. Si elegant foc cu cravata si tot ce ii trebuie! Oooof, ai fost in Amsterdam acum vad. Imi pare tare rau ca nu am citit inainte, poate reuseam sa ne intalnim (desi la cum a fost programul meu saptamana asta.... vezi mai jos...). Tare mi-ar fi placut. Daca mai ajungi poate ne putem planifica/coordona in vre-un fel si ne vedem. Voi ati reusit sa va mutati la casa, ca parca asta era intentia voastra nu? 

 

Soparlici, hai ca eu sunt baba, de ce nu mai reusesti sa scrii pana pe 13? Nu ai fost deja plecata saptamana asta? Si acum te intorci... Sau neuronul meu e deja in vacanta? Oricum, am citit de serbare, vai ce frumos! Sunt convinsa ca te-ai emotionat toata, Am vazut poze, din parc, si apoi de la serbare. Ce frumusete de baiat. Si ce mare pare in poze... Cand au crescut copilasii nostri asa de tare?  Cu mesele, cred ca o sa fie bine. Ai grija cu vitaminele, stiu ca in Ro se poarta asa natural, toti copiii primesc vitamine standard... "Barbarii" olandezi aici nici macar nu au vitamine pentru copii, doar vitamina D se da (si asta pentru ca nu prea avem soare noi aici...) dar in rest, ioc. 

 

Eyna draga mea, pari nelinistita si nemultumita in mesajul tau! Te citesc obosita :(. Iti inteleg nemultumirea referitoare la modul in care altii au grija de Gabriel, pe de alta parte incearca sa iei lucrurile asa cum sunt...nimeni, dar absolut nimeni nu o sa poata sa aibe grija de el asa cum o faci tu! Si nici nu trebuie, d'aia esti tu speciala si mama lui. Daca ai cum si poti sa il lasi cu cineva, si sa incerci sa faci ceva pentru tine, ca e sport, ca e sauna, masaj, o ora de plimbare in parc sau o iesire cu fetele la suc cu barfa si rasete, fa-o! O sa iti recapeti energia si iesirea asta temporara din peisaj o sa te ajute sa iti recapeti o parte din energie. Si poti apoi sa "corectezi" greselile celorlalti. Eu cred cu tarie ca daca suntem noi fericite si multumite suntem mame mult mai bune pentru puii nostri! Fruntea sus mamica frumoasa!

 

SuperLory, frumos ati sarbatorit voi cele 36 de "primaveri". The Boss - si eu pur si simplu il ador, nu l-am vazut inca in concert si vine acu' in Olanda, are concert la Haga pe 14 iunie dar io's in Portugalia atunci... asa ca nu il vad. Sper data viitoare. Daaar, l-am vazut pe viu intr-un restaurant in Eindhoven, vine destul de des in Olanda ca fiica-sa   faca calarie de performanta si se antreneaza in Olanda. Si cand vine merge intotdeauna la un restaurant italienesc si s-a intamplat o data (acum cativa ani) sa fim si noi acolo...super tare. Oricum, minunata sarbatoare ati avut! Si da, e frumos sa fiti uneori doar voi doi, tu si iubi nu? Mi-nu-nat! Vai am ras cu lacrimi, cum ma' sa ii spuneti copilului "obi wan kenobi"  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Boss cum e, o sa va puna la colt imediat! Sa vedeti voi! E amuzanta tare piticoanta, si va tine in priza, clar. Povestea cu plaja, pai o inteleg complet, ca si la noi tot cam asa, doar ca eu am uitat valijoara de picnic ;). Hai ca abia astept sa vad poze - bine ca ai schimbat parola ;)

 

Despre noi acu', repede pana nu se trezeste "Godzilla" - vedeti, si noi avem un nume gingas pentru grasuna noastra.... Sunt in vacanta! Uraaaaaa! Dupa o saptamana infernala, ca si asta a fost tot ca la nebuni, am avut team building cu colegii din lume asa ca am fost plecata 2 zile, primele 2 zile a fost honey plecat. Azi e prima zi de vacanta, am lucrat ceva dimineata ca asa imi sta bine mie in concediu, asa incep de fiecare data...Am fost cu tot cu fete la fizioterapie, va dati seama cum a fost, eu pe masa, ma masa domnu' pe genunchi, si astea alergau in jurul mesei de masaj....

 

Dar oricum a fost dragut! Apoi am mancat cu fetele in oras - va pun niste poze sa vedeti ce s-au mai distrat. De impachetat abia maine... Acu' ar cam trebui sa calc dar prefer sa stau pe terasa si sa va scriu voua, Em a mutat tot nisipul din groapa de nisip pe terasa si pe iarba... si in galetuse cu apa si nisip pe care le numeste "supa de ciocolata". 

Veru nostru frumos, face numai nazbatii. Ma striga asa oarecum cam ca un sef "Maaaaamaaaaaaa!". Si cand ma duc la ea sa o intreb ce vrea rade si spune "nic" (adica nimic). Rade tare si zgomotos! Azi la cafenea care avea si loc de joaca cu o bucatarioara, lua toate chestiile de mancare si le ducea altor oameni la mase - sa manance. Apoi a inceput sa se plimbe cu ceainicul (de jucarie evident) si le ducea ceai. Apoi le dadea morcov dar nu li-l lasa, voia doar ca oamenii sa se prefaca a manca din morcov. Si cand faceau ce voia, pleca la urmatoarea victima. Nu inainte de a face politicos "papa" si de a le trimite pupici cu mana... A fost senzatia cafenelei. E fricoasa ca sor-sa, (si ca ma-sa), i-e frica de caini, pisici, gargarite, porumbei, gaini....Alearga tare si rade asa de zgomotos. S-a bucurat mult sa ma vada ieri cand am venit acasa, mi-a luat fata si ma pupa (a se intelege musca si linge). Eu miercuri seara la team buldingul cu colegii nu m-am abtinut sa nu cant (ca asa sunt eu, la petreceri dansu' ca dansu' dar cantatuuuuuul...privighetoare sunt. Nu cant bine dar cant taaaareeeee). Si nu mai am voce. Honey se bucura ca e liniste in casa. Iar fetele, Em m-a intrebat de ce vorbesc asa de "ciudat" iar Ver se uita la mine cu ochii mari mari! Pe genul "semeni cu mama dar vorbesti ca tata"  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Cam astea de la noi, duminica dimineata zburam si abia astept. Doua saptamani de soare si mare si plaja...Uraaaaa!

 

Aaa, ca ma intrebati, nu Em nu are nicio problema cu buba, nu s-a plans ca o doare, intre timp a facut crusta care a si cazut...e pe drumul bun. Sa speram ca nu ii raman urme. 

 

Gata ma opresc ca iar am scris un roman... io cred ca nu am masura cand ma apuc sa scriu.

 

Pup, ma duc sa pregatesc ceva de mancare. Nu stiu daca reusesc sa mai scriu pana plec in vacanta, dar o sa va urmaresc din umbra ;)

[flo2]  [soricel]  [pup]  [i]



#4
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 16:03

Aaaa, sa nu uit, sa va explic de ce ii spunem "Godzilla" sa nu credeti ca suntem parinti nebuni, nuuuu. Em construieste continuu chestii cu duplo - castele, scoli, gradini zoologice, plaje, case, etc. Si vine "surioara" care va dati seama cum arata comparativ cu constructiile Emmei, si apuca aproape tot ce ii cade in mana, cate un om, o printesa, un elefant, turnul de la un castel, un tren, asa, cam orice, si le duce la gura si le musca, satisfacuta foc  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . De aici numele de "alint".



#5
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 03 iunie 2016 - 20:57

Hai buna sa va fie inima,

 

Soparlici vezi ca e si o parte buna in neseriozitatea finei? O mini-vacanta doar pt voi! E foarte frumos la Balcic iar scoicile sunt dementiale! L-am vazut pe Alex la serbare si am vazut si operele lui. Draga mea, ai baiat mare, te inteleg ca ai avut ochii in lacrimi si sufletul umflat! Si e doar inceputul, cate si mai cate vor urma, ne cresc puii cu o rapiditate usturatoare...E un frumos, Alex, foarte expresiv copilul vostru! Drum bun, sa te intorci cu bine! [flo2]

 

Cu vitaminele eu zic sa nu; nu pricep si pace de ce atat de multi dr din Ro le recomanda ca pe cirese, cu o usurinta uimitoare. Efectele pe termen lung sunt foarte nasoale, eu as da vitamina c, i-as asigura alimente proaspete, multa apa, odihna de calitate, mult stat in aer curat si cam asta. Copiii astia au un sistem imunitar foarte eficace, sa stii, sunt foarte competenti si noi trebuie doar sa-i ghidam, nu sa-i umflam cu chimicale (caci, orice mi-ar spune dr'ii, siropelele astea au toate macar o magarie/un colorant/etc).

 

Andreea draga mea, ce frumos ai scris! Minunat, adevarat, ti-am vazut tot sufletul in randurile alea! [flo2]  Iti doresc sa fii intotdeauna la fel de fericita si implinita! Am vazut si Steful vostru adorabil, cat de dulce, frumos, suav este el. E asa un baietel ponderat, nu zurliu, mi se pare analitic cumva, le face pe toate cu masura, nu se avanta nebuneste! Si ce haios e cu sapca  de gangsta' [:)] si cravata. Despre pupicii-muscati ce sa mai zic, expresia iubirii absolute! [il]

 

Ce m-a distrat aia cu 'iradiatul', haiosi socrii tai. Cam cat ar iradia antenele voastre de la Cheia [:)]  (care-s de satelit, deci alte frecvente, deci nu  [:)] ), cam tot atata si niste telefoane oprite dar in aceeasi camera cu copilul. Dar ii apreciez, sunt foarte rari bunicii care respecta cuvantul parintilor si care nu fac 'nefacute', doar pt ca 'e copil/ii e pofta/etc etc'.

 

Eyna, draga mea, hai fruntea sus! Sigur ca erai obisnuita cumva, toate eram, desigur. Un copil schimba total viata/obiceiurile de dinainte....aseaza lucrurile altfel. Eu zic sa te ingrijesti de sanatatea ta fizica si emotionala si sa accepti ca esti SI femeie si altceva decat mama, asa ca meriti sa iesi, sa faci lucruri pentru sufletul si echilibrul tau. Lui Gabriel nu i se va intampla nimic in 2-3 ore/sapt, cat sta cu persoane care au idei incompatibile cu ale tale. Schimba-ti tu atitudinea fata de situatia asta, integreaz-o si mergi inainte, draga mea! Ai o comoara de copil, care da, e energic si zapacit, asa cum e normal sa fie un baietel la varsta lui...dar el este rezervorul tau de energie, pozitiv, Dumnezeire! [flo2]

 

Carmenus drag si iubit si scump...ce dor o sa-mi fie de tine 2 saptamani. Dar ma bucur pentru voi si va doresc, inca o data, o vacanta perfectaaaaa! [il]

Despre Boss, haha, sa stii ca marmota o stie pe fiica'sa, s-au intalnit la o gala de calarie [:)] , a fost topita...adevarul este ca Rae este o frumoasa si o minunata. Lasa ca gasesti tu ocazia perfecta sa mergi la concert, acum Algarve e mai important! [:)]

 

Auzi mai dar putina jena asa? Adica ma certi ca ii zic plodului obi wan kenobi dar tu ii zici godzilla mai? [:-)))]  Tre sa le aratam cand vor creste, sa vezi ce ne lingem pe bot de 'paharul ala de apa' [:-)))]

 

Am vazut pozele, m-am indragostit de printesele la cafenea [il] . Ce frumoase sunt ele, Ver la inaltime, Em pe taburet si cu atitudine din aia princiara. Si haha, deci clientii au avut the chef printre ei  [:-)))]  Haha si ce haioase sunt la bucatarioara si Em cu pantofii tai iar de Ver suindu-se pe tobogan ce sa mai zic. Doua dulceti superbe! Abia astept sa vad pozele din vacanta.

 

Si acum, ca tot ai genunchii proaspat masati (in uralele publicului mic [:D] ), te rog sa mergi la munca de jos...la impachetat. [:D]  Portuguese sun is waiting!

 

Noi? Nenica, ce carusel, mic copil..tiribomba, roller coaster  [:-)))] . Astazi marmota a avut sports day si a facut o minunatie de intindere musculara, plus ligamentul care aproape i-a crapat...era coach-ul verde, i-a recomandat sa nu alerge. Dar nu a avut cu cine, a strans marmota din dinti si a participat la toate probele, este o atleta innascuta. Am fost apoi la medicul de la clubul de inot, era cam descumpanit de cum i se simt muschii/ligamentele dar sa speram ca isi revine. La final de luna are competitia de inot intre cluburi, are gala de calarie, asa ca e nevoie sa fie refacuta 100%. Altfel a fost o zi superba, Ley a alergat si ea pe acolo, a mutat conurile alea de demarcatie  [:)] , a strigat: go go go si cand o intrebam cine castiga zicea asa din inima: sis-taaaa!(sister) [:)]

 

Altfel eu am fost promovata si asta vine la pachet cu un trip la Tokyo si unul la Manilla, asta pe langa vacante, competitiile marmotei, pregatit de nunta (suntem nasi in aug). Sanatosi sa fim.

 

V-am lasat poze, multeeeeee!

 

Acum inchei, ne pregatim de un weekend lung, luni e bank holiday. Asadar va urez si voua weekend frumos, alaturi de pretiosii bulgarasi



#6
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 04 iunie 2016 - 11:07

Buna dragele mele, Va scriu de la coafor, astept sa actioneze vopseaua... Asa cum puteti vedea ma pregatesc de vacanta... Am lasat sotu din dotare acasa cu zanele, asa ca pot sa ma rasfat. Dupa asta am cateva cumparaturi de facut si gata, ma intorc la iubiri acasa. Lory ce bine ca ai pus multe poze! Asa putem vedea si noi ce bine v-atu simtit in weeekndurile de sarbatoare. Obi e de-li-cioa-sa! Cu fata plina de nisip, cu capusorul bagat in nisip, alergand pr terenul de sport su mutand conurile alea. Ce-a mai reorganizat ea

#7
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 04 iunie 2016 - 14:12

Hello girls? 
 
Ma mai primiți???
 
A trecut ceva timp. .. Nici nu mai știu exact cand am încetat sa mai scriu.  Știu ca a fost o perioada cu multa liniște pe aici,  când nu prea mai scria nimeni,  apoi au reînceput povestirile dar eu m-am pierdut pe undeva pe drum.  Si nu pentru ca as fi supărata pe vreuna dintre voi, nu,  voi sunteți extraordinare , doar ca , nu știu cum sa explic dar după venirea pe lume a Celinucai s-au schimbat toate,  eu parca nu mai eram eu ( stiti si voi cum e ) apoi nu aveam timp de Nimic ( nici acum nu am ) si tot ziceam ca scriu azi , mâine  dar timpul a trecut si imi era rușine mai vin dupa atâta timp. .. sorry ! 
 
In timpul acesta in care am lipsit de aici,  Celine a crescut,  s-a făcut fetiță mare si independenta, ca ne uitam la ea si nu ne vine sa credem ca mai ieri era un ghemotoc de fetita ce avea loc la mine în burtica. A ramas insa  același copil fericit,  poznas si iubit de mami si tati.
 
Vorbește muuult, repeta dupa mine ce aude,  răspunde cand o întrebi ceva cu " da", " nu " sau " nus" ( nu stiu ) . Spune cand vrea jos (  os ), aici (is) , alta , asta ( ata ) . Vorbeste la telefon cu diferite jucarii ,spune " aoo " si face ture prin casa bolborosind de zor . Urca singura scarile la topogan, se tine singura in leagan.Cand iesim afara se oprește la toti oamenii,  le face cu mana si le spune " bubu " sau " buju " ( Bonjour ) 
 Daca plange vreun copil in parc lasa tot si fuge la el , il mangaie si il pupa si are o fata de parca ar spune  " lasa , ca trece !" :)) 
 
Este un copil minunat, empatic, zâmbăreț, care rade din tot sufletul . Ii place ffff mult sa dansezi cu ea in brațe.  Ar sta ore întregi asa, nu contează pe ce muzica.  
 
Mergem la piscina, la un atelier muzical pentru pici, la biblioteca unde citim muulte cărți si ascultam povesti, la spectacole pentru pitici si de luna asta vom merge si la alte activități ca desen , etc . Incerc sa ii ofer o diversitate, chiar dacă este acasa cu mine sa se dezvolte frumos si pe plan social.  Vizitam des verisorii pentru ca iubește copii. Chiar ne gândim la o surioara sau un fratior tocmai din acest motiv mai ales ca va admir foarte mult pe cele care aveți 2 sau mai mulți copii pentru relatia frumoasa pe care o au acestia . Recunosc ca imi e si frica,  mai ales in noptile in care tzitzileste non-stop de cum as face fata dar bănuiesc ca m-as descurca cumva fara sa pic lata
 
Ce sa mai zic?  As umple pagini întregi cu cra-cra-uri despre puiul meu dar zic sa nu va plictisesc asa de la început, sa va las sa va acomodati cu ideea ca m-am intors .
 
Eu sunt ok, am zile in care sunt zen, zile in care parca ma invart fara rost,  in care imi doresc sa am si eu un job important ca voi , sa mai fac si altceva in afara de a fi mama dar ma potoleste gandul ca probabil salariul mi l-as da la bona si nu s-ar merita sa pierd clipele minunate alături de puiul meu daca pot sa nu fac asta . Gătesc, spăl, calc, fac curat  si mi se pare ca e tot timpul dezastru dar incerc sa ies mult, sa am activități si pentru mine, cum ar fi o piscina,  o sala, o plimbare,  un film cu iubi acasa .☺
 
Imi ador fetița cum se cuibărește ea la pieptul meu noaptea si isi lipește talpile de mine ca sa ma simta ! Cum ma strange in brațe cu forta chiar si daca nu ma mai vede 5 minute . Cum misca usor din sprancene ganditoare cand suge la fel ca atunci cand era bebe mic mic . Cum intinde boticul ei dulce sa ne dea pupici sau cum ne face cu ochiul ,adica cu amandoi . Cum ma striga ea " ma-ma", " mami" cu glasul ei de copil ..
 
Ah, sa va povestesc o faza ! Intr-o zi eu eram la bucătărie, ea in camera cu iubi care dormea. Se suie pe comoda ei de haine sa ajunga la buton sa aprinda lumina si o aud cum il striga pe iubi , "ubiii","ubii", " dadiii", "tata", " tati "  ! Eu am crezut ca se joaca cu el si am lăsat -o . Cand vad ca nu se mai oprește si da sa planga. Ma duc, ea in picioare pe comoda, lipita de perete, ii era frica sa se dea jos si il qtriga pe tati carr dormea si nu o auzea . Mi s-a parut amuzant si in acelasi timp horror cum statea ea acolo in picioare.  
 
V-am zis ca am lipsit mult, nu ?
Mi-a fost dooor de voi tare tare, sa știți  ! Si sa vad asa, ca pe super-mame care le faceți pe toate cu brio, aveți job-uri solicitante si importante si aveti si timp pentru copiii vostri care sunt niste Mi-Nu-NAti ! Va apreciez si va admir enorm ! 
 
Fug ca s-a trezit terorista ( ca tot ziceati de porecle ) . Dar mai vin, nu mai scapati de mine ! I'm back !


#8
alynutza85

alynutza85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 573 mesaje

Postat 04 iunie 2016 - 14:16

Lory ,LA MULȚI ANI cu întârziere, esti speciala, minunata si iti doresc sa ramai asa ! Sa ai parte de ani luuungi si frumosi alături de comorile tale !  [flo2]  [flo2]  [il]  [flor]  [pup]  [artif] 



#9
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 04 iunie 2016 - 18:36

Carmen, multumim!! Era si cazul!

Sa ai parte de o vacanta minunata... CA TINE!!! [pup]

 

Soparlici, am citit povestea serbarii cu ochii cat cepele si impresionata pana la Dumnezeu, in timp ce ma gandeam la iedutul meu care nu face decat scandal, acrobatii si prostii....dar si acelea strict fiindca vrea EL. Nu cred ca ar putea fi convins de cineva sa faca ceva constructiv si sa mai stea si cuminte in acelasi timp. Decat daca as sta eu langa el. Si ar suge in timp ce face asta... Deci FELICITARI!

 

Andreea, ma bucur enorm ca la tine a functionat metoda fara tehnologie. Ma intreb ce face copilul tau toata ziua? Probabil se joaca... ce ar trebui sa faca si al meu...care cand e in casa nu face altceva decat sa se uite la desene. Stie singur sa isi dea drumul, si daca indraznesc sa ii ascund telecomenzile sau sa fac orice sa nu se poata uita, ei bine, este atat de plictisit incat incepe sa tipe.

Noi avem casa plina de carticele cartonate. Il fascineaza, mai ales cand asculta muzica sau cand mananca. Ii place sa citeasca singur povestile, iar pe mine ma distreaza teribil modul lui de a discuta cu personajele. Este delicios. Pacat ca le mai si mananca uneori...sau le coloreaza cu pixul... are deja personajele lui favorite si stie sa le identidice si in viata reala (exemplu: avem colectia nasturele, fermoarul, etc...si carticica "Nasturele" e peferata lui, Cand il vede pe Tedi, ursuletul, striga Edi, cand e Dolly, blonda papusica, e Oli, cand e catelul e Ham, cand e pisica e eau (miau)...

 

Alynutza, bine ai revenit! Si noua ne-a fost dor de tine... [pup] ... asa frumos povestesti tu despre micuta ta comoara!! ia sa nu mai lipsesti, sa ne spui mai des!

 

 

Noi am fost de 1 iunie la teatru de papusi... in premiera. E foarte timid. Ii place sa analizeze din umbra, sa vada copii, e sociabil cu fetitele, sperios cu baieteii... ii place sa danseze si sa cante... are si ureche...

Pe 2 am fost sa celebram ziua copilului la KFC... si papuselul meu imita tot. A stat cuminte pe un scaun de om mare, la masa, cu noi, si nu s-a lasat pana nu a mancat si el ca noi, imbiband cartofi in sos Glen :)). Carne nu mananca de fel, dar cartofi cu sos de usturoi a mancat destui :)). Nu ma atacati, mai avem si scapari d-astea. Nu aveam nicio sansa sa ii dau sa manance de la pachet mancare sanatoasa fiind acolo :)).

Incer ca intru si eu acum sa vad pozele si sa pun cate ceva. Sper sa nu mai apara nimic, sa pot definitiva procesul :)).

 

[pup] 



#10
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 04 iunie 2016 - 18:55

Am intrat pe drive de am mai pus cate ceva...si am vazut si piticii... Doamne, ce copii frumosi!!!

 

Cupletele cucuiete ma fac sa imi doresc inca un copil... pacat ca nu se va intampla curand...

 

Soparlici, Eyna, Andreiutza... ce le-ati facut pustanilor vostri de sunt asa blonzi? Parca nu erau asa... al meu incepe sa se inchida la culoare.

Lory, o poza de-a piticutei m-a pacalit. E creata ca Ioan al meu... si am avut impresia ca e el :)). Imi venea sa o pup toata! [pup]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -