Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016) - 2


1279 raspunsuri la acest subiect

#1261
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 16:57

Ganganie, eu ii dau un biberon de LP seara 90-120 ml fac...bra cat vrea...cateodata 40, altadata 90 ml. Azi o sa incerc fara pt ca a supt cu pauze in timpul zilei si nu m-a epuozat, plus ca aseara a dat afara tot laptele praf baut. O sa fie mai bine. Acum la aproape o luna si jum nu mai suge chiar asa toata ziua. Dar la fel ca la tine a fost si la mine.

 

Colici a mea nu are (sper sa ramana asa). Elimina gaze , dar fara mare balamuc. Si cand pare mai nervoasa o atasez la san si ma plimb cu ea prin casa.

 

Cu lohiile la mine povestea continua, cu pauza 4-5zile.

 

Pompa manuala mie mi se pare ineficienta si dureroasa. Daca as fi avut una electrica la primul copil, poate as fi reusit sa-i dau macar un minim de lapte de la san.


Editat de MIMA2016, 11 iulie 2016 - 17:05 .


#1262
MIMA2016

MIMA2016

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 17:00

Iikusa, incearca cu SNS-uri. Da o cautare pe google. Parca pe alapteaza.wordpress.com am gasit explicatii detaliate.


Editat de MIMA2016, 11 iulie 2016 - 17:01 .


#1263
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 17:03

Ganganie, eu ii dau un biberon de LP seara 90-120 ml fac...bra cat vrea...cateodata 40, altadata 90 ml. Azi o sa incerc fara pt ca a supt cu pauze in timpul zilei si nu m-a epuozat, plus ca aseara a dat afara tot laptele praf baut. O sa fie mai bine. Acum la aproape o luna si jum nu mai suge chiar asa toata ziua. Dar la fel ca la tine a fost si la mine. Colici a mea nu are (sper sa ramana asa). Elimina gaze , dar fara mare balamuc. Si cand pare mai nervoasa o atasez la san si ma plimb cu ea prin casa. Cu lohiile la mine povestea continua, cu pauza 4-5zile.
Mima, dar in afara de lohii cum te simti? Ca eu cu lohiile stau tot asa jalnic dar ma simt si naspa cateodata, mai am frisoane, ba cald ba frig, dureri musculare, fara febra insa. Am citit ca ar fi lipsa fierului ceea ce ar fi explicabil. Tu cum esti?

Editat de ooka, 11 iulie 2016 - 17:03 .


#1264
lidiaioana

lidiaioana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 19:41

Salut tuturor mamicilor.....sunt noua si eu pe aici....ma numesc lidia sunt insarcinata in36 de saptamani....si mai am o fetita de 3anisori.....cum au fost experienteke voastre cand ati devenit mamici?

#1265
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 19:51

Mima, dar in afara de lohii cum te simti? Ca eu cu lohiile stau tot asa jalnic dar ma simt si naspa cateodata, mai am frisoane, ba cald ba frig, dureri musculare, fara febra insa. Am citit ca ar fi lipsa fierului ceea ce ar fi explicabil. Tu cum esti?

si eu ma simt la fel, Ooka, si nu am anemie. sau poate ca sunt proaspat nascuta zic



#1266
mamiSIMONA85

mamiSIMONA85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 20:29

Ganganie8,mandra mea mănâncă 4-5 mese cu laptele meu, si cam 2 mese lp. nu depășește 80 ml la o masa..plus ca mănâncă fractionat...acum 20 ml, peste 20 min mai mănâncă 30 și tot așa. Nu reușesc sa o conving sa mănânce un biberon de 80 ml fără întreruperi. ..așa vrea ea și pace! Noi facem botezul pe 18 septembrie, când împlinește fata 4 luni și tati face 32 ani.facem petrecere dubla! Cu restaurantul am rezolvat, cu foto-video și muzica am rezolvat și mâine rezervam la biserica!(vedeți ca va cere certificatul de naștere al copilului la programarea botezului).

#1267
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 20:32

Prezent si eu la apel după o zi grea. Bebe e treaz de vreo 7-8 ore, cu mici pauze am stat cu el la sân non-stop. Cum ațipește si vreau sa-l pun in pătuț, cum face scandal. Asta după vreo 2-3 zile in care a dormit exemplar, chiar ma gândeam ce norocoasa sunt... In plus am si copilul cel mare cu mine, care vorbește non-stop. Nici nu e de mirare ca nu reușește sa doarmă piticul. 

 

"Distracția" ultimelor zile e ca bebe a început sa regurgiteze destul de mult. Am impresia ca a crescut producția de lapte, au început sa-mi curgă sânii si bebe suge un pic mai liniștit, fără nervii de acum câteva zile. Reversul medaliei e ca pe cat de repede mănâncă, pe atât de repede da afara :(. 

 

Colici nu pare sa aibă, in schimb e plin de bubițe pe fata. 

 

Eu mai am f putine lohii, azi insa a început sa ma doară operația. In ultimele zile nu am avut încotro si a trebuit sa car copilul in scoica, plus plase mai grele sau mai ușoare. Nu am mers mult, dar cred ca nu a fost bine...In afara de asta ma simt bine, doar obosita.


Editat de mandarina2, 11 iulie 2016 - 20:37 .


#1268
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 23:41

Micutul meu mananca cate 100 ml lp la 3 sapt. O fi prea mult? Am tot incercat sa ii dau mai putin dar nu se satura si plange dupa lapte in jumate de ora... Mananca lacom, repede, si regurgiteaza apoi pe masura... La san tipa de nervi ca are mai mult de lucru...si nu trage mare lucru. La noi lp e baza.

#1269
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 23:43

Si eu am lohii mai rosii de vreo 2 zile...ma gandeam si eu sa nu fie cumva menstra...dar e prea devreme.

#1270
Lili90

Lili90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 841 mesaje

Postat 11 iulie 2016 - 23:46

Ceva idei de cadou pt nasi la botez? Am ramas in pana de idei...iar timpul trece repede...caut eventual online ca e tare greu cu plecatul de acasa deocamdata...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -