Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Educația sexuală – Războiul împotriva copilăriei. De la vârste fragede, copiii sunt învățați cum să obțină plăcerea sexuală


338 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 16:29

Lucialu, o idee buna cu subiectul, as vrea sa stiu in avans cam ce contin filmele cand oi duce-o pe junioara. Unde subt filmele alea cu prințese ? S-au prostit si producatorii astia, din dorinta de a atrage public cat mai numeros...

#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 20:28

Adriana mica, copiii prezenti in sala au fost multi prescolari. A mea e la varsta la care tu crezi ca ar face diferente. Dar a face diferenta intre sau intre ...Nu degeaba in lege se vorbeste despre capacitatea de discernamant in legatura cu varsta unei persoane.

AB este in primul rand un joc, ma rog, mai multe, pe care si prescolarii il joaca. E un fapt. Iar jocurile nu sunt asa...de aici surpriza, oricum, majoritatea filmelor pt copii nu contin de- astea, AB a fost cam umplut de balarii.

In fine. Ideea e ca si altii au vazut neregulile semnalate de mine.

https://www.commonse...r-reviews/adult

Cu copii chiar mai mari fata de al meu copil si tot nu l- au considerat ok. Nici nu am spus tot. Cert e ca eu va trebui sa fiu mai vigilenta. 

mai sunt siteuri, pacat ca doar acum m- am gandit sa caut pareri si comentarii de dupa vizionare.

 

 

Fiind pe un forum cu parinti, ma asteptam la mai multe comentarii la subiect. Nu suntem singurii care au dus copilul la cinema.

Cred ca ar trebui facut un topic si pe DC despre filme, jocuri etc dedicate copiilor, in care cine stie ceva despre ele, sa ne spuna.

Edit: de obicei stiu fara sa fie nevoie sa vizionez ( oricum ma uit la promo )  filmul, daca e ok pt copil sau nu. Noua nu ni s- a cerut niciodata ID- ul copilei. 

Ella, teoretic, nici aici nu se vand bauturi alcoolice celor sub 18 ani. Ca e interzis de lege...dar la noi...

Subiectul nu este despre cinema, si nici despre un vultur care face pipi indelung, si nici despre CNA sau desenele animate care ti-au mancat ficatii. 

Era despre educatie sexuala. Era. A fost.

 

Cu alte cuvinte ai deturnat  discutia si acum te  plangi ca nu sunt comentarii.



#23
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 21:37

Subiectul nu este despre cinema, si nici despre un vultur care face pipi indelung, si nici despre CNA sau desenele animate care ti-au mancat ficatii. 

Era despre educatie sexuala. Era. A fost.

 

Cu alte cuvinte ai deturnat  discutia si acum te  plangi ca nu sunt comentarii.

 

 

Mi- am dat seama ulterior ca m- am exprimat gresit. Nu, nu era despre asta, stiu ft bine, de- asta spuneam ca ar fi necesar un topic...ma rog, eu asa cred. Vad ca nu sunt singura. Dar ceea ce am spus eu in legatura cu desenele cu conotatii sexuale, filme nu neaparat in concordanta cu varsta recomandata, pot avea tangenta cu topicul ft bine. 

Imi cer scuze, Marius [flo2]  Am urmarit filmul, in mare cunosc din mai multe surse de- a lungul timpului ceea ce se spune acolo, " problema" de fond, de- asta initial am evitat sa il urmaresc.  Intr- o zi buba se va sparge. Deocamdata, creste.

Andaghe, se mai fac desene frumoase, inclusiv cu printese. Dar, da, timpurile s- au schimbat si cred ca parinteala e ceva mai dificila azi, intr- un glob nu ne putem tine copiii, deci noi trebuie sa fim atenti.



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 12:46

Lucialu , haide sa nu cautam probleme unde nu exista , copiii sunt inocenti , nu inteleg multe lucruri si nici nunau importanta pentru ei . Dar eu sunt curioasa de ce aduci in discutie filmele respective pe care eu cu copil mai mare nici nu le-am vazut . De ce mergeti la cinema , e problema de turma sau cum , ca poti duce copilul la biblioteca in timpul ala .
Si apropo , daca folosesti ceva de la Apple , arunca-le !

#25
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 13:26

Si apropo , daca folosesti ceva de la Apple , arunca-le !

 

 

???? de ce?



#26
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 13:41

Alan Turing , cel care a inspirat sigla Apple , parintele stiintei computerelor , cel care a descifrat Enigma code ,............ , a fost gay .
A fost otravit cu un mar cu cianida , atat de puternica a fost otrava ca a luat numai o gura si a murit .

Editat de Collins20, 31 mai 2016 - 13:44 .


#27
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 13:43

a, ok. nu stiam care e treaba cu filmele de desene animate [:)]



#28
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:13

Lucialu , haide sa nu cautam probleme unde nu exista , copiii sunt inocenti , nu inteleg multe lucruri si nici nunau importanta pentru ei . Dar eu sunt curioasa de ce aduci in discutie filmele respective pe care eu cu copil mai mare nici nu le-am vazut . De ce mergeti la cinema , e problema de turma sau cum , ca poti duce copilul la biblioteca in timpul ala .
Si apropo , daca folosesti ceva de la Apple , arunca-le !

 

Problema exista. Am enuntat- o. Am exemplificat ca si altii o vad. Mai sunt exemple, nu umplu topicul cu linkuri unde parinti ori copii vorbesc despre ea, problema. Parinti care nu pot fi banuiti a fi " romani inapoiati ", caci siteurile sunt occidentale. Mentinunea acesta nu ti- e destinata . :) 

La un alt topic eram catalogata, nu in mod direct, ca fiind habotnica :))) acum, nah, oi parea mai libertina, fie- mea spune singura daca vrea sa vada un film. Este alegerea ta si a familiei tale ce sa faceti, sa fiu mai exacta, daca sa cumparati sau nu un produs. Eu, ca si cumparator, ma astept ca acel produs sa fie ok. E spus pe ft scurt, dar stim exact ce presupune ok- ul asta.

In cazul filmului, ceea ce este pt adulti, expresii gen " veti avea multa treaba la noapte" spusa..." gainilor" carora le- au fost furate ouale, pt ca sa ...faca altele ( ouale fiind copiii lor, nu hrana pt oameni ) si toate trebile vazute, nu aveau ce sa caute in acel film...sau, daca cineva si- ar fi facut treaba, pur si simplu ar fi fost  scoase...ca scenele de sex din filmele difuzate de Halmark/ Diva si care nu este un canal tv pt copii, culmea!

 Pentru ca filmul are o varsta recomandata si sigur- sigur continutul nu era potrivit acelei varste, basca publicul prescolar nu a avut niciun impediment in a- l putea viziona. 

Chestia asta se poate aplica bine merci si cartilor, desigur, un alt fel de impact/ influienta/ mediatizare, alta conjuctura care ofera prilejul sa poti actiona ceva mai eficient ca parinte. :D 

A mea nu se joaca in disperare pe ipad, dar desenele ii plac, mult. Ii plac si cartile. Noi cumparam cartile. Stie singura, afla de la alti copii si cand e circul in oras si ce filme sunt la cinema. Eu sunt constienta de inocenta lor, unii adulti insa nu stiu ce cred, cat sunt de constienti sau daca au totusi o problema cu inocenta copiilor...


Editat de lucialu, 31 mai 2016 - 14:14 .


#29
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 14:46

Lucialu , te rog daca poti sa contribui la subiect , ar fi foarte important sa aflam parerea ta . Vei fi pusa fata in fata cu educatia sexuala a copilului tau si tu ca parinte poti sa ai ceva de spus vizavi de asta , nu putem lasa totul la latitudinea scolii , sunt si acolo fel de fel de oameni , nu ii putem lasa sa decida daca nu ne convin anumite amendamente . Totul poate fi discutat .

Pe vremea mea topicul asta era tabu , adica copilu afla abia la sfarsitul manualului de clasa a 8a ca are si organe sexuale si poate face ceva cu ele , dar ce si cum nu spunea nimeni . Noi am avut marele noroc la scoala,ca era un profesor mai in varsta care facea educatie sexuala la greu , cu acordul tacit al directiunii , banuiesc . Ne separa , fete si baieti , si ne spunea tot ce era de spus . A fost ceva rebolutionarvla vremea aia si toti il respectam pentru asta .

#30
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 16:17

Collins20, mi- am exprimat parerea despre " educatia sexuala in scoli " inca din prima postare la topic, ultimul paragraf este dedicat subiectului. Cred ca reiese ft clar nu doar din postarile mele ( si pe la alte topice ) dar si din bombeurile pe care le- am calcat, se pare :D , cam ce gandesc eu despre alaturarea notiunii de educatie sexuala asaaaa [zirea]  cum apare in filmul topicului  si care le este predata copiilor, la varste la care inocenta este cuvantul definitoriu al acestora.

La noi inca nu e cazul, dar se opintesc multi sa ne deschida mintile [vraji] noua si copiilor nostrii. Hmmm, deci nu vreau sa stiu exact cum as reactiona dc fie- mea ar trebui sa invete sa puna prezervative unor mulaje de penisuri pe la 9 ani, in timp ce colegii vor exersa cu cele pt vagin sau cum le- o spune... tot pe mulaje.

App, in Ro cum stam in prezent cu homeschoolingul?


Editat de lucialu, 31 mai 2016 - 16:25 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -