Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu mai stiu cum sa procedez


77 raspunsuri la acest subiect

#61
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 12:11

Nu am cunostinte ca ar exista ,,a treia persoana,, dar orice este posibil.
 
In continuare lucrurile sunt la fel, nu exista imbunatatiri. Aproape tot ce vine din partea mea el considera ca este gresit. 
De ex. am stabilit ca si o regula ora de culcare a copilului astfel incat sa nu fie a doua zi obosit la scoala, o ora aproximativa care in general se respecta. Nu demult, o ruda apropiata sotului, din alta localitate, a stat la noi cateva zile. Binenteles ca seara s-a intarziat putin ora de culcare a copilului, in sensul ca au stat la el in camera si au ascultat muzica. Nu am zis nimic, am inteles. Pe urma, cand intr-o seara copilul a stat putin mai mult la mine si s-a intarziat si de aceasta data un pic ora de culcare, nu mai mult de 30 de minute, eu am fost vinovata, eu sunt cea iresponsabila, etc. Nu m-am putut abtine si i-am reamintit ca acelasi lucru s-a intamplat si cand a fost ruda lui in vizita si atunci nu a zis nimic. Continuarea discutiei a fost de genul ca eu am ceva impotriva rudelor lui, ca vreau sa ma cert tot timpul, etc. Daca eu consider sa ma apar intr-o discutie folosind unele argumente, el considera acele argumente ca un atac la persoana lui.

ana , discutiile astea sunt in orice familie , tu le dai alta dimensiune pentru ca locuiti separat , dar sieu ma cert cu al meu cand deschide televizorul "din intamplare" pe vreun documentar care ii place copilului si trebuie sa o las sa il vada. Nu ca ar fi tarziu , dar nu vreau sa stea seara la televizor , doar in weekend.
Eu cred ca unele lucruri sunt amplificate doar pentru ca deja sunteti separati . Ar fi interesant sa ne spui daca aveti un timp al vostru cand copilul e plecat si daca va racoriti atunci , va certati , trantiti , sau iesiti undeva sa va relaxati .

#62
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 18:00

Nu eu sunt persoana care da o alta dimensiune lucrurilor, ci el. Eu consider ca daca am ceva de spus e bine sa-mi spun opinia, poate nu am intotdeauna dreptate dar e opinia mea. Si binenteles ca nu pretind ca lucrurile sa fie intotdeauna cum vreau eu. Si o mica cearta sau o discutie in contradictoriu eu nu o consider chiar o drama, ne-am certat, ne-am contrariat si am uitat si am mers mai departe. Dar mai nou el nu mai suporta nici o observatie, nici un comentariu, nimic.

Sarcinile in mare le-am impartit, la fel si cheltuielile. Legat de copil, in legatura cu scoala o saptamana ma ocup eu, cealalta el.  Adica dus si adus de la scoala cand nu merge cu autobuzul, pachetul pentru scoala, etc. Legat de mancare in principiu copilul mananca o zi la mine o zi la el. Cheltuielile iarasi le-am impartit adica facturile de utilitati fiecare plateste jumatate, pentru copil haine, bani de buzunar si alte lucruri fiecare jumatate. In rest fiecare isi plateste telefonul, cheltuielile legate de masina, haine, etc. 

Dar locuind la curte mai sunt unele lucruri de facut prin curte, curatenie, etc. Am propus sa facem un program si fiecare sa faca pe rand dar la inceput spune ca nu-l deranjeaza sa faca, nu e nevoie de program dar pe urma uita sa faca sau daca face cu prima ocazie reproseaza. De ex. intr-o zi s-a oferit sa-mi verifice uleiul la masina, totul ok dar a doua zi a reprosat ca el e bun doar pentru verificat uleiul la masina. Degeaba ii spun ca el s-a oferit, ca nu i-am cerut eu si chiar nu era nevoie ca atata lucru puteam sa fac si eu, mereu nu e bine, mereu se victimizeaza, etc.

In ultima perioada copilul nu a fost plecat mai mult decat catea ore sa zic, deci nu prea avem ocazia sa petrecem timp doar impreuna si chiar si in cele cateva ore nu ne relaxam impreuna, fie stam separat fie mai avem cate-o discutie.


Editat de ana3333, 10 iunie 2016 - 10:47 .


#63
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 18:33

Asta suna de ge genul "Rau cu rau dar mai rau fara rau" 



#64
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 21:30

Pai, apropo de uleiul la masina, la ce altceva voia/isi dorea sa fie bun,;adica in ce context a spus asta? Te intreb pentru ca din ce spui tu , comportamentul lui mi se pare al unui om profund nemulțumit de ceva mai vechi, poate stie, poate nici macar nu are habar de unde i se trage, dar situațiile prezentate de tine nu par chiar asa de luat in tragic, de niciunul dintte voi,;daca nu ar veni de fapt peste niște rani/nemultumiri/frustrari mai vechi. Ai cumva idee de unde ar putea sa i sevtraga suferinta/nemultumirea pentru care incearca sa te faca pe tine sa platesti in prezent?

#65
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 08 iunie 2016 - 05:32

Nu mai tin minte in ce context a avut loc discutia cu uleiul. El mereu se victimizeaza.

Sotul e la a doua casatorie. M-am gandit si eu de multe ori ca a ramas cu unele frustrari din vechea relatie.



#66
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 iunie 2016 - 08:17

Asta suna de ge genul "Rau cu rau dar mai rau fara rau" 

 

Uzura psihica intretinuta voluntar si involuntar.

 

Pentru copil nu e bine deloc. Si aia cu azi mananc la mama, maine la tata mi se pare ciudata.



#67
ana3333

ana3333

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 09 iunie 2016 - 08:43

Uzura psihica intretinuta voluntar si involuntar.

 

Pentru copil nu e bine deloc. Si aia cu azi mananc la mama, maine la tata mi se pare ciudata.

 

Nici mie nu-mi convine situatia dar nu pot sa-i interzic copilului sa ia masa cu tatal sau si nici nu vreau sa renunt de a lua masa cu mine. Asa ca ne-am impartit oarecum. Asta nu e o regula foarte stricta dar in mare cam asa functioneaza. E doar o situatie temporara, pana la urma vom transa intr-un fel lucrurile.



#68
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 iunie 2016 - 14:05

Si de cat timp treneaza aceasta situatie temporara?

Daca trece ceva timp, din situatie temporara devine obisnuinta si atunci e mai greu de rupt pisica in doua.



#69
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 11:07

Ana, nu pot sa iti spun decat ca am fost exact unde esti tu acum si consecintele au fost o bronsita care nu mai trecea (am ajus la RX ca mi-era frica de TBC) si aproape un zona zoster. Cel mai cinstit e sa va separati si sa va vedeti de viata, atmosfera asta e distrugatoare de sanatate...



#70
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 20:56

Cred ca e momentul sa faceti CEVA. Orice ar insemna asta, sa mergeti impreuna la un psoholig  consilier de cuplu, ori sa luati in calcul in mod serios divortul.

 

Pare destul de clar ca niciunul din voi doi nu sunteti fericiti acum unul cu altul. Ori gasiti o cale sa va rezolvati problemele, ori va cautati fericirea in alta parte, pentru ca aranjamentul asta pe care il aveti acum pare sa functioneze, dar nu e.

Aveti inca pretentii ca de la soti unul de la altul, dar nu sunteti dispusi sa faceti compromisurile necesare pentru un cuplu functional.

 

Copilul?Copilul creste acum ntr un aranjament de forma, fara dragoste si intelegere. Cu ce bagaj va pleca el mai departe in viata,si ce fel de partenera isi va cauta-sunt intrebari pe care amandoi parintii trebuie sa vi le puneti. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -