Sari la conținut

Sari la conținut


Cosmetice - Valabilitate


35 raspunsuri la acest subiect

#21
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 22 mai 2016 - 16:20

Armani - Si 



#22
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 22 mai 2016 - 23:16

Nu toate produsele isi pierd proprietatile dupa cele 6/12/24 luni specificate pe ambalaj. Eu am folosit de curand o crema mentolata pentru picioare obosite. Dupa ce am dat-o am realizat ca e desfacuta de mult timp. Vreo 3 ani cred. Si-a facut efectul, reactii adverse nu am simtit.

La creme de fata insa ma feresc de la inceput sa iau cantitate mare. Prefer mica sa fie sansele mari sa se termine inainte de expirare ca nu imi notez cand am deschis ceva prima data.

 

Iar la parfumuri zau asa ce efecte adverse pot fi. Mai ales ca se pot da pe haine, nu direct pe piele.

 

Eu chiar nu inteleg cum sunt unele case pline de cosmetice si cum se umplu de zor cosurile de gunoi cu ele. Eu am cateva produse de baza si cand le termin cumpar altele. Hai ca uneori poate e vreo oferta dar ma uit la data de expirare si nu desfac oricum decat cand se termina precedentul.

Norocosi cei din industria de cosmetice cu asa sustinatori.



#23
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 07:49

Eu sunt genul care nu arunca produsele expirate ci ma iau si dupa aspect / miros / efect.
Am parfumuri mai vechi de 10 de ani.. si nu o sa ma despart prea curand de ele [:)] Farduri scumpe, la fel, refuz sa le arunc dupa 6 luni si ma indoiesc ca o face cineva. Adica dai 100-200-x sute de lei pe o paleta complexa si sa o arunci cand abia ai consumat 5% din ea? Nu [:)]

 

Dar pe mine ma stiti, mananc si mancare expirata fara probleme asa ca nu-s un exemplu [:D]



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 07:54

Pai se intampla, otiliav, de exemplu eu iau mai multe chestii de machiat cand trebuie sa merg undeva si vreau o anumita culoare.. apoi uit de ele...sau la un moment dat imi propun sa încerc crema de ochi,,care mi se pare mie ca nu are cine știe ce efecte... abandonez, apoi iau un bb de zi si vine caldura si parca imi lucește fata de la el... abandonat ai luat alta crema mai uscata, sau crema de corp la fel... mai ajung prin magazine, mai apare o gama noua, mai iau ceva si uit sa arunc cele vechi , ca poate nu sunt expirate inca...

#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 07:55

Cu apa florala de ex, iau una de piele una de par... si le zapacesc prin baie pana consum una si una.. expira :))

#26
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 09:35

Eu in mare procedez cu orice asa cum zice Rall. Ma iau dupa miros, dupa consistenta. avem simturi ca sa le folosim nu sa facem ca roboteii ce spun altii.

 

Anda, serios acum, apa florala expira? cum simti tu ca si-a schimbat proprietatile dupa 1,2, 7 zile de la expirare. La un astfel de produs zau ca termenul pus pe el mi se pare apa de ploaie.

Cumva si sapunurile solide expira? acelea de le tineau bunicele prin sifoner pentru miros si molii.

 

Mie mi se pare ca prea multe persoane au devenit sclavii consumerismului. Mie nu imi place sa fortez nota, sa consum ceva doar ca sa nu expire. De parca alta grija nu as avea.


Editat de Otiliav, 23 mai 2016 - 09:39 .


#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 10:29

parfumurile isi pierd din note daca sunt prea vechi, nu au fost pastrate in conditii corespunzatoare (caldura excesiva, lumina, umiditate), samd.

 

sfaturi utile privind depozitarea/pastrarea parfumurilor

http://hertha.blogsp...-de-parfum.html

 

puteti verifica data fabricatiei parfumului pe cateva site-uri, acesta e unul dintre ele, va ajuta si sa identificati dupa codul de bare daca produsul este sau nu original.

 

http://checkcosmetic.net/

sau aici

http://www.checkfresh.com/


Editat de CorinaDani, 23 mai 2016 - 10:31 .


#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 20:13


 

Mie mi se pare ca prea multe persoane au devenit sclavii consumerismului. Mie nu imi place sa fortez nota, sa consum ceva doar ca sa nu expire. De parca alta grija nu as avea.

Sunt foarte de acord cu partea cu consumerismul,de fapt eu nu cumpar decit atunci cind am nevoie.Insa mi-au trebuit si mie ceva ani sa ma (auto)educ in privinta asta.

 

Anda ce e apa florala? [fri]



#29
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 20:29

Hidrolat se mai numește, eu as descrie ca un ceai din plante, dar ma rog e mai complicat, se aduna vaporii si ce e solubil ramane in hidrolatul asta, ce nu, devine ulei... cum ar fi apa de trandafiri si uleiul de...

#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 20:33

Par exemple : Apa de lavanda - 1 kg de flori uscate de lavanda, 1 litru de apa. Se prepara foarte simplu: pune apa intr-o cratita, fixeaza deasupra o strecuratoare care sa nu atinga lichidul si pune in ea florile de lavanda. Acopera sita cu un capac si pune vasul pe foc viu, o jumatate de ora. Strecoara apa si pune-o in flacoane inchise etans. - See more at: http://www.sanatatea...lori.html#.dpuf


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -