Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Cafe 35 on Fab Avenue - Spring look


1053 raspunsuri la acest subiect

#21
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 21:44

Eu sunt acasa si trebuie sa lucrez. Am nervi gramada. Ca eu sunt in varful lantului "alimentar" si toti se lalaie si eu trebuie sa dau raportu la timp.

De dimineata imi dadu unu niste chifre indigeste, trebuia sa mai pierd eu juma de zi sa le scot la lumina. Sorry nene, nu le accept. Incredibil de nesimtit. Asta vara am lucrat 3 saptamani cate 12 ore pe zi din cauza lui, ca nu si-a facut treaba cum trebuie si s-a carat in vacanta. SA nu-l mai vad. De atunci nici nu am mai lucrat cu el, pana azi.

Luni e Pentecote, si vreau sa stau acasa. Sper sa reusesc :((((((.



#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 22:02

Elida (nu imi merg toate iterele de pe tastatura), lasa ca e doar scoala de vara.

Cel mai important e ca atunci cand intra la medicina, sa mearga in fiecare vara sa faca practica. e extrem extrem de important si daca vad medicii ca e interesat si pasionat il vor lua si in operatii (daca vrea ceva chirurgical), iar sa iti dezvolti manualitatea inca din timpul facultatii e fenomenal si de mare ajutor pt cand va fi rezident.

 

la noi e soare si cald, azi iar am facut plaja pe balcon, nu stiu daca e de la uleiul de cocos dar mai nou ma innegresc drect, nu mi se mai inroseste pielea deloc, si anul trecut a fost la fel. In plus m/am facut incredibil de 'neagra', a zs sotul ca l/am depasit, si asta era de neconceput pana acum, ca eu sunt alba iar el e....confundat cu un arab :)))))



#23
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 22:03

Buflea Mazda aia mi se pare mult mai faina.

Cu Flavia nu as sta la discutii prea mult, trebuie sa accepte ca in viata nu facem numai ce vrem, uneori trebuie sa facem si ce nu ne place. Distractie placuta cu fetele.



#24
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 12 mai 2016 - 23:03

Xio,chiar m-am gandit la tine astazi si vad ca ai aparut.Telepatie.:)

 

As vrea sa stiu daca ai participat vreodată la scoala de vara la  medicina si daca da,ce activitati se desfasoara .

 

Trubadurul vrea  chirurgie.Acum zice ca ar vrea neurochirurgie dar mai e mult pana departe. :))

 

Eu nu prea vreau sa il las la scoala asta de vara pentru ca a primit loc la farmacie si nu o sa faca mare lucru legat de medicina.

Universitatea le ofera contra cost cazare si doua mese pe zi (pranzul si cina).

 

Aplicația pentru scoala de vara a constat in recomandari de la profesorii de specialitate din liceu, dovezi (diplome)care sa certifice faptul ca a participat la cat mai multe activitati extrascolare( parca cel putin 10 activitati) si ca a avut rezultate  bune la acivitati legate de materii care au legatura cu facultatea. In cazul lui biologie si chimie.

Si apoi  a trebuit sa mai faca o prezentare/interviu despre el,ce vrea sa faca in viata,facultate...etc.

 

Au fost trei oferte: medicina,farmacie si medicina dentara si li s-a cerut sa puna specializările  in ordinea preferintelor si el a ales ordinea scrisa de mine.

Dupa o perioada au aparut listele si s-a regăsit  pe lista celor acceptati la farmacie.

Eu am zis ca nu vad rostul  participarii lui la farmacie pentru ca nu ar face ce ii trebuie lui.Ar face o parte din chimie care nu-i trebuie si multa botanica.

Am mai intrebat si mi s-a spus ca asta o sa faca,adica ce fac studentii din primul an.

M-am gandit si la costuri dar si la faptul ca ar trebui sa ne ducem sa il ducem si sa il aducem ceea ce nu e tocmai usor(7 ore un drum) si ca nu e ce si-a dorit el si nu-l vad prea entuziasmat.

Nu e ieftin sa stea doua saptamani acolo,sa ii dau bani de buzunar si sa facem si drumul.Si asta pentru a vedea cum e la facultatea de farmacie .

Si el pleaca in tabara in august ,deci are deja alte activitati programate pentru vara.

 

Pana duminica  trebuie sa dam avansul si chiar nu stim ce sa facem.



#25
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 07:12



Xio,chiar m-am gandit la tine astazi si vad ca ai aparut.Telepatie.:)

 

As vrea sa stiu daca ai participat vreodată la scoala de vara la  medicina si daca da,ce activitati se desfasoara .

 

Trubadurul vrea  chirurgie.Acum zice ca ar vrea neurochirurgie dar mai e mult pana departe. :))

 

Eu nu prea vreau sa il las la scoala asta de vara pentru ca a primit loc la farmacie si nu o sa faca mare lucru legat de medicina.

Universitatea le ofera contra cost cazare si doua mese pe zi (pranzul si cina).

 

Aplicația pentru scoala de vara a constat in recomandari de la profesorii de specialitate din liceu, dovezi (diplome)care sa certifice faptul ca a participat la cat mai multe activitati extrascolare( parca cel putin 10 activitati) si ca a avut rezultate  bune la acivitati legate de materii care au legatura cu facultatea. In cazul lui biologie si chimie.

Si apoi  a trebuit sa mai faca o prezentare/interviu despre el,ce vrea sa faca in viata,facultate...etc.

 

Au fost trei oferte: medicina,farmacie si medicina dentara si li s-a cerut sa puna specializările  in ordinea preferintelor si el a ales ordinea scrisa de mine.

Dupa o perioada au aparut listele si s-a regăsit  pe lista celor acceptati la farmacie.

Eu am zis ca nu vad rostul  participarii lui la farmacie pentru ca nu ar face ce ii trebuie lui.Ar face o parte din chimie care nu-i trebuie si multa botanica.

Am mai intrebat si mi s-a spus ca asta o sa faca,adica ce fac studentii din primul an.

M-am gandit si la costuri dar si la faptul ca ar trebui sa ne ducem sa il ducem si sa il aducem ceea ce nu e tocmai usor(7 ore un drum) si ca nu e ce si-a dorit el si nu-l vad prea entuziasmat.

Nu e ieftin sa stea doua saptamani acolo,sa ii dau bani de buzunar si sa facem si drumul.Si asta pentru a vedea cum e la facultatea de farmacie .

Si el pleaca in tabara in august ,deci are deja alte activitati programate pentru vara.

 

Pana duminica  trebuie sa dam avansul si chiar nu stim ce sa facem.

 

Bafta sa alegeti cat mai bine !

Eu vreau sa intreb , care au fost activitatile acelea extrascolare ? pot sa-mi spui , te rooog.  [flo2]

Mai vreau sa va spun ca va admir mult pe toate ptr felul in care va implicati in viitorul copiilor vostri. [flor]



#26
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 07:14


dubla

Editat de dana vio, 13 mai 2016 - 07:15 .


#27
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 07:18

Buna de dimi la cafea [cit] .

Azi e vineri, yupiiii. [hop]

La noi ploua, iar, yupiiii. [pace]

Azi sunt in pantofi cu toc mic, cam 4cm, ca ieri de breaza ce-am fost , m-am dus su la cumparaturi, va dati seama cum am ajuns acasa. [zid]

Ups. Sedintaaa. [zirea] [:I]



#28
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 08:49

Bafta sa alegeti cat mai bine !

Eu vreau sa intreb , care au fost activitatile acelea extrascolare ? pot sa-mi spui , te rooog.  [flo2]

Mai vreau sa va spun ca va admir mult pe toate ptr felul in care va implicati in viitorul copiilor vostri. [flor]

 M-am grabit si am scris numai activitati extrascolare.Sunt activitati scolare si extrascolare.

In activitatile  scolare sunt incluse olipiadele si concursurile indiferent de materie,dar au mare importanta cele legate de materiile legate de medicina in cazul nostru si orice alte activitati desfasurate de scoala.

Ca activitati extrascolare  are diplome de participarela  Grow, Global village ( organizata de AISEC) ,activitati de voluntariat ( carti pentru biblioteci de la tara,rechizite  duse unor copii cu posibilitati materiale precare) si a mai participat la altele pe care nu mi le aduc aminte acum.

Pentru toate i s-au cerut diplome sau adeverinte de participare.

Cele zece activitati  au fost de- a lungul anilor de liceu nu intr-un singur an.

 

 

Observ ca au inceput si facultatile din Ro sa ceara participarea la activitati extrascolare ca in afara.

Cand a aplicat Londonezul pentru facultate in Anglia au avut mare importanta activitatile astea.Din orice domeniu numai sa vada ca s-a implicat in ceva,ca a lucrat in echipa,ca se poate adapta si ca are dorinta de a face ceva productiv in timpul liber.

.De ex. el era pasionat de geografie si participa la olimpiade ,a ajuns pana la faza pe tara .Toate facultatile la care a aplicat i-au cerut copii dupa diplomele obtinute la geografie desi el aplica la facultati de IT.Orice fel de diploma sau adeverinta care sa certifice ca a participat iar un premiu este un atu important.

Asa ca pastrati tot ca nu se stie cand au nevoie de ele.

 

in privinta implicarii...intra in fisa postului.;))



#29
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 08:55

In privinta ochelarilor pentru citit....am venit de la Londra cu trei perechi luate din farmacie.Sunt frumosi( normal ca le-am ales si dupa frumusete nu numai daca au dioptriile potrivite:))),ma ajuta dar nu au antireflexie si eu stau toata ziua la calculator si seara stau cu ochii in tableta sa debitez prostii pe forum.:))

Asa ca am trei perechi pe care le-am imprastiat pe unde bantui acasa sau la serviciu si mi-am facut o pereche mov, frumoasa si desteapta :)care sa ma ajute mai mult decat celelalte.

Acum na...nu toti avem ochi de vultur.:)):))



#30
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 09:09

Elyda, la medicina se da totusi examen si asta conteaza nu?

Si aici conteaza la anumite facultati toate chestiile astea extrascolare. La medicina insa nu, ca e un examen extrem de greu ....

 

Apropo de medici, in Ardeche am vazut un panou care spunea ca au nevoie de medici in satul respectiv si sa contacteze primaru :).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -