Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum scoti copilul din tara dupa divort?


37 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 08 mai 2016 - 18:25

Buna!

 

Tot dezbat o problema cu persoanele din jurul meu... Am in gand sa divortez, intrucat tatal copilului nu sta cu noi, ci cu ai lui... si intentionez ca la un momentdat sa plec la munca in strainatate, dar nu concep sa fac lucrul acesta fara a-mi lua copilul cu mine. Ideea este ca am gasit pareri care spun ca voi avea nevoie de acordul tatalui si pareri care spun ca nu am nevoie.

\Mentionez ca desi nu sta deloc cu copilul de cand s-a nascut, este foarte orgolios si mi-a zis din start ca nu voi scoate niciodata copilul din tara, ca va face tot ce ii sta in putere sa nu plec nici eu nicaieri.

Stiu ca daca divortez in instanta va impresiona cu teatru si circ... dar vreau sa stiu care este solutia mai buna: notar, sa vina sa spuna ca da acordul numai pentru ca asta vreau eu, ca pe el nu il incurca sa stea casatorit, sau sa intentez divort in instanta si sa cer custodie, si/sau ce drepturi se mai cer. Copilul are putin peste un an.

 

Asadar, cum e cel mai indicat sa divortez pentru a putea scoate copilul din tara fara acordul tatalui dupa divort, si daca lucrul acesta este posibil ? 



#2
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 08 mai 2016 - 18:34

Nu poti sa scoti copilul fara acordul tatalui. Daca deja nu va intelegeti, o sa iti faca probleme. Doar daca vei primi custodie exclusiva  si sentinta de incredintare e definitiva poti pleca cu ei. Divortul la notar e pt cei care se inteleg bine, custodia tot un judecator o decide. 



#3
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 06:34

Intrucat divortul tau e sub incidenta noului Cod civil, nu mai există notiunea de custodie exclusivă. Autoritatea părintească se va exercita întotdeauna în comun, de ambii părinți, indiferent ca divortezi la notar sau pe cale judecatoreasca. Faptul ca minorul ramane cu tine, presupune doar stabilirea domiciliului, nu si custodia. In concluzie, in permanenta vei avea nevoie de acordul tatalui, in absolut toate problemele care-l privesc pe minor. Custodia exclusiva, cand in parinte avea puterea absoluta de decizie, exista numai pe vechiul Cod civil.

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 06:50

Buna!

 

Tot dezbat o problema cu persoanele din jurul meu... Am in gand sa divortez, intrucat tatal copilului nu sta cu noi, ci cu ai lui... si intentionez ca la un momentdat sa plec la munca in strainatate, dar nu concep sa fac lucrul acesta fara a-mi lua copilul cu mine. Ideea este ca am gasit pareri care spun ca voi avea nevoie de acordul tatalui si pareri care spun ca nu am nevoie.

\Mentionez ca desi nu sta deloc cu copilul de cand s-a nascut, este foarte orgolios si mi-a zis din start ca nu voi scoate niciodata copilul din tara, ca va face tot ce ii sta in putere sa nu plec nici eu nicaieri.

Stiu ca daca divortez in instanta va impresiona cu teatru si circ... dar vreau sa stiu care este solutia mai buna: notar, sa vina sa spuna ca da acordul numai pentru ca asta vreau eu, ca pe el nu il incurca sa stea casatorit, sau sa intentez divort in instanta si sa cer custodie, si/sau ce drepturi se mai cer. Copilul are putin peste un an.

 

Asadar, cum e cel mai indicat sa divortez pentru a putea scoate copilul din tara fara acordul tatalui dupa divort, si daca lucrul acesta este posibil ? 

 

 Nu poti sa il scoti din tara fara acordul tatalui.

 

Aveti aceleasi drepturi si/sau obligatii in raport cu minorul fie ca sunteti sau nu divortati. Asa cum a spus mai sus raluk prin faptul ca minorul ramane la tine se va stabili domiciliul acestuia precum si obligatiile de intretinere (pensia alimentara cum este cunoscuta) si/sau alte solicitari cum ar fi numele dupa casatorie samd.

Incredintarea exclusiva se acorda doar in cazuri particulare (consum de droguri/alcool.violenta samd) sau celalalt parinte este disparut/decedat - insa tot in urma unei sentinte judecatoresti definitive pentru una dintre aceste conditii.

 

Nu este cazul tau desigur.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 07:04

Marius,

Este, totusi, posibil, ca instanta in interesul superior al copilului sa stabileasca altfel? Eu zic ca da. Unul dintre parinti devine custodian si altul necustodian cu dreptul de a veghea asupra copilului? Se mentine asta?

 

Nu ar fi bine sa enumeri si cazurile in care parintele care are in grija lui copilul zi de zi poate sa hotarasca unilateral asupra problemelor care il privesc pe minor?

 

Adica e important de specificat sa spui ca daca apar elemente ce pot afecta sanatatea copilului nu e nevoie de acordul ambilor parinti in luarea unei decizii?



#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 07:10

Nici cand parintele avea copilul in custodie exclusiva, nu hotăra singur asupra ieșirii din tara al copilului. Era mereu nevoie de semnătura celuilalt părinte. Similar la stabilirea in alta tara. In caz contrar, parintele rămas, putea da in judecată parintele plecat cu copilul, pt răpire.

#7
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 07:46

Dar legea parca  are si varianta in care un parinte semneaza ca nu doreste custodia? 


Editat de jenn, 09 mai 2016 - 07:46 .


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 08:13

Ma lipesc si eu de subiect cu o intrebare:

parinti divortati de cativa ani buni, mama are custodia fetelor (in varsta de 6 si 8 ani). Doreste sa le duca in vacanta, dar surpriza. Fostul sot nu are CI sa vina sa semneze pentru pasapoarte (ca ar semna, doar sa nu mai auda de ele) pentru ca are o amenda neplatita, pe care nu doreste sa o plateasca. Mama s a oferit sa plateasca pt CI, dar nu si pentru amenda respectiva.

Exista vreo procedura prin care el sa fie obligat sa plateasca amenda, sa si faca si CI ?

Nu are serviciu si isi petrece vremea prin baruri  [zirea]



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 09:04

Pentru copiii aflati in custodia exclusiva a unui parinte nu a fost si nu este nevoie de semnatura celuilalt parinte. Ambele mele fete mari au fost de multe oriin aceasta situatie, nici eu nici Tora n-am avut nevoie de semnaturile fostilor, nici sa-si faca pasapoarte, nici sa iasa din tara.

Acum, in conditiile custodiei comune, nu exista solutie in afara de semnatura celuilalt parinte.

Nu stiu insa daca o instanta poate dispune, punctual, altfel, pentru ca vacanta ca vacanta, dar poate fi vorba de un tratament, proiecte scolare, etc si nu e corect ca un copil sa rateze asa ceva din ambitiile absurde ale parintilor



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 09:18

Marius,

Este, totusi, posibil, ca instanta in interesul superior al copilului sa stabileasca altfel? Eu zic ca da. Unul dintre parinti devine custodian si altul necustodian cu dreptul de a veghea asupra copilului? Se mentine asta?

 

Nu ar fi bine sa enumeri si cazurile in care parintele care are in grija lui copilul zi de zi poate sa hotarasca unilateral asupra problemelor care il privesc pe minor?

 

Adica e important de specificat sa spui ca daca apar elemente ce pot afecta sanatatea copilului nu e nevoie de acordul ambilor parinti in luarea unei decizii?

Este greu de raspuns in mod particular. Este identic cand parintii sot si sotie nu se inteleg asupra unui punct sau mai multe comune lor. Ce sa zica X din afara? 

In mod cert legea nu se baga intre parinti. Le spune sa se descurce impreuna. Daca nu reusesc au posbilitatea medierii de exemplu. Daca nici asa au posibilitatea actionarii in judecata.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -