Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CSB (Cambridge School of Bucharest) si altii ca ei


28 raspunsuri la acest subiect

#1
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 08:34

Am participat aseara la prezentarea noii lor scoli. Se vor muta din Calea Dorobanti la Pipera. Intalnirea a fost dezamagitoare. A fost destinata parintilor care au copiii deja inrolati la ei, dar eu am aflat de ea si am putut participa pentru ca vreau sa imi inscriu fetita la aceasta scoala. Cum din septembrie clasele 1-4 vor fi mutate in noul sediu din pipera, am vrut sa stiu ce se intampla si cum ne afecteaza. Din ce am aflat, sunt o scoala caracterizata prin lipsa de transparenta. S-a adeverit, nu au informatii concrete, tot ce isi doresc e sa se extinda si sa fie pe aceeasi strada (la propriu) cu celelalte scoli de limba engleza din bucuresti. Daca mai sunt pe forum parinti care au copiii inscrisi la aceasta scoala sau cunoasteti pe cineva care are copiii aici, va rog sa ma ajutati. Fetita mea s-a nascut in Marea Britanie, nu stapaneste romana bine, de aceea este necesar sa studieze in limba engleza. Problema este ca noi nu locuim in zona de nord, cea tintita de CSB acum pentru ca acolo sunt oamenii cu bani. Din putinul pe care l-au spus la sedinta, am inteles ca taxa de scolarizare se va mari. Pe langa neplacerile cauzate de distanta mare la care va fi aceasta scoala de casa noastra, de costurile mari si timpul pierdut pe drum, ma mai ingrijoreaza si faptul ca scoala va fi finalizata abia in urmatorii 3 ani, treptat se vor muta in noul sediu toate clasele pana la liceu. Practic copiii mici vor invata pe un santier. Rugamintea mea este, pentru fetele care au informatii sau lucreaza in domeniu, ce alte scoli cu predare (integrala) in limba engleza mai exista in alte zone decat cea de nord? Am ales aceasta CSB pentru ca este (inca) amplasata central si avea taxe mai mici decat celellate, nu aveam nevoie de transportul scolii etc. Acum, cu aceste anunt facut din scurt, cum ca vor muta clasele mici in Pipera, am ramas complet dezorientati si nu stim incotro sa o apucam.  

Multumesc pentru sfaturi si ca m-ati ascultat. Zi frumoasa tuturor!

Lili



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 10:09

Multumim pentru acest mesaj. 

Sunt foarte mirata de decizia lor de a se muta. Stiu ca aveau o locatie fantastica. Multi parinti vor fi foarte dezamagiti.

 

Si se mareste si taxa de tuition? Ce taxa este acum?

 

Ce vei face acum? 

 

[flo]



#3
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 12:25

Se mareste si taxa si in aceasta perioada de tranzitie copiii nu vor beneficia de anumite facilitati ale scolii noi, cum ar fi gym, terenuri de sport, cantina, laboratoare, biblioteca, piscina etc. In momentul in care vor fi disponibile, sunt sigura ca taxa va fi cu mult mai mare. Scoala noua probabil va fi foarte tare cand va fi gata, numai ca e altceva, deja seamana cu cele care mai sunt in zona de nord, scumpe si superdotate.

In C. Dorobanti ei au ajuns la capacitate maxima, nu mai pot intampina cererea din ce in ce mai mare de elevi. 

Nu stiu ce o sa facem, de aceea sper sa gasesc aici ceva idei de la alti parinti in aceeasi situatie sau sa aflu de alte scoli similare in zona centrala. 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 12:53

Mda ... pfff 

 

Uite si aici niste informatii care poate te pot inspira despre Scoala Europeana din Bucuresti.

 

 

[flo]



#5
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 23:21

Probabil ca sunt off topic, dar tot intreb si spun.

 

Lili, voi vreti sa va intoarceti in UK sau de ce trebuie sa faca scoala in lb engleza neaparat? Am inteles ca nu stapaneste lb romana, dar eu cred ca va invata rapid la scoala, la varsta asta copiii absorb rapid!

 

Noi am plecat in Spania cand fetele incepeau cls a 4-a si a 6-a respectiv, si au mers la scoala spaniola fara sa stie mai mult de 5 fraze si fara sa stim nici noi spaniola sa le ajutam acasa. Si s-au descurcat perfect. Mai mult, fata mea cea mare a intrat direct in cls a 7-a ca asa era aici conform varstei.



#6
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 09:08

Da, carolinah, ne intoarcem. suntem aici pe o perioada limitata, de cativa ani. de aici motivul pentru care suntem oarecum disperati. iti multumesc pentru sprijin. cum e viata in spania? dorinta mea e sa traiesc acolo. 



#7
I.A.

I.A.
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 17:45

Buna1 Am intrat intimplator pe forum, cautam niste informatii, dar am vazut intrebarea ta si am zis sa incerc sa ajut. Eu am 2 copii la Cambridge school, de mai mult ani. Scoala e intr-adevar secretoasa si comunica anevoie dar e o scoala buna. Noi locuim in centru si alegerea a fost automata, faptul ca era si mult mai putin costisitoare nu ne-a displacut. Copii mei au inceput la Cambridge din clasa a patra asa ca nu stiu exact cum e in clasele mici dar probabil e tot ok, poate putin obositor, cred, repet, nu stiu exact. exista o discutie lunga de tot pe acest forum desore scoala Cambridge, poate te lamureste.

Parerea mea. pe scurt; e o scoala buna, foarte stricta dpdv uniforma, disciplina, etc, dar care ii salta pe toti copiii. Nu exista niciun fel de favoritisme, si n-am detectat nicio incorectitudine de orice fel in tpti acesti ani. Fara cadouri, fara atentii, nu stim profesorii la fata. Ma deranjeaza foarte mult ca se muta in Pipera dar efectiv nu mai aveau loc. Infiecare an cei mai slabi elevi erau eliminati si veneau altii, cred ca au lista de asteptare, daca un elev pleaca in mijlocul anului vine altul imediat.

In afara de scolile din Pipera, care sint f scumpe, ar mai fi scoala IBSB de pe str. Agricultori,(linga Obor) care e de asemenea buna si scoala ISB undeva pe soseaua Catelu cred, e parte dintr-un consortiu de scoli turcesti care are si celebrul liceu de infoirmatica. Mai e Avenor College, undeva in nordul orasului dar nu in Pipera.

Oricum, cum copiii mei au inceput la 10 ani scoala in engleza si n-au fost probleme, presupun ca nici pentru fetita ta nu ar fi chiar daca face scoala primara in romana si apoi trece la spaniola. Doar invata sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca, cunostinte despre natura, lucru manual, sint valabile oriunde, In scoala Cambridge cu predare exclusiv in engleza (plus ore de romana, fix ca la stat) vin mereu copii din scoli de stat sau din alte tari, in fiecare an si se adapteaza foarte usor, Sper ca ti-am fost de folos.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 mai 2016 - 11:56

Lili  - am trimis si noi un mail cu intrebari la CSB pentru a obitne niste informatii pe care sa le prezentam parintilor. 

Doua saptamani nu ne-a raspuns nimeni, Apoi am trimis un mail sec in care i-am intrebat daca ei isi ciresc mailul, Raspunsul a fost rapid si extrem de arogant.

Cineva - a raspuns, fara sa se semneze - ca ei nu comunica decat cu parintii de la scoala respectiva.

 

Nici un nume nu a semnat mailul.

 

Aroganta cu care au raspuns m-a lasat masca. Era vorba despre obtinerea de informatii pentru alti potentiali clienti. 

 

Ma intreb daca ei stiu ca nu asa se face comunicarea si sper ca nu asa invata pe copiii de acolo sa comunice.

 

[dc]



#9
SabiCaprau

SabiCaprau
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 08:20

Buna, si eu am copiii inscrisi la scoala de vreo 6 ani. Nu sunt de acord cu ce se vorbeste pe acest forum, deoarece comunicarea cu scoala este una foarte buna si transparenta, de fiecare data cand am avut nevoie de cate ceva ne-au fost alaturi. Am fost si eu prezenta la intalnirea despre noul campus, chiar sunt foarte multumita de sinceritatea cu care ne-au tratat, fara a lua angajamente care nu le vor respecta. O zi buna.



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 08:52

Buna, si eu am copiii inscrisi la scoala de vreo 6 ani. Nu sunt de acord cu ce se vorbeste pe acest forum, deoarece comunicarea cu scoala este una foarte buna si transparenta, de fiecare data cand am avut nevoie de cate ceva ne-au fost alaturi. Am fost si eu prezenta la intalnirea despre noul campus, chiar sunt foarte multumita de sinceritatea cu care ne-au tratat, fara a lua angajamente care nu le vor respecta. O zi buna.

Nu e nevoie sa fii sau nu de acord cu opiniile celor care au scris la acest topic. Este vorba despre experiente personale si trebuie luate ca atare.

[flo]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -