Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Va mai aduceti aminte de tabara Navodari?


31 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 22:30

https://www.youtube....h?v=eTQ-Wk0D8bQ

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 08:41

Na, ca eu nu am mers in tabara de la Navodari..  [fri]

Dar am fost in cateva tabere la munte...

La Navodari, din ce am auzit in decursul timpului, se manca rau, era mancare putina... deci, eu, la cat putin mancam in general, cred ca mi-ar fi ajuns  [:-)))]  [:-)))]



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 08:53

monicabo, urmareste emisiunea, e foarte interesanta, descrie exact cum se fac matrapazlacurile si nepotismele in Romania. Primarul Navodariului e fenomenal.

 

Administratorul Navodari spune ca, pe vremea lui Ceausescu, conditiile erau foarte bune, pentru ca Sanepidul nu permitea nici cea mai mica abatere, fiind tabara destinata copiilor oamenilor muncii. Meniurile erau create de medici nutritionisti.

 

Dupa '89... jale.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 09:10

Da, sigur, erau create de medici nutritionisti ce lucrau pentru partid, faceau meniuri cu putine calorii, iar baza era felia groasa de paine, cartoful, fasolea, gemul si ceaiul. Salamul, untul si laptele daca le vedeam 1 data/saptamana. In ultima seara era snitel sau friptura.

In reste mancare cu sos, mult sos ca sa mananci cu multa paine sa-ti tina de foame.

 

Dar, sincer nici nu ne pasa.

 

Nu cred ca am ratat vreo tabara din asta. Nu am ratat nici paduchii, nici râia si nici ciupiturile de plosnite. Nu am facut niciodata diaree, ce-i drept.

 

Am numai amintirri minunate.

Dar sigur nu as idealiza taberele alea.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 11:18

Da, asa este Viviana, ca si copil nu realizezi asa de bine conditiile din taberele alea (decat daca s-a intamplat ceva nasol care sa te marcheze), ramaneai doar cu distractia, mancarea era pe planul 2.

Eu in tabara la Navodari nu am fost niciodata, dar am fost in multe tabere pe la munte (si inainte de 89 - dar nu in foarte multe ca n-am mai apucat, aveam 11 ani la revolutie, cat si dupa 90). Crede-ma ca stiu cum ne-am distrat, ce concursuri faceam, cu cine m-am imprietenit, ce trasee faceam, dar nu-mi amintesc absolut deloc ce am mancat, ce continea meniul. Oricum, n-am suferit de foame in nici o tabara, deci e clar ca mancam ceva pe acolo cat de cat ok.  [:-)))]

 

Insa prin ochii de adult, privesti altfel problema, vezi altfel lucrurile.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 11:28

oh, da, imi amintesc si eu conditiile mizerabile din cele doua tabere in care am fost pe vremea lui ceausescu...una pe langa pitesti sau ramnicu-valcea, alta la paltinis.

amintindu-mi conditiile, mi se increteste pielea pe mine de scarba...

dar asa bine m-am distrat...



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 11:32

Bune, rele, cum or fi fost, ideea emisiunii e ca cine a venit dupa, a distrus tot, pentru niste motive de sta matzu'n coada.

 

Serios, ascultati ce spun primarii aia, zice unul "am pierdut axa... axele... asteptam sa se deschida... ca sa gasim axele".

 

(cred ca era mai potrivita aria politica sau ceva)



#8
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 12:15

Eu am fost prin vara lui '95 si a fost ultra mega fain. Am fost cu un grup din liceu, de prin mai multe clase.

Mancarea nu tin minte sa fi fost nasoala. Da, tin minte ca mi-era foame uneori pentru ca portiile erau normale dar noi ne agitam si ziua si noaptea la disco. Dar era bine ca nu ne ingrasam. Cine lesina de foame isi putea cumpara mancare in plus.

Curatenie era mai mult decat ma asteptam. In ultima zi de tabara tin minte ca am cautat un ban cazut sub pat si era curat.



#9
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 02 mai 2016 - 11:25

Bune, rele, cum or fi fost, ideea emisiunii e ca cine a venit dupa, a distrus tot, pentru niste motive de sta matzu'n coada.

 

Serios, ascultati ce spun primarii aia, zice unul "am pierdut axa... axele... asteptam sa se deschida... ca sa gasim axele".

 

(cred ca era mai potrivita aria politica sau ceva)

 

E corect ce spune in sensul folosirii "axelor". Nu e vorba de arie politica, ci de proiectele europene. Cred ca vorbeste de Axa prioritara numarul 5 (probabil) din cadrul Programului Operational Regional 2014-2020- Dezvoltarea durabila si promovarea turismului.

Desigur, noi pierdem "axele", in sensul ca nu suntem in stare decat in foarte mica masura sa asimilam fondurile...daca pe altele le-am mai "bunghit" intrucatva, cu tursimul n-o nimerim nici de frica! Doamne fereste sa aducem turismul romanesc acolo unde i-ar putea fi locul.....



#10
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 03 mai 2016 - 14:17

N-am fost niciodata in vreo tabara, dar colegii mei care au fost, aveau amintiri frumoase despre distractie, deh copii... mancare buna? no way! Stiu ca povestea unul ca a mancat la biscuiti si prune, apa la greu si ceva supa zeama chioara, dupa care a stat numai pe wc. Asta inainte de 89.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -