Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici FIV-oase, dar nu fitzoase :)


279 raspunsuri la acest subiect

#261
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 21:52

Ah, si legat de nasterea in Ro, nu prea stiu ce sa zic, este complicat de inregistrat apoi bebelusul ca cetatean fr. Sunt f stricti de cand multi francezi au luat mame purtătoare in America. Acum daca nasti in alta tara, ttebuie sa mergi la tribunal, sa faci ceva test ADN... Oricum la mama nu am loc, iar soacra este in apart si mai si fumeaza. ..

#262
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 24 septembrie 2016 - 21:22

Ce mai ziceti mamici? Noi ne laudam cu dintii de jos aparuti. Diversificarea merge bine, as vrea sa bag carnita... sau se baga intai iaurt ? Fata mea zice Tata clar si fain. Mama zice numai ca suparare. Am înregistrat si prima cazatura de pe canapea... Avem si clamite, ca altfel ne intraparul in ochi.

#263
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 13:12

Gabitzo  [flo2] eu am introdus iaurtul intai. Si a fost - si inca este - maaare hit la noi in familie.

 

Eu nu prea mai stiu ce sa mai zic; am cam fost bulversata zilele astea. Stiti ca va povesteam ca merge Eric la cresa. Merge mititelul...2-3 zile...apoi sta acasa cu te miri ce vome sau febre... Inteleg ca asa-i la inceput cand il duci in colectivitate insa ma oftic rau de tot pe situatie si parca sunt intr- un carusel tampit. Copilul meu nu a vomat si nu a fost bolnavior pana la varsta asta, febra a facut un singur episod anul trecut in Dec fara vreo cauza depistata si am tratat-o "cu nepasare" pt ca nu a fost  nimik de luat in seama...si uite ca acum o tot tine din una in alta. Mi-e ciuda rau...pe bune. Si iar ma oftic ca nu am pe nimeni sa ma ajute ca nu l as fi dat asa micut la cresa/gradi... Pana mea..sunt suparata si sper sa treaca mai repede faza asta de acomodare si imunizare.

 

Va pup, doamnelor! Duminica frumoasa!

 



#264
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 19:38

Si noi avem dintisorii de jos de vreo 3 saptamani deja. La noi a fost cu nopti nedormite, plansete, etc. si de ieri vad ca iar face la fel. I-or fi iesind si dintii de sus?! Si la noi merge bine diversificarea. Eu dupa legume si fructe am bagat carnea. Cu iaurtul ne pregatim sa incepem de saptamana viitoare. Am lasat mai la urma branzica pt ca Martin e destul de constipat si branza nu ajuta. Al meu deja a depasit 150 ml de mancare la o masa. Azi a mancat dimineata 160 ml piure de prune iar la pranz 190 ml piure de legume si carne. Ma gandesc daca nu e prea mult... De maine ii bag si spanacul...

#265
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 17:49

Eu nu am tinut cont de tipul de legume, am dat ce am gasit, mai putin rosii, vinete si tot ce tine de varza...

Iaurtul facut in casa sau cum? Ma oftic ca nu am intrebat la pediatru si mai ma duc tocmai luna viit pe 13...

Fructe nu stiu cum sa bag inca... daca le fac pireu sau sa le dau bucati... e si nasol cu timpul asta, ca toamna nu sunt prea multe fructe de sezon si eu cum sunt numai cu bio... Le fac la steemer inainte, nu? 

Carne cata dati? Pediatra zicea 10 gr /100gr de legume.

Sara, nasol cu bebe Eric, nu aveti bunici disponibili, nu? Eu am decis ca voi relua activitatea la 2 ani dupa ce nasc pe bebe2.


Editat de gabyv, 26 septembrie 2016 - 17:51 .


#266
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 17:51

Bogdana, mananca super bine. Ce program aveti la lapte?

#267
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 26 septembrie 2016 - 19:34

Gaby, la noi programul e asa: la 7-8 dimineata lapte (aprox 120-140 ml), la 10-11 masa de fructe (eu le bag putin la abur si apoi blender dar dupa ce face 6 luni o sa i le dau crude), la 13-14 masa de legume cu carne, la 17 lapte praf ( aici bea 120-150 ml) dar in cateva zile vreau sa ii dau iaurt la masa asta, la 19-19,30 lapte din nou (aprox 170 ml) si in curand o sa ii dau si cereale la masa asta. Eu zic ca e prea mic pt fructe bucati pt ca nu mesteca deloc, le fac pireu la blender. I-am dat mere, pere, piersici, prune. Carne, mie mi-a zis pediatrul 25 de g zilnic. Iaurtul nu il fac in casa ca mi-e frica, cine stie ce tulpini de bacterii se selecteaza. Ii cumpar iaurt bio Napolact. Legume i-am dat pana acum: morcov, radacina patrunjel, pastarnac, telina, dovlecel, cartof, ardei, ceapa, dovleac, spanac, in diverse combinatii.


Editat de BCO78, 26 septembrie 2016 - 19:36 .


#268
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 21:38

Gaby, da. Nasoala situatia dar na...mergem inainte! Bunici disponibili nu avem: mama a murit iar tata di a vazut de viata lui iar socrii mei nu sunt in Bucuresti si au si gospodarie mare, cu pamanturi, livada si multe animale. Deci...

 

Eu fructe am introdus mar para piersica/nectarina... (Stii tu...din schema aia pe care am

pus o si aici). I le abuream si apoi le blenduiam. Mai puteti sa faceti coapte in cuptor: combinatia de mar cu para coapte in cuptor e super buna, cremoasa si parfumata. Iaurt mi a facut soacra la inceput cu lapte de la vacutele noastre, apoi am onceput sa cumpar din comert. Ideea e sa nu fie iaurturi degresate pentru ca in dezvoltarea lor copiii au nevoie de aport de grasime.

 

Va pup, fete dragi [flo2]



#269
alia13

alia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 13:38

Buna 

 

 La inceput si eu le-am dat fructele coapte,abur sau f.putin fierte, dupa crude :razatoare, blender..

Mar copt ii mai fac si acum pt.combinatii cu dovleac placintar copt(care-i place mult) , mei sau orez..

 

Sara, sanatate la Eric! Stiu depspre ce vb..Primul copil la 1an jumate l-am inscris si eu la gradi.Era inebunit dupa copii, voiam sa incep un pic mai repede jobul si era si bb2 in proiect.Dupa 5 zile mi-a facut o gastroenteroviroza urata.A inceput sa se manifeste noaptea cu varsaturi in jet, eram singura cu el...nu stiam ce se intampla (pana atunci a mai trecut doar printr-o forma usoara de bronsiolita)..Am ajuns la urgente , la rehidratare..A fost cea mai urata experienta, m-a marcat f.tare si am renuntat la idea de gradi...Acum e mai mare, la 3 ani e altceva si suntem deja mai caliti.L-am inscris din august si la recomandarea dr. (vara sunt sanse mai mici de viroze) sa aiba putin timp de acomodare cu activ., personalul, colegii..Normal , in fiecare zi ma astept sa contacteze ceva si mai e si stresul sa nu-i dea si la cel mic.. Daca as sti ca e ceva sigur, ce funct.pe partea de imunitate i-as da, dar probabil doar intrand in contact cu virusii, bacteriile isi formeaza saracutii imunitatea..Asta e,trecem si peste etapele acestea..

Va pup!



#270
saramaria30

saramaria30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 14:41

Alia, saru-mana mult!  [flor] Parca mi ai citit gandurile...ca ai eu cochetez cu ideea de a l retrage de l gradi. Mi e tare mila de el si stau cu grija non-stop ca iar se imbolnaveste. Insa...nu prea am alta optiune asa ca aleg sa privesc optimista spre viitor. Eu de profesie sunt invatator-educator (pe vremea mea la Liceul Pedagogic asa se obtinea, dubla specializare) + institutor calificat si absolvent de modul de psihopedagogie. Ma credeti ca mi as lasa jobul actual - care nu are absolut nicio legatura cu specializarile mele - si m as angaja la gradi la Eric? Doar ca sa i fiu aproape si sa i fac viata mai usoara ... Cam cat de paranoia poate o mama sa fie ???  [:-)))] Te pup si mai treci p-aici! Multa sanatate copilasilor!

 

Fete cucuiete, va imbratisez! 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -