Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bacteriile cele mai rezistente la tratament

bacterii spital

277 raspunsuri la acest subiect

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.140 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 18:30

noi de cite ori am fost cu William in Romania si am stat acolo a racit f rau.

o data I-a dat antibiotic, dar nu mai stiu de care, parca ceva cu augmentin...oral

alta data I-a facut penicila cu gentamicina injectii 10 zile.

stau si ma intreb in 12 ani de zile cum , numai in Romania a racit asa de rau sa I se dea antibiotic?

sunt virusii mai puternici, ori what? e clima f rece, ori noi suntem sensibili stind atita timp la caldurica?
care ar fi explicatia?

soarele si vitamina D aferenta ar zice naturopata mea... 

• 0

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 18:33

Am dus si eu copii in Romania la medic, la clinica privata (adevarat) si tot pentru o raceala, doream sa verific ca nu a ajuns la plamani ca aveau o tuse horcaita. Medicul i-a consultat, si mi-a zis, un pic apologetic asa, ca e doar o infectie virala si ca nu necesita antibiotic dar imi da daca doresc. Si am spus nu, i-am multumit ca m-a linistit si am plecat sa astept sa treaca raceala. A trecut si asta a fost. Dar mi-a ramas in minte raspunsul "va dau daca doriti". 

Racelile nu-s mai nasoale in Romania, parintii par un pic mai panicati. Daca un copil are mucozitati la gradi sau scoala e sfarsitul lumii si parintii lui sunt inconstienti ca l-au adus sa imbolnaveasca toata clasa. Daca copilul stranuta si apar mucozitatile hai sa-i bagam picaturi de nas, pastile de imunitate, tot felul de spray-uri samd. Pai cum sa invete organismul ala sa faca fata la chestiile minore daca de indata ce e atacat imediat e proptit cu "siropele, vitamine, picaturi, si buline".

Pentru fata mea care are alergie la polen si is tot sufla nasul in parc, o mamica mi-a facut observatie ca imbolnavesc toti copii. 

• 3

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 18:58

Eu cred ca sistemul imunitar trebuie lasat sa-si faca treaba. Noi ajungem acum la medic doar daca copii au iesit din "pattern", adica sunt lipsiti de energie, nu mananca, febra e foarte mare. Altfel o ducem pe picioare. Si ultima raceala care a necesitat sa mergem la medic a fost acum doi ani. Anul asta desi a circulat gripa si niste viroze, n-am avut probleme cu nici unul din copii. Si ai mei copii nu iau nici un fel de suplimente sau alte chestii, doar mananca sanatos si fac miscare.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 14.634 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:01

Fiu-meu in 16 ani a luat numai o data antibiotic pentru o infectie la ureche. Da au zis si la noi la stiri ca bacterile sunt din ce in ce mai rezistente la antibiotice si ar fi cazul ca companiile farmaceutice sa scoată o noua generație de antibiotice, însă e scump și nu asa rentabil. Asa că s-ar putea sa se implice guvernul in asta, deoarece situația e grava. Nu e vorba numai de raceli ci de faptul că oamenii nu or sa se mai poartă opera. Dupa orice operatie se dau antibiotice ca sa ajute organismul sa lupte împotriva infecțiilor spitalicești. Ori aceste infectii sunt din ce in ce mai puternice iar antibioticele existente nu le mai dau de cap.
  • 0

Pepco

Pepco

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:01

Igiena personala este o mare problema a romanilor. MARE. In sala de asteptare era saptamana trecuta un mosulet cu niste pantofi tociti, de care atarnau bulgari de noroi uscat.

Si numai medicii stiu cati pacienti jegosi sunt nevoiti sa consulte si sa trateze.

Editat de Pepco, 27 aprilie 2016 - 19:03 .

• -4

Victoria_mami

Victoria_mami

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:08

Am dus si eu copii in Romania la medic, la clinica privata (adevarat) si tot pentru o raceala, doream sa verific ca nu a ajuns la plamani ca aveau o tuse horcaita. Medicul i-a consultat, si mi-a zis, un pic apologetic asa, ca e doar o infectie virala si ca nu necesita antibiotic dar imi da daca doresc. Si am spus nu, i-am multumit ca m-a linistit si am plecat sa astept sa treaca raceala. A trecut si asta a fost. Dar mi-a ramas in minte raspunsul "va dau daca doriti". 

Racelile nu-s mai nasoale in Romania, parintii par un pic mai panicati. Daca un copil are mucozitati la gradi sau scoala e sfarsitul lumii si parintii lui sunt inconstienti ca l-au adus sa imbolnaveasca toata clasa. Daca copilul stranuta si apar mucozitatile hai sa-i bagam picaturi de nas, pastile de imunitate, tot felul de spray-uri samd. Pai cum sa invete organismul ala sa faca fata la chestiile minore daca de indata ce e atacat imediat e proptit cu "siropele, vitamine, picaturi, si buline".

Pentru fata mea care are alergie la polen si is tot sufla nasul in parc, o mamica mi-a facut observatie ca imbolnavesc toti copii. 

In loc de "va dau daca doriti", trebuia sa zica "si daca va dau, il iau (copiii) degeaba." Antibioticele sunt ca apa de ploaie in infectii virale. Nu afecteaza virusii. Antibioticele sunt/ar trebui prescrise numai la infectii bacteriene.

• 0

Victoria_mami

Victoria_mami

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:12

Fiu-meu in 16 ani a luat numai o data antibiotic pentru o infectie la ureche. Da au zis si la noi la stiri ca bacterile sunt din ce in ce mai rezistente la antibiotice si ar fi cazul ca companiile farmaceutice sa scoată o noua generație de antibiotice, însă e scump și nu asa rentabil. Asa că s-ar putea sa se implice guvernul in asta, deoarece situația e grava. Nu e vorba numai de raceli ci de faptul că oamenii nu or sa se mai poartă opera. Dupa orice operatie se dau antibiotice ca sa ajute organismul sa lupte împotriva infecțiilor spitalicești. Ori aceste infectii sunt din ce in ce mai puternice iar antibioticele existente nu le mai dau de cap.

Parerea mea: bacteriile devin rezistente la antibiotice ptr ca atunci cand se invcepe tratamentul de 7-10 zile, e oprit (de cele mai multe ori) ddupa 3-5 zile. Astfel, antibioticele devin un fel de "vaccin"ptr bacterii, le imunizeaza (dat fiind dozele mici), in loc sa le omoare/elimine (in doze normale, administrate 7-10 zile). Pacientul paseaza bacteria imunizata urmatorului pacient si asa se imprastie bacterii imune la un anume tip de antibiotic.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 16.174 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:31

In loc de "va dau daca doriti", trebuia sa zica "si daca va dau, il iau (copiii) degeaba." Antibioticele sunt ca apa de ploaie in infectii virale. Nu afecteaza virusii. Antibioticele sunt/ar trebui prescrise numai la infectii bacteriene.

si de unde stii ce fel de infectie este daca nu se fac teste? sunt anumite simptome doar pt una si nu pt cealalta?
  • 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.808 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:51

si de unde stii ce fel de infectie este daca nu se fac teste? sunt anumite simptome doar pt una si nu pt cealalta?

da, Michelle, in general se stie dupa manifestari, simptome etc.

• 0

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • 3.591 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 19:52

Se fac teste. Se iau culturi din nas si gat. Dar in general la simtome usoare nu se recomanda antibiotic ci se urmareste evolutia pacientului. Daca se inrautatestie se ofera un tratament adecvat.

La 3 luni baiatul meu a facut o infectie cu RSV (respiratory syncytial virus). Nas cu mucozitati, respiratie ingreunata din cauza mucozitatilor aparute la nivelul plamanului. Am fost internati din cauza varstei si a nivelului de oxigen. Dar in toate cele 9 zile singurul tratament oferit a fost IV cu solutie salina pentru hidratare (copilul nu manca din cauza ca nu putea respira ca lumea) si un cool mist pe care il pulverizau in fata sa-l ajute la respirat. Nici urma de antibiotic.

• 0

Etichetat si cu bacterii, spital

Ultimele Intrebari

• Ciclu - panica

claudi170
    - Astăzi, 00:10

• - panica

AleIvan:)
    - Ieri, 23:02

• Scaun verde

Eugenya1
    - Ieri, 20:51

• Ajutorr - panica

Anu.14
    - Ieri, 19:14

• Mămici de gemeni?

Gotca Andreea
    - Ieri, 18:15

Grupuri

• Bebe aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

• Mamici de Martie 2020 (Ghiocei de Martie 2020)

Anda08
    - aug 02 2019 11:30

• Mamici de august

Stanciu Adriana
    - iul 15 2019 06:01

• Mamici de Octombrie

ioana.38
    - iun 26 2019 15:31

• Mamici de Februarie 2020 (Bulgarasi de Februarie 2020)

Anda08
    - iun 10 2019 14:10

Bloguri

• Test de sarcina pozitiv

StefSerb
    - Ieri, 22:40

• La ce sa te astepti cand esti insarcinata

Nicol1ch
    - Ieri, 21:38

• Care sunt cele mai importante calitati pe care noi, ca parinti le putem invata?:)

mihaela lia
    - Ieri, 11:24

• Clinica

Elena1982S
    - Ieri, 02:43

• Ziua de nastere cu bebe in burtica

Nicol1ch
    - aug 24 2019 15:56

Retete

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37