Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bacteriile cele mai rezistente la tratament

bacterii spital

277 raspunsuri la acest subiect

#21
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 26 aprilie 2016 - 20:50

Da, deci asta cu antibioticele tin de mentalitate si de mod de viata ...legat strict de bacteriile spitalicesti, ele exista peste tot in lume, se trateaza cu antibiotic peste tot in lume si se datoreaza si igienei din spitale.

 

In plus, eu am impresia ca eficienta tratamentului lor tine foarte mult si de bolnav ... cei cu sistemul imunitar slabit, care este consumat de alte boli, vor reactiona mai incet sau deloc chiar si la un tratament cu antibiotic. Pentru atii vindecarea vine mai repede si unii nici macar nu le contacteaza desi stau in acelasi mediu.

 

Ma gandesc la tatal meu, care de fapt, a murit de septicemie, dintr-o infectie de acest gen ... si sincer, desi poate mi-ar face bine, nu pot da vina pe nimeni ... tata avea un cancer de prostat avansat, interventia din spital a fost in legatura cu asta ...organismul lui, desi ajutat de antibiotice, nu a putut manageria aceste doua dezechilibre. Desi cancerul avansa, infectia, desi tratata cu diverse antibiotice la care se facuse antibiograma, a fost mai rapida ...tatal meu nu a luat niciodata in cursul vietii lui, antibiotice inutile.

 

Buflea, evident ca rezistenta organismului e un factor foarte important. Dar infectiile astea ataca la fel de nasol si persoane care nu au deficiente imune. 

Problema cu infectiile intraspitalicesti este ca la un spital de curata si se dezinfecteaza suprafetele foarte frecvent. Adica ai aceeasi substanta aplicata repetitiv si bacteriile astea nu-s ca vopseaua sa dai cu substanta si gata s-a luat, sunt organisme vii si au acelasi scop ca orice alta fiinta vie, supravietuirea. Asa ca odata ce au fost expuse indeajuns de mult la un factor care le omoara dezvolta mutatii care sa le asigure supravietuirea. Si e de ajuns ca un procent mic sa supravietuiasca unui tratament sau dezinfectant ca urmatoarea generatie sa fie mai rezistenta sau poate chiar imuna.

 

Cand vine un "afacerist" si decide sa indoaie substanta cu apa si sa o vanda ca fiind la concentratia corecta, e ca si cum le-ai oferit blue-print-ul la care sa se adapteze.

 

La fel si cu luatul de antibiotice cand esti bolnav. Exista un motiv pentru care se face analiza ca sa se descopere la ce reactioneaza bacteria cu care e infectat bolnavul. La fel cum exista un motiv pentru care medicul iti zice sa iei tratamentul pana la capat chiar daca simptomele au disparut dupa primele doua -trei doze. 

 

E stupid sa ai un sertar de medicamente, si sa te autotratezi. Medicamentele sunt substante chimice si pot avea diverse contraindicatii sau efecte secundare in combinatii cu alte substante. Din pacate in Romania se poarta enorm sfaturile cunoscutilor si tratamentul din auzite.



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 02:50

 

 
La noi (in Suedia) nu se spala cu dezinfectanți, nu se da cu clor. Exista bacterii rezistente si Infecții nocosomiale, mai putine decat in alte tari dar exista. Mutațiile provin din motivele pe care le-am scris mai sus. 
 

si e mai bine fara dezinfectat decat unul indoit cu apa?

#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 08:05

Probabil s-a inteles gresit. Se da cu dezinfectant cand trebuie si unde trebuie. Unul îndoit cu apa e egal cu zero. In paragraful de mai sus ma refeream ca nu se spala pe jos cu clor sau alti dezinfectanți. Tin minte ca prima data cand am fost in alta tara intr-un spital a fost in SUA. Era in 2005 si am rămas cu gura cascata, cum nu mirosea a clor sau a spital...era ca intr-un hotel.

#24
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 15:23

Exista si dezinfectante, chiar de uz casnic, fara clor, cu mentiunea " omoara 99,99% din bacterii ".



#25
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 15:36

Ce inseamna "dezinfectant cand trebuie si unde trebuie ?"

 

Exista numai anumite locuri care sunt dezinfectate ? Si cine delimiteaza aceste locuri ? Ca bacteriile nu se vad, ca sa poti spune ca in sala x dezinfectam dar pe hol nu sunt bacterii, deci dam doar cu apa ...ciudat !

 

 

Eu cred / sper ca in spitalele americane se dezinfecteaza peste tot ...pentru ca bolnavii si personalul medical umbla peste tot si pot purta cu ei germenii pe care ii trateaza. Faptul ca nu miroase nu inseamna ca nu se dezinfectează.


Editat de buflea, 27 aprilie 2016 - 15:37 .


#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 15:43

Da, e ingrozitor ce se intampla in spitalele romanesti. Am o groaza imensa cand ma gandesc la ele. 

Dar si mai tare ma apuca groaza cand aflu ca sunt 800,000 de mii de copilasi care intra anula in spitalele romanesti ... iar curatenia in spitale este facuta in bataie de joc.

 

In plus, probabil ca aceasta rezistenta la bacterii are si legatura cu abuzul de antibiotice in Romania,

Interesant... Ca multi romani in primii ani ai emigratiei duc dorul acestor spitale si critica cu obstinatie spitalele din tarile de adoptie. Sigur, ma refer la tari dezvoltate, nu la lumea a 3a.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 16:17

Ce inseamna "dezinfectant cand trebuie si unde trebuie ?"

 

Exista numai anumite locuri care sunt dezinfectate ? Si cine delimiteaza aceste locuri ? Ca bacteriile nu se vad, ca sa poti spune ca in sala x dezinfectam dar pe hol nu sunt bacterii, deci dam doar cu apa ...ciudat !

 

 

Eu cred / sper ca in spitalele americane se dezinfecteaza peste tot ...pentru ca bolnavii si personalul medical umbla peste tot si pot purta cu ei germenii pe care ii trateaza. Faptul ca nu miroase nu inseamna ca nu se dezinfectează.

Asa e, nu mai pute nicaieri a clor, asta nu inseamna ca nu se dezinfecteaza, nu mai spun ca am vazut clor care miroase a lamiine, levantica sau alte flori. 



#28
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 16:27

Letitia, in general nu am vazut romani care sa planga dupa spitalele din Romania. Dupa medicii romani "care intr-adevar stiu meserie, nu ca astia care vad copilul ca are rosu in gat si-l trimite acasa cu paracetamol" , da...dupa sistemul din Romania " trebuie sa dai bani, dar daca dau cat trebuie ma vede imediat, nu trebuie sa astept atata pentru o programare" iarasi da... dar zau ca nu am auzit nimeni sa planga dupa spitale. Si aproape zilnic am de-a face cu pacienti romani, asta de vreo cinci ani!



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 16:45

Letitia, in general nu am vazut romani care sa planga dupa spitalele din Romania. Dupa medicii romani "care intr-adevar stiu meserie, nu ca astia care vad copilul ca are rosu in gat si-l trimite acasa cu paracetamol" , da...dupa sistemul din Romania " trebuie sa dai bani, dar daca dau cat trebuie ma vede imediat, nu trebuie sa astept atata pentru o programare" iarasi da... dar zau ca nu am auzit nimeni sa planga dupa spitale. Si aproape zilnic am de-a face cu pacienti romani, asta de vreo cinci ani!

Daca tu n-ai auzit, nu inseamna ca nu exista. Si trebuie sa te hotarasti. Cu ce trebuie sa te trimita doctorul acasa pentru un rosu in git?

 

Si in vest este sistem cu bani, asa cum e si in romania. Si nu, nu costa o mina si un picior, asa cum se vehiculeaza, ca sa vezi un doctor in privat, daca vezi Doamne nu mai poti sa-ti astepti rindul.



#30
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 aprilie 2016 - 17:10

Pai cam asta le spun si eu, Letitia [:D] Iti dai seama ca astea sunt cuvintele lor, nu ale mele.





Etichetat si cu bacterii, spital

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -