Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bacteriile cele mai rezistente la tratament

bacterii spital

277 raspunsuri la acest subiect

#251
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 mai 2016 - 10:42

Uf... :( ce neplăcut e sa afli despre atatea nereguli care pot fi inlaturate destul de usor daca oamenii care trebuie ar fi mai responsabili... si cica sa mai ai simt comunitar,;sa te simti apartenent la o societate... in care fiecare membru cauta sa te stoarca sau pacaleasca... nici nu poti face nimic, daca nu esti in domeniu... speri, dar.... parca si speranta se cam clatina

#252
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 11:33

La noi iarasi s=a discutat cit e de grava problema antibioticelor ce nu isi mai fac treaba si daca nu se face ceva in sensul asta, din 2050 se va muri de infectii mai mult decit se va muri de cancer.

 

O masura este a se stopa prescrierea de antibiotice, care cica se consuma precum bomboanele (ma gindeam sa le spun sa se duca in romania sa vada cum se consuma antibiotice pe piine) si o alta masura ar fi companiile farmaceutice sa inceapa a descoperi noi antibiotice, care sa lupte mai eficient impotriva asa zisilor superbugs. Treaba e grava, o sa ii afecteze pe copiii si nepotii nostri daca nu se intervine promt.

 

http://www.bbc.co.uk...health-36321394


Editat de Letitia1, 19 mai 2016 - 13:21 .


#253
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 13:08

Da , m-am mirat si eu de dimineata cand au spus la stiri ca vor da antibiotice numai in cazuri exceptionale , de parca s-ar da la liber . Problemele sunt in spitale si case de batrani , acolo misuna bacteriile cauzatoare de mrsa . 

In urma cu ani de zile cand am mers la urgenta cu copilul  din cauza norovirusului doctorul mi-a spus ca daca vreau mainterneaza dar sa iau in considerare ca infectiile intraspitalicesti nu sunt de ignorat . Asa ca mi-a explicat frumos ce am de facut si am venit acasa . fara medicamente , doar saruri de rehidratare . 



#254
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 13:36

Eu cred ca ar trebui sa sa uite si la antibioticele  date cu ghiotura animalelor. Fara sa vrem , carnea pe care o mancam e diferita fata de ce stiam noi in copilarie. Antibiotice, hormoni, hrana diferita, toate ne afecteaza . 



#255
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 13:53

Din păcate în ultimul timp devine din ce în ce mai puțin rentabil pentru firmele de medicamente să descopere formule noi de antibiotice, pentru că bacteriile devin foarte ușor rezistente la aceste antibiotice. Iar dezvoltarea unui medicament nou implică mulți ani de cercetare și testare, plus o grămadă de bani. Când știi că medicamentul pe care îl produci va avea o viață scurtă (pentru că bacteriile devin în timp imune la acesta), te ocupi să cercetezi și să produci altceva, care se poate vinde pe termen lung.

 

http://www.healthlin...ine-running-dry



#256
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 13:57

Credeti ca e vorba numai de rezistenta bacteriilor  sau de rezistenta individuala la ceste bacterii . Probabil ca cineva care nu a consumat  lapte si carne de la animalele tratate cu antibiotice va avea o marja mai mare de tratament in cazul unei infectii .



#257
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 14:16

Ce înseamnă marjă mai mare de tratament? Că va primi un antibiotic uzual și va funcționa? Sau ce anume?



#258
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 19 mai 2016 - 14:52

da , la asta m-am referit , scuze. 

Pe ce se baseaza studiile care confirma teoria superbug , pentru ca intr-un spital merg atatia oameni dar cei cu imunitatea foarte slaba sau un anumit istoric medical se infecteaza .

Eu cred ca trebuie revazut modul in care se folosesc antibioticele la ferme si cum ajung in corpul oamenilor involuntar .

 

Pe mine m-a socat modul cum arata un spital universitar dintr-un mare oras , unde am ajuns cu cativa ani in urma si de unde am vrut sa plec imediat pentru ca era ca dupa razboi . Nu pot sa uit cum o femeie de serviciu spala niste scari imense cu o carpa  pe care o clatea intr-o galeata cu mainile goale . NU am sa uit niciodata scena asta . 

Poate femeia nu avea scoala multa si cunostinte de cum se infecteaza si ii infecteaza si pe altii , dar administratorii , medicii , cei care au in grija curatenia spitalelor , de ce nu iau atitudine .

 

In alte parti exista protocoale foarte stricte in privinta folosirii manusilor si a lavetelor cu care se curata diverse incaperi , ca nu mergi la baie si dupa vii si faci curat in camera pacientilor cu aceleasi manusi si . . 

Iar gelul  dezinfectant care lipseste cu desavarsire in unele spitale sau la medicii de familie.



#259
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 19:40

lui tata I-a iesit la analize infectie cu ecoli si I-a dat antibiotic norfloxacin.
din cate am citit pe internet si din cele spuse de el e foarte puternic, ii da dureri de articulatii, slabiciune musculara.

chestia e ca are 80 de ani, desi se tine bine, si imi spunea ca nu stie chiar sigur daca durerile sunt de la antibiotic, sau durerile lui vechi.

plus ca el ia multe alte medicamente, inima, circulatie singelui , osteoporoza...
oare cit de bine e sa mai ia si antibioticul asta?
eu stiam ca nu se da antibiotic la ecoli...trece de la sine...

Editat de michelle-usa, 21 mai 2016 - 19:41 .


#260
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 21 mai 2016 - 21:08

Eu cred ca ar trebui sa sa uite si la antibioticele  date cu ghiotura animalelor. Fara sa vrem , carnea pe care o mancam e diferita fata de ce stiam noi in copilarie. Antibiotice, hormoni, hrana diferita, toate ne afecteaza . 

Jenn la noi au spus ca se va reduce drastic cota de antibiotice data animalelor. Si nu numai la noi, peste tot in lume, criza asta e mondiala.





Etichetat si cu bacterii, spital

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -