Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se numesc acei care cred doar in ....

credinta dilema dumnezeu

145 raspunsuri la acest subiect

#21
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 19:23

   In cazul meu e destul de simplu. Cum nu am avut parte de educatie religioasa si am crescut spirit liber, cum nu am vazut/simtit nici un Dumnezeu... nu zic nici ca n-o fi pt nu am dovada ... probabil ca sunt agnostica. Nu ma framanta foarte tare chestia asta.

 Exista un timp pentru toate. 

Vine el si timplul intrebarilor, iti garantez. [:)]



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 22:19

Eu incerc. De mut timp imi pun tot felul de intrebari, caut raspunsuri, dar prin definitie sunt o persoana care se dezvolta mai bine atunci cand este stimulata.
AM nevoie de un grup in care se discuta idei de genul asta, in care sa ma dezvolt.


la fel si eu :)

#23
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 03:29

Nu sunt nehotarati, ci nu stiu - exact cum scrie in prima propozitie. Un credincios stie ca exista Dumnezeu, un ateu stie ca nu exista Dumnezeu si un agnostic zice: nu am cum sa verific nici daca exista, nici daca nu exista.

ideea e ca dumnezeirea exista fara sa ne intrebe pe noi.



#24
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 07:40

ideea e ca dumnezeirea exista fara sa ne intrebe pe noi.

 

Asta este un punct de vedere.



#25
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 07:47

Exista un timp pentru toate. Vine el si timplul intrebarilor, iti garantez. [:)]

 

Am observat si eu asta: oameni din anturajul meu care la o varsta mai inaintata incepeau sa il caute pe Dumnezeu. Cred ca e o dorinta de a se asigura ca dupa ce li se sfarseste viata asta, mai urmeaza ceva (dilema care nu te framanta la 20 de ani [:D]), ca  exista o figura paternala care sa vegheze (pentru ca deja cand ai 60+ , 70+ părinții nu mai traiesc sau sunt slabiti) sau poate chiar gasesc credinta. Oamenii se schimba. 



#26
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 10:13

Am observat si eu asta: oameni din anturajul meu care la o varsta mai inaintata incepeau sa il caute pe Dumnezeu. Cred ca e o dorinta de a se asigura ca dupa ce li se sfarseste viata asta, mai urmeaza ceva (dilema care nu te framanta la 20 de ani [:D]), ca  exista o figura paternala care sa vegheze (pentru ca deja cand ai 60+ , 70+ părinții nu mai traiesc sau sunt slabiti) sau poate chiar gasesc credinta. Oamenii se schimba. 

 

 

In ultimul timp preocuparea pentru spiritualitate apare mult mai devreme. Cam dupa ce individul si-a asigurat cat de cat partea materiala si dupa ce copiii au crescut mai mari si nu-i solicita asa mult timp din viata lui. Practic, cam cand incepe sa traiasca in prezent  [:)]



#27
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 11:19

 Exista un timp pentru toate. 

Vine el si timplul intrebarilor, iti garantez. [:)]

Nu zic nu.

 

Ma uit insa in jurul meu, la rudele care se duc... si asta incepand cu strabunica am putut eu observa, nimeni nu a cautat raspunsul sau macar alinarea in biserica. Sunt familii diferite, cu moduri de viata si experiente diferite, dar cu exceptia strict a inmormantarii ca ritual (si asta pt ca asa era mersul lucrurilor) nimeni nu a vorbit, intrebat, cautat raspunsuri prin carti religioase sau la persoane care sa aiba legatura intr-un fel sau altul cu religia. Iar din punct de vedere al culturii erau/sunt persoane din medii diferite - de la oameni ai satului pana la medici, ingineri, profesori, aviatori.

 

Tin minte ca bunicul, care avea niste preoti prieteni de pe vremea cand a scris monografia satului in care s-a nascut, a dat indicatii ca nu cumva vreunul sa ii calce pragul pana nu moare. Dupa, sa facem ce vrem.



#28
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 13:20

Nu zic nu.

 

Ma uit insa in jurul meu, la rudele care se duc... si asta incepand cu strabunica am putut eu observa, nimeni nu a cautat raspunsul sau macar alinarea in biserica. Sunt familii diferite, cu moduri de viata si experiente diferite, dar cu exceptia strict a inmormantarii ca ritual (si asta pt ca asa era mersul lucrurilor) nimeni nu a vorbit, intrebat, cautat raspunsuri prin carti religioase sau la persoane care sa aiba legatura intr-un fel sau altul cu religia. Iar din punct de vedere al culturii erau/sunt persoane din medii diferite - de la oameni ai satului pana la medici, ingineri, profesori, aviatori.

 

Tin minte ca bunicul, care avea niste preoti prieteni de pe vremea cand a scris monografia satului in care s-a nascut, a dat indicatii ca nu cumva vreunul sa ii calce pragul pana nu moare. Dupa, sa facem ce vrem.

Anya, eu vorbesc despre spiritualitate si cautarea lui Dumnezeu, nu despre biserica, ritualuri si traditie. 

Sunt lucruri diferite.

A fi credincios nu este egal cu a fi religios.


Editat de mianda, 25 aprilie 2016 - 13:21 .


#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 20:19

Nu stiu cum se cheama, dar eu am aceeasi dilema.

As vrea sa gasesc o cale prin care sa-mi deschid sufletul fara intermediari. Sa nu imi spuna niciun preot cat de pacatoasa sunt, sa nu imi dea iertare si sa mi-o castig singura prin fapte si smerenie.
Eventual sa am numai o biserica a  mea in care sa fim doar noi doi si constiinta mea. Sa pasesc inauntru de paste sa aprind o lumanare si sa ascult cantece crestine.
 
As vrea sa nu fiu incorsetata in dogme, practici si ritualuri.
 


cum spune in Isaia 53:5 (dar citeste incepand cu sfirstul lui Isaia 52...si inceputul capitolului 53)

Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.

iar pentru cei care sunt in saptamana Pastelui e interesant de citit, o descriere similara cu, crucificarea Domnului Isus fiind profetita cu sute de ani inainte, (psalm 22:1....si Isaia 52 si 53)....cand crucificarea nici nu exista...

#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 20:32

Mantuirea pt pacatele noastre prin sacrificiul Domnului Isus...nu o gasim in nici o alta religie sau traditie...sau effort personal.


Editat de michelle-usa, 25 aprilie 2016 - 20:33 .




Etichetat si cu credinta, dilema, dumnezeu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -