Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dublul Test in sarcina

dublu test dry test anomalii genetice teste in sarcina

8 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 19:40

Dublul Test in sarcina

 

Dublul Test (sau Screening prenatal de trimestru I), este un test screening de acuratete mare care permite depistarea riscului crescut pentru anomalii cromozomiale si genetice.Se numeste “Dublu Test” tocmai din cauza ca presupune doua investigaţii in aceeasi zi (sau la o distanta de maxim 24h unul fata de celalalt), si anume: o ecografie morfologica fetala si o analiza de sange.

 

veti citi:

Dublul test pentru depistarea riscului pentru anomalii cromozomoniale si genetice
Cand se face Dublul Test?
De ce se numeste Dublu-Test?
Ce facem daca Dublul Test este pozitiv?
Ce riscuri pot fi identificate?
Cum evolueaza sarcina  pe saptamani
Dry Test sau Dublu Test?
Cand poate fi efectuat Dry Testul?
Ce anomalii pot fi detectate inainte de nastere?
Alte teste importante in timpul sarcinii
Descarca aplicatia Sarcina: Odiseea Sarcinii

 

dublu-test-sarcina-4212016.jpg



#2
roxxka1

roxxka1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 12:01

Nu știu dacă am făcut bine pt că am deschis subiect nou, dar nu am văzut pe nicăieri o discuție legată de interpretarea dublului test. În caz că era, îmi cer scuze. Medicul m-a trimis la dublu test mai devreme, nu inteleg de ce, l-am făcut ieri la 9 săptămâni+6 zile. Rezultatul mi-a venit într-o zi fără interpretare... PAPP-A (Proteina plasmatica asociata sarcinii) = 0.443 mUI/mL Valorile se interpreteaza in functie de mediana corespunzataore varstei sarcinii. Free Beta HCG = 120.3 UI/L La gravide rezultatul va fi interpretat in functie de mediana corespunzatoare varstei sarcinii. Data de lucru a probei = 24.05.2017 Comentariu: = Test lucrat pe echipamentul Cobas Elecsys Roche Eu am 24 de ani, soțul 38. Pare că PAPP-A a ieșit foarte mic, nu?



#3
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 17:19

Rezultatul va fi introdus in soft de medic atunci cand iti face ecografia si vei primi un resultat combinat. Valorile nu se interpreteaza separat.

 

Asteapta ecografia, atunci vei primi interpretarea. Sarcina usoara si frumoasa!


Editat de lavi02, 25 mai 2017 - 17:20 .


#4
roxxka1

roxxka1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 17:44

Mulțumesc frumos!!!



#5
Oana1011

Oana1011
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 16:08

Buna dragi mămici, am o întrebare: a făcut cineva testele genetice trisonim? Mulțumesc 



#6
Oana92Ceras

Oana92Ceras
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 aprilie 2019 - 11:09

Buna,am facut dublul test și mi-a ieșit ok,apoi când am facut la 22 de saptm morfologică mi-a zis k s-ar putea ca copilul sa aibe i malformație la inima dar Cică nu e sigur pentru ca bebe stătea doar cu fata in jos și nu a putut vedea f bn și d aia mi-a zis k nui sigur p el,dacă la fiecare ecograf și la dublu test a fost bine dc dintr-o data vede k inimii s-ar putea sa aibe malformații?credeti k e corect?



#7
FlaV91

FlaV91
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 aprilie 2019 - 10:34

Eu am fost ieri la interpretare analize dublu test și morfologie fetal Trim I. Am 11s și 3 z după ecograf. Mi-a ieșit translucenta nucala mare 3.1mm și mi-a fost recomandat testul harmony. Sunt disperata și îngrozită. Țin sa precizez ca sunt la prima sarcina, am rămas însărcinată de la prima încercare, am 28 de ani, nu fumez, nu beau.. nu știu de ce așa rezultat, sper sa fi fost măsurat greșit. Acuma urmează 10 zile de test in care o sa stau cu un stres maxim. Dacă mai sunt mamici care au trecut prin ceva similar și pana la urma s a adeverit a fi o eroare va rog sa Mi scrie, va rog mult! O zi buna și multă sănătate tuturor! 



#8
andreeaadriana

andreeaadriana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 august 2019 - 11:24

Buna ziua am facut un test de sarcina si a iesit negativ dar am simtome de sarcina dar pe 10 August trebuie sa-mi vina ciclu,ce trebuie sa fac sa vad daca sunt insarcinata sau nu?



#9
Alexis84

Alexis84
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 12:33

Buna ziua ,am 35 de ani sunt însărcinată în 14 săpt, eco morfologică mi a fost făcută întâi si apoi dublu test ,care a iesit pozitiv dar nu a facut doctorul meu nici o comparatie Sa faca testul combinat ,direct m a trimis sa fac testul neobona,deși eco ieșise bine . Rezultatele la dublu test ..hcgb 53.8701ng/mi corr Mom 1.08 NB prezent, NT 1.97 mm corr Mom 1.61,PaPP-A 851.608mU/L corr Mom 0.56 Risck down 1:940, risk edward 1:25000 risk down biochimic 1:430  astept raspunsul la testul neobona cu mare frica, multa sanatate tuturor 





Etichetat si cu dublu test, dry test, anomalii genetice, teste in sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -