Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urzicile din curte... vreau mai multe!


30 raspunsuri la acest subiect

#11
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 21:48

Nu am inca de gatit. Tata ne facea la tara in copilarie cu ou ochi (le ingrosa putin cu malai).

De pe net: pesto simplu sau cu fistic, supa, quiche, amestecate cu cream cheese / spread, puse pe pizza, spanakopita /urzicopita :).

Sper sa am ocazia sa le incerc candva, ma consolez cu ceai deocamdata



#12
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:22

Maica-mea pretinde ca zeama de urzici e buna pentru par, la clatit. Cind despre ceaiul/infuzia de urzici, bleeeah, mi se pare extrem de gretos, n-am putut niciodata sa-l inghit.

 

Cum si eu am o gramada de tufe pe aici, anul trecut am facut o solutie pentru "dezinfectarea" plantelor de rosii, adica inlatura niste maladii. Le-am curatat de pamint, am ales numai frunzele, fara cozi si le-am pus la macerat intr-o galeata cu apa de ploaie. Le-am lasat vreo 2 saptamini, amestecind cam o data la 2 zile. Pute ingrozitor. Si, pina la urma nici n-am apucat sa folosesc mixtura respectiva pentru ca intr-o zi a dat o pala de vint care mi-a rasturnat galeata...



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:31

Maica-mea pretinde ca zeama de urzici e buna pentru par, la clatit

 

Sugestie. se pun frunzele de urzici in apa rece si se lasa 15 minute. Se scutura si se blenduiesc. Pasta de urzici se pune in tifon dublu si se tamponeaza pielea capului peste tot bine bine. Se schimba pasta care nu mai are zeama verde cu alta proaspata. Cand s-a terminat tot capul se lasa 20-30 minute. Apoi se spala normal. Se repeta zilnic timp de minim 14 zile. Efectele sunt .... foarte foarte bune.

Vorbesc strict din experienta proprie. Recomand oricui la orice varsta.



#14
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:43

Si eu am auzit ca sunt bune pt. par. Nu am incercat. Si ca fertilizator in gradina. Iar frunzele batrane constin cistoliti sau cam asa ceva si nu se consuma pt. ca irita rinichii. In rest, tare sanatoasa e. Eu beau ceai de mult timp (cumpar), le dau uneori (cu strambaturile de rigoare) si copiilor. Iar pe undeva am citit ca poate fi folosita drept cheag vegetal, mi s-a parut tare interesant. Nu am lapte crud ca as incerca sa fac niscai branza.



#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 aprilie 2016 - 23:16

Marius, si pina la urma cum sint bune urzicile pentru par? Maica-mea zice ca intareste firul de par. Dar reteta ta e mai elaborata, ca sa zic asa. Stii cumva alte beneficii - caderea parului, matreata, sa nu mai fie gras?



#16
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 06:52

    Daca ai reteta exacta pt a fii folosite ca si cheag pune te rog si aici.As vrea sa incerc:))



#17
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 11:25

E f bun ceaiul de urzica folosit pe scalp inainte de spalare sau dupa, ca ultima clatire. Impotriva matretii, dar mai ales pt par care se ingrasa repede. Eu am si sampon de urzica , miroase a planta, dar e f bun.



#18
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 16:22

    Daca ai reteta exacta pt a fii folosite ca si cheag pune te rog si aici.As vrea sa incerc:))

 

Nu am incercat, doar am citit mai demult despre subiect pe Net si gasisem ceva in engleza (urizici nu aveam pe atunci). 

 

Acum am dat peste linkul de jos in romana:

 

http://www.e-retete....sa-cu-verdeturi

 

Eu nu am lapte crud si cam am retineri la branzeturi facute in casa cu laptele de la magazin ultrapasteurizat, omogenizat, etc. Spune-mi si mie daca ti-a iesit, in cazul in care faci.

 

Trebuie sa fie, imi inchipui, si alte retete (am pus la cautarea in romana "cheag vegetal urzica").



#19
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 16:40

   Tks ML!

   Branza dulce nu necesita cheag pt a o putea face.Intr'adevar procedeul dureaza putin mai mult de cat scrie in reteta,dar eu o fac fara cheag.Cand gasesc urzici voi incerca totusi pt a face telemea...in cel mai rau caz daca nu se incheaga ca pt telemea,voi avea branza dulce facuta cu cheag.Voi reveni la subiect cand reusesc:)))



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 17:50

Marius, si pina la urma cum sint bune urzicile pentru par? Maica-mea zice ca intareste firul de par. Dar reteta ta e mai elaborata, ca sa zic asa. Stii cumva alte beneficii - caderea parului, matreata, sa nu mai fie gras?

Nu este nimic complicat. Atata doar ca se foloseste doar ceea ce se face. 

Imi cadea parul ....

Plus matreata en gross

Parul se ungea rapid

Pielea scalpului ma manca ingrozitor si era iritata

 

Rezultatele au fost foarta rapide. Toate s-au remediat dupa 3-4 zile. A incetat sa ma mai manance pielea capului, a disparut iritatia pielii, matreata si nu mi-a mai cazut parul.

Dezavantaje oarecum ... aveam pielea capului cu o tenta de verzui de la zeama de urzici cum imi badijonam capul. Dar era asa de putin fata de avantajele majore. Si este atat de usor de facut....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -