Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Locuind fara partener facem mai greu compromisuri ?


46 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 13:56

Da, si eu am reusit sa fiu mai putin maleabila, mai putin disponibila si mai putin paciuitoare. Pur si simplu nu mai vreau. Cine ma cauta, stie unde sa ma gaseasca si vad eu daca pot sa sar.

Relatiile trebuie sa fie reciproce, asta e la mine cuvantul de baza de la o vreme incoace.

Nu mai investesc energie doar ca asa e corect fata de Univers. 

Asa ca eu te inteleg foarte bine [flo]



#22
carlad

carlad

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 14:12

andaghe, n-am scris aici ca sa cer aprobarea sau sfaturi daca rup vreo prietenie sau nu. Ci am cerut niste parari daca am motiv sa ma supar sau nu. Ce fac apoi e clar ca e decizia mea.  Daca primesc aprobari de pe forum ma simt magulita, normal:)  dar daca sunt contrare - cum e a ta - iar ma bucur. Imi dau de gandit. Si cand citesc ce a scris Rufus parca dracu' nu mai e asa de negru. Faza descrisa a fost doar un exemplu pentru ca nu vroaiam sa vorbim numai teoretic.


Editat de carlad, 21 aprilie 2016 - 14:13 .


#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 14:21

:) am inteles ! nu am o parere contrara, tocmai ca sunt prea multe necunoscute pentru a mi forma o parere, voiam sa subliniez sa nu te lasi influentata de parerile celorlalti, posibil sa ai dubii dar satisfactia ca ai actionat exact cum te a manat capul/sufletul tau e mai mare si mai... cum sa zic... dezvoltatoare

#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 14:24

 Si cand citesc ce a scris Rufus parca dracu' nu mai e asa de negru.

 

Stii, cred ca ar trebui sa traim optimisti. Macar in cercul nostru. Ca pustiul ala care voia un cal...si cand a gasit o balega in curte era convins ca Mos Craciun i-a adus calul, dar l-a ascuns pe undeva...

Eu prefer sa cred ca prietenii mei sunt cei mai buni, iar daca ma deranjeaza ceva, vreau sa cred ca e un accident. Ca nu si-a dat seama, n-a putut altfel. Trebuie sa-mi faci multe ca sa ma dezamagesti. Sa vad ca nu-ti pasa de mine, ca nu dai doi bani.

La ce-mi foloseste sa intorc spatele de la prima sincopa?

Pe de alta parte, daca-mi ceri reciprocitate 100%, s-ar ptea sa obosesc. Nu sa ofer 100%...ci sa fiu mereu in alerta sa fie mereu 100%, sa nu te supar. Poate sa si depasesc, ca sa am de unde scadea cand am o perioada proasta?

Ar deveni obositor.



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 14:24

Nu cred ca m-as fi suparat in locul tau. Poate ca nu poate, poate ca nu vrea, poate altceva... indiferent care ar fi raspunsul nu se schimba nimic. Lasa-o sa curga asa. E mai bine sa stii cum stai daca poate bine daca nu... nu. Cauti eventual o alta varianta - vor mai fi fiind poate si alti copii prin apropiere si te cuplezi cu alti parinti. Vorbeste cu copilul sa vezi nu cumva ar fi careva? Chestie de organizare. Lumea nu se rezuma la o persoana. Nu este?  OK, asta e, o fi altcineva. Fii mai relaxata, nu (te) astepta sa vina, sa faca, sa se rezolve de catre x sau Y. Incerci. Daca iese bine, daca nu, schimbi sau incerci altfel.

Insa opinia mea este sa iesi, sa socializezi sa nu it ratezi nici o zi - se duc al naibii de repede si seara ... gata ce a fost e dus definitiv poti doar ziua de maine sa o traiesti cum iti place. 

Cum se zice? Live your life?



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 14:31

Uite ca exemplu, variante de situatie, necunoscute mie si poate si tie... asa ca intreb, cum sa ai o parere clara cu atatea necunoscute? : 1. Mamica a sperat ca baiatul doar zice ca vrea la fotbal si il convinge ea 2. Mamica a fost foarte suparata ca băiatul a renuntat la curs si a incercat sa il convinga sa se razgandeasca cu forta, nedorind sa isi recunoasca un esec din prima 3. Mamica e invidioasa pe relatia ta cu baiatul tau si a vrut sa te incurce special 4. Mamica nu a mai avut bani si i a fost jena sa recunoasca 5. Baiatul a refuzat din cauza ca si a dat seama ca nu e bun la cursul asta si mamica a incercat sa ii schimbe ideea si stima de sine, amanand putin inceputul cursului 6. Baiatul o manipuleaza foarte usor pe mamica si a pus o sa jure ca nu spune deocamdată 7. Mamica are o intalnire exact la ora cursului si nu poate recunoaste, spera sa poata amana cumva Etc etc.. sunt atat d multe variante posibile, cel putin pentru mine, unele poate ridicole, de aceea credeam ca nu te ajuta real parerea celorlalti, fiecare fixandu-si propria varianta in cap la care da raspuns... doar ca tu nu stii la care varianta se gabdeste fiecare... si tot asa...

#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 14:33

Nu vreau sa te incurc :) , voiam doar sa ti exemplific cat de multe nu cunoastem si ar fi totusi de luat in seama, asta pentru ca ai zis ca esti interesata de dezvoltarea proprie !

#28
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 16:40

Mie nu imi plac persoanele care te plimba cu vorba.In general, dar mai ales cand esti cat de cat apropiat. Nu mi se pare corect sa spuna ca da, se ocupa de dus adus baietii pt luni de zile , cand ea nici nu stia daca fiul ei va merge la acel curs.Spui clar -daca merge si fimiu, bine, daca nu , evident ca nu pot. Si stii cum sa planifici. Nu zici da , ca de fapt sa te sucesti. Ca daca e vorba de o cafea si nu mai poate veni, nu e  grav, dar cand zici o vorba...apoi tine-te de ea. Da, nu m-as da in vant sa fiu in continuare amica cu cineva care face faze de astea. A nu se intelege gresit, nu e nimeni dator cu nimic, dar daca promiti...Nu e vorba de 100%,  dar cand stii ca imi arde buza si tu faci alba neagra cu mine...Apoi , ura si la gara! Mai ales cand zici ca nu e prima faza cand stii ca te minte. eu sunt adepta vorbei'' decat prost insotita  mai bine singura ''. 



#29
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 17:22

Jenn, organizarea respectiva a propus-o Carlad - mama cealalta duce copiii pina in iunie, dupa aia, ea. Poate ca tipei nu-i prea convenea, dar a acceptat tocmai ca sa nu strice prietenia. Nu stiu ce atita suparare, e bine stiut ca virgula copiii isi schimba des centrele de interes. A promis ca duce amindoi copiii, adica al ei si al Carlei, dar daca al ei renunta cum sa-si mai tina promisiunea?! Si-ar fi incalcat-o daca gasea pretexte sa-l duca numai pe al ei. Celalalt copil a renuntat la inceputul perioadei, nu la mijloc, toti parintii implicati aveau posibilitatea sa se organizez alftel.



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 17:24

Carlad, e posibil ca prietenei tale, stiind ca incalca o promisiune, sa ii fi fost jena si sa nu fi stiut cum anume sa iti transmita mesajul.

 

Sunt anumite situatii peste care e bine sa trecem atat timp cat nu cunoastem tot adevarul si poate framantarile celuilalt.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -