Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine e de vina?

judecata lui solomon

39 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 19:53

mai mult sau mai putina

#32
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 21:38

nu prea cred ca intuitia e de la DUmnezeu, probabil te referi ca e cumva ca un inger paztitor.

:)

ateii de unde o au?



#33
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 21:38

Dar ateii de unde o au?

Re ferei cumva la ideea de inger pazitor?



#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:03

nu prea cred ca intuitia e de la DUmnezeu, probabil te referi ca e cumva ca un inger paztitor.

:)

ateii de unde o au?

eu cred ca tot ce avem, toaete calitatile noastre si noi suntem de la Dumnezeu.

...ingerii sunt alt topic (vreo 2 subiecte mai sus)...nu are legatura cu subiectul.



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:20

ca sa analizam mai bine situatia treb sa luam in considerare, cine a fost Solomon, ce facea, ce relatie avea cu Dumnezeu...si de fapt ce anume a cerut si ce I s-a dat.

 

scriu din ce-mi amintesc...fara sa fi citit recent..

-Solomon a urmat tatalui sau, David la domnie.

-era destul de tinar cand a fost ales rege.

-oamenii din jur erau foarte suspecti de calittile lui de conducator,  si el era probabil insecured de calitatile care le poseda

-era credincios Domnului, prin vorbe si fapte 9dupa cum ii promisese tatalui sau, David)

 

deci de fapt ce a cerut?

 So give your servant a discerning heart to govern your people and to distinguish between right and wrong.

de mentionat importanta cuvintelor...a fiecarui cuvint. putea sa ceara orice  de la Dumnezeu si a cerut sa fie folosit de acessta pt a guverna poporul care -I fusese dat.

 

"Tu ai arătat o mare îndurare[a] faţă de robul Tău David, tatăl meu, a răspuns Solomon, căci a umblat înaintea Ta în credincioşie, în dreptate şi în curăţie de inimă. Tu ai arătat această mare îndurare faţă de el şi i-ai dat un fiu care stă astăzi pe tronul său. Doamne, Dumnezeul meu, Tu l-ai numit rege pe slujitorul Tău în locul tatălui meu, David. Însă eu sunt tânăr şi nu ştiu să-mi îndeplinesc bine îndatoririle. Slujitorul Tău se află în mijlocul poporului pe care l-ai ales, un popor atât de numeros, încât nu poate fi socotit sau numărat. 9 Dă-i slujitorului Tău o minte cu discernământ ca să pot judeca[b] poporul Tău şi să pot deosebi între bine şi rău, căci cine este în stare să judece acest popor numeros al Tău?


Editat de michelle-usa, 21 aprilie 2016 - 22:21 .


#36
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 22:23

Dumnezeu ce-i da:

Domnului I-a plăcut cererea lui Solomon.  

Şi Dumnezeu i-a zis:

– Pentru că ai cerut acest lucru şi nu ai cerut pentru tine nici viaţa lungă, nici bogăţii şi nici moartea duşmanilor tăi, ci ai cerut înţelepciune pentru a face dreptate, 12 voi face după cum ai cerut. Îţi voi da o minte înţeleaptă şi pricepută cum nu a avut nimeni înaintea ta şi nici nu se va mai ridica după tine nimeni asemenea ţie. 13 Mai mult, îţi voi da şi ceea ce nu ai cerut, bogăţii şi faimă, aşa încât nu va fi nici un alt rege ca tine în tot timpul vieţii tale. 14 Şi, dacă vei umbla în căile Mele, păzind legile şi poruncile Mele, aşa cum a făcut tatăl tău, David, îţi voi lungi zilele.



#37
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 04:08

michele, asta e in biblia ta?



#38
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 23 aprilie 2016 - 20:33

nu mai stiu exact ce versiune am folosit...de pe net.

 nu am timp sa scriu citate din Biblia mea. eu fol.  King James .


Editat de michelle-usa, 23 aprilie 2016 - 20:36 .


#39
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2016 - 08:59

 ,ca femeile cand au descris fiecare intimplarea...au spus-o intr-un mod un pic diferit. una a spus copilul tau e mort si al meu e viu, iar cealata a inceput prin a spune, copilul meu e viu, si al tau e mort... ar putea releva si faptul ca unii vad paharul pe jumatate plin, unii il vad gol , altii paharul plin...in functie de caracterul/natura fiecaruia...(nu vorbim de pesimism/optimism )aici. dar de caracterul pe care aceasta femie chair il avea. in primul rind vinovata a omorit copilul in neglijentza, apoi ar fi fost in stare sa mai omoara si pe celalat copil...si vien cu intreaga poveste gata facuta. pe cind mama adevarata, pune copilul ei mai intii, il mentioneaza prima data(cand spune al meu e viu)...nu are nimic mai mult de spus..., si inteleg foarte bine cum in dragostea ei adinca e in stare sa renunte la el doar ca sa traiasca. aj

 

Deci Solomon stia, dinainte sa zica sa-l taie, care dintre femei este vinovata din modul in care fiecare a descris situatia (fiul meu e viu etc). Totusi descrierea acestei intamplari poate sa nu fie 100% identica cu realitatea de atunci (femeia x a zis y si femeia a a zis b) dat fiind ca faptele s-au petrecut acum mii de ani, oameni care sa stie sa scrie atunci erau foarte putini care sa noteze pe loc ce a fost si presupunand ca dialogul a fost identic redat, in lume sunt multe versiuni de Biblii, care sunt traduse dintr-o limba in alta si deci mai pot aparea discrepante.

 

Din punctul meu de vedere trebuie apreciata judecata facuta cu sens - mama adevarata va accepta sa renunte la copil daca asta ii salveaza copilului viata, nu forma in care s-a facut ea si cine a spus ce.

 

 



#40
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 25 aprilie 2016 - 01:41

Totusi descrierea acestei intamplari poate sa nu fie 100% identica cu realitatea de atunci (femeia x a zis y si femeia a a zis b) dat fiind ca faptele s-au petrecut acum mii de ani, oameni care sa stie sa scrie atunci erau foarte putini care sa noteze pe loc ce a fost si presupunand ca dialogul a fost identic redat, in lume sunt multe versiuni de Biblii, care sunt traduse dintr-o limba in alta si deci mai pot aparea discrepante.


cat de autentice sutn cartile bibliei putem sa discutam la un alt subiect....si mi-ar face mare placere.

dar treb luat in considerare, ca alti judecatori in fata carora fusesera femeile nu au venit cu nici o decizie...iar el a avut nu numai intuitia cum sa faca lumina in acest caz, dar cred ca a stiut , prin putere de la Dumnezeu dinainte care este cea vinovata.
aici nu numai judecata e importanta, dar cred ca arata de fapt o etapa din viata lui Solomon in care cistiga increderea celor din jur, prin intelepciune acre o poseda-data de Dumnezeu.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -