Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine e de vina?

judecata lui solomon

39 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 00:18

Greieras, ma bucur sa te citesc  [flo2]
 
pana acum am remarcat doar ca curiozitatea a murit si ca e demult ingropata :( 
 
si nu mai zic nimic, ca n-are rost - dar iti trimit un mail. 


eu te astept sa dezvolti mai mult, sa spui ce crezi...daca ai avut acest pasaj pe inima.

#22
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 02:57

michelle,  nu stiu daca am curajul. poate ca-s eu prea susceptibila dar am simtit atata ostilitate incat sunt sigura ca s-ar gasi nod in papura la orice as spune. asa ca ma mai gandesc. dar daca vrei iti trimit un mesaj privat. 

 

si nu in ultimul rand, nu eu am descoperit explicatia. dar mi s-a parut atat de luminoasa si atat de practica pentru viata fiecaruia dintre noi incat mi-ar parea rau sa citesc comentarii rauvoitoare.



#23
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 03:06

Vreau sa incep prin a spune ca intelepciunea lui Solomon nu a fost una dobandita in timp, ci una primita, si de aceea cred ca functiona la alti parametrii, adica cred ca batea si undeva in domeniul supranaturalului.

 

Daca ar fi sa ma iau strict dupa text, prima femeie vine si povesteste cu lux de amanunte tot ce s-a intamplat, pe cand a doua doar o tine pe aia cu "e copilul meu nu al tau".  Se poate sa fi fost si ceva in atitudinile lor care batea la ochi, dar bineinteles asta este doar o presupunere.  

 

Patou, tu ce ai remarcat?

solomon a primit intelepciunea . si i-a fost data cu un scop. 

numai eu am citit biblia?



#24
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 03:08

michelle,  nu stiu daca am curajul. poate ca-s eu prea susceptibila dar am simtit atata ostilitate incat sunt sigura ca s-ar gasi nod in papura la orice as spune. asa ca ma mai gandesc. dar daca vrei iti trimit un mesaj privat. 

 

si nu in ultimul rand, nu eu am descoperit explicatia. dar mi s-a parut atat de luminoasa si atat de practica pentru viata fiecaruia dintre noi incat mi-ar parea rau sa citesc comentarii rauvoitoare.

deschide un subiect pentru nounascuti.  



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 08:37

Stai ca pe mine nu m-ai lămurit, a contestat cineva ca Solomon era foarte intelept? Nicicum. Ca era la o varsta frageda si totusi înțelept? Nimeni. Deci?

#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 17:43

XIO daca te multumeste ce ai invatat atunci e in regula. 

 

mai, daca pe tine te multumeste ganddul ca esti o credincioasa crede/ma, chiar e in regula. :))))))))



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 17:43

patou imi pare rau.

 

andaghe, noi stim acum ca  Solomon avea o intelepciune deosebita...pt ca am citit despre asta, dar cei care erau cu el atunci nu aveau de unde sa stie decit prin faptele lui.

 

iar aceasta intimplare a fost una din dovezile probabil necesare pt a scoate in evidenta aceasta calitate cereasca, data de Dumnezeu.

 

iar apoi se spune ca  intelepciunea lui Solomon era atit de  deosebita incit I se dusese vestea in alte tari. regina Sheba a venit in persoana sa-l cunoasca si sa-l testeze.

 

"When the queen of Sheba heard about the fame of Solomon and his relationship to the Lord, she came to test Solomon with hard questions."

 

prin asta arata nu numai ca avea intelepciune, dar se si mentioneaza relatia care o avea cu Dumnezeu, si cu siguranta (nu mai caut acum pasaje), el din start a atribuit aceasta calitate ca fiind direct data de Dumenzeu...nu a lui, nu cistigata prin experienta.

 

mai spunea cineva si mi s-a parut interesanta ideea... ,ca femeile cand au descris fiecare intimplarea...au spus-o intr-un mod un pic diferit.

una a spus copilul tau e mort si al meu e viu, iar cealata a inceput prin a spune, copilul meu e viu, si al tau e mort...

ar putea releva si faptul ca unii vad paharul pe jumatate plin, unii il vad gol , altii paharul plin...in functie de caracterul/natura fiecaruia...(nu vorbim de pesimism/optimism )aici. dar de caracterul pe care aceasta femie chair il avea.

 

in primul rind vinovata a omorit copilul in neglijentza, apoi ar fi fost in stare sa mai omoara si pe celalat copil...si vien cu intreaga poveste gata facuta.

 

pe cind mama adevarata, pune copilul ei mai intii, il mentioneaza prima data(cand spune al meu e viu)...nu are nimic mai mult de spus..., si inteleg foarte bine cum in dragostea ei adinca e in stare sa renunte la el doar ca sa traiasca.

 

calitatile/darurile deosebite care le primim de la Dumnezeu sunt f evidente...si sunt folosite spre slava Lui, iar relatia care o avem cu El  se reflecta prin fapte noastre.

 

patou multumesc ca ai adus in discutie acest pasaj



#28
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 18:13

cred ca faptul ca era intelept nu inseamna ca ghicea adevaraul ci ca stia sa il scoata la iveala.



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 19:15

cred ca faptul ca era intelept nu inseamna ca ghicea adevaraul ci ca stia sa il scoata la iveala.

 

eu nu as spune ca "ghicea" adevarul dar cred ca pe langa faptul ca stia sa sa-l scoata la iveala, avea si intuitie (care dupa parerea mea e un dar de la Dumnezeu) si darul de a cunoaste oamenii dupa felul in care vorbesc.



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 aprilie 2016 - 19:30

cu intuitie ne nastem toti. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -