Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Ianuarie 2017 (Fulguleti de Ianuarie 2017)

ianuarie 2017 gravida sarcina insarcinata

1017 raspunsuri la acest subiect

#991
Deme12

Deme12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 03 septembrie 2016 - 14:33

Concediu plăcut!! Și eu când am fost în concediu am luat pe drum non spa ca începuseră durerile ptr ca doar în fata am putut sta, dacă stau în spate mi se face rău și vomit....

#992
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 15:37

Mamici, observ ca nu mai scrieți asa ca sparg eu gheata... ce mai faceti? Ce fac bebeii vostri? Eu am inceput munca si am promis ca revin cu precizari despre cum am procedat cu riscul maternal. Am primit o recomandare de la ginecolog pe care am dat-o la servici.Acum urmeaza sa faca medicul scolii impreuna cu responsabilul de la p.s.i documentele necesare pe care urmeaza sa le semnez si eu. Ce ma nelamureste e ca m-a intrebat de cand vreau sa intru in vo. de risc, eu am spus o data insa daca vreau nu se poate mai repede? Adica daca am spus 1 oct. iar eu nu ma simt bine din 20 sept. pot sa intru din 20.? Sau de ex. daca pot sa merg in continuare pana cand pot sa intru in concediu prenatal pot nici sa nu il mai cer pe cel de risc?

#993
Mirela15

Mirela15

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 19:57

Buna fetelor,

Si eu sunt o viitoare mamica de ianuarie si o fire foarte panicoasa. De curand am facut testul Harmony datorita rezultatului foarte prost de la dublu test, Harmony care a iesit ca fiind ok, dr lasand la optiunea mea daca sa fac si amniocenteza sau nu, el neavand nici un motiv real sa imi recomande procedura. Singurul lucru ecografic care era putin ciudatel este osul nazal care e mititel, dar a spus ca nu e un motiv real de ingrijorare. Am ales sa nu fac si amniocenteza datorita temii sa nu pateasca ceva cel mic. Este cineva care a facut doar testul Harmony, fara amniocenteza? Mai sunt doctori care sunt de parere ca testul Harmony este suficient?

Multumesc anticipat.



#994
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 20:27

Mirela din experienta mea iti spun ca aceste aberatii de teste statistice nu fac altceva decat sa ne distruga psihic. Si mie mi-a iesit testul biochimic 1:250 cel combinat 1:890 si m-am panicat , a fost cel mai cumplit sentiment. Insa ecografic totul e bine. Am cautat inca un medic care sa imi confirme cel spuse de primul , poate unul mai bun si mi-am pus increderea in Dumnezeu ca sigur copilașul meu este sănătos. Sunt sigura ca si bebele tau este bine insa daca nu esti împăcată poti face si amniocenteza, te asigur ca o sa fie bine, mai mult din spusele fetelor care au facut amniocenteza daca respecti ceea ce iti recomanda medicul o sa treci repede peste tot.

#995
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 20:38

Ioana, ref la concediul de risc, trebuie să te decizi daca vrei să intri si cu ce data, căci se fac niste demersuri si niste documente în acest sens. Și eu eram nehotărâtă si mi-au spus ori ai risc ori nu. Altfel, dacă ești ok nu e obligatoriu să îl iei, poți să intri direct în prenatal. Până atunci sa îți iei concediul de odihna dacă mai ai si eventual daca mai poți și concediu medical, sunt mai ok financiar si poți să o lungești până la prenatal.

#996
Kiki-78

Kiki-78
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 10 septembrie 2016 - 08:33

Buna dragi mămici, sunt si eu o mămică de ianuarie care la început mi-am făcut o groază de paranoia. Am 38 de ani si am făcut testul Harmony la recomandarea medicului si nu am făcut dublu si triplu test . Medicul mi-a spus ca are o precizie de 99% si nu am mai făcut aminocenteza. ( pentru Mirela15) Voi cum va simțiți?

#997
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 10 septembrie 2016 - 09:01

Deci sa inteleg ca mai repede de data la care am spus ca il vreau nu se poate? Nu am luat deloc concediu medical pana acum.

#998
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 10 septembrie 2016 - 09:46

Pai din experienta, medicul poate sa iti dea pana la 90 zile de medical (iti calculezi ca in ultimul an sa nu depasesti 90 de zile de medical, indiferent de afectiune), apoi daca mai ai si concediu de odihna ia-l si cel mai devreme cu recomandarea medicului poti lua prenatal de la 28 de sapt. Eu am lungit-o asa ptr ca concediul de risc e plătit mai putin, insa daca situatia o impunea nu riscam si intram pe risc. Iar cu data riscului, tu ai o recomandare, mie mi-au spus ca nu ma pot trezi dupa o luna ca vreau risc, daca recomandarea e de acum, ori da ori ba.



#999
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 10 septembrie 2016 - 10:20

Anca ai dreptate, asa e in cazul concediului cu risc. Acesta se acorda cu data din care a fost emisa recomandarea, nu poti nici mai tarziu nici mai devreme. Ca tocmai asta presupune el, ca exista riscuri, ori acestea sunt prezente pe toata durata sarcinii , ca doar nu iti schimbi locul de munca intre timp. 



#1000
SleepyOana

SleepyOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 10 septembrie 2016 - 12:50

Salut fetelor si drum bun si distractie celor care merg in vacanta. Eu doar ce m-am intors si sincer mi s-a parut si mie obositor drumul... cam 10 ore in total de stat in masina + 2 de pauza. Eu am stat in fata cu sotul, dar mi-am dat scaunul destul de pe spate, m-am mai intins cu picioare pe bord  [:D] , am mai atipit etc. Cam inconfortabil, dar era musai nevoie de vacanta.

 

Mirela, nu stiu cum e cu Harmony, dar dublul si triplul test sunt doar de statistica... nu ofera nicicare vreo garantie. Eu triplul test nici nu l-am facut.

 

Eu prin 26 (parca) merg la morfo-fetala. Dr. mea m-a trimis la altcineva pt. asta. Asa o fi obiceiul?





Etichetat si cu ianuarie 2017, gravida, sarcina, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -