Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Off topic


29 raspunsuri la acest subiect

#1
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 21:18

A rupe cu gura e o expresie pe care o gasesti si in dex. Mai exact, o locutiune verbala. Daca vrei sa pari ridicola,  raporteaza ce vrei. 

Tot eu.

Sa ma scuze autoarea topicului dar intervin cu un mesaj offtopic.

Recunosc, neauzind niciodata expresia "a rupe cu gura", am cautat sa vad de unde vine si ce-i cu ea.

Poporul roman are multe expresii legate de gura, dar din cautarile mele, niciuna atat de vulgara:

a-si bate gura

a casca gura

a te lua gura pe dinainte

a rupe gura lumii

a rupe gura targului

a-si rupe de la gura

a avea o gura cat o sura

a intra in gura lumii

a i se face gura punga

a uita de la mana pana la gura

a fi buna de gura

a lua vorba din gura

a fi gura sparta

a-si bate gura degeaba

...

Probabil expresia asta grosolana, pe care-ai folosit-o tu, e fie o traducere neinspirata din alta limba, fie o expresie folosita in anumite "cercuri elitiste". Oricum ar fi, suna ca naiba!



#2
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 08:22

Tot eu. Sa ma scuze autoarea topicului dar intervin cu un mesaj offtopic. Recunosc, neauzind niciodata expresia "a rupe cu gura", am cautat sa vad de unde vine si ce-i cu ea. Poporul roman are multe expresii legate de gura, dar din cautarile mele, niciuna atat de vulgara: a-si bate gura a casca gura a te lua gura pe dinainte a rupe gura lumii a rupe gura targului a-si rupe de la gura a avea o gura cat o sura a intra in gura lumii a i se face gura punga a uita de la mana pana la gura a fi buna de gura a lua vorba din gura a fi gura sparta a-si bate gura degeaba ... Probabil expresia asta grosolana, pe care-ai folosit-o tu, e fie o traducere neinspirata din alta limba, fie o expresie folosita in anumite "cercuri elitiste". Oricum ar fi, suna ca naiba!

 

Daca ai gasit "a rupe gura targului", exista si a rupe cu gura. Si ca sa citez pe cineva "e o expresie din folclor ", există in limbajul curent si uzual. In loc sa te sensibilizezi peste masura pentru o expresie care nu stiu din ce motive ti se pare vulgara, mai bine ai fi citit celelalte argumente. Ai ajuns sa nu vezi padurea din cauza copacilor. 



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 10:39

Serios acum, de ce-ati desprins acest subiect de cel initial? Chiar nu mi-am dorit acest lucru si nici nu voi dezbate pe marginea lui.

Consider ca locul lui era la subiectul in care s-a folosit aceasta expresie. De aici il puteti inchide.

Multumesc!



#4
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 15:58

tare aiurea apare , subiect nou deschis de mianda la zona zoster.  si nici macar nu stii de la ce subiect a iesit off topicul.

 

apoi daca ati trimite toate off topicurile la zona zoster nu ar mai exista niciun subiect intreg pe forum !



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 08:33

Dar de ce vi se pare aiurea?

E un loc perfect unde puteti spune ce va trece prin cap...si poate citi cine e interesat.



#6
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 09:54

Pai da, dar ca sa ne treaca ceva prin cap legat de asta ar trebui sa avem idee de unde s-a plecat. Asa ca un link la subiectul initial ar fi de folos daca nu se doreste doar "curatarea lui" si atat.



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 10:15

Asta-i subiectul:

http://comunitate.de...procura-sau-nu/

Si nici macar nu s-a dorit curatarea lui.

 

Mie personal, expresia mi se pare maxim de vulgara. Dar, nu mai comentez nimic!



#8
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 11:05

Am citit si m-am lamurit.

Expresia respectiva suna ca dracu (nici eu n-am mai auzit-o) si chiar daca a fost folosita cu sensul de "dai din gura" tot agresivitate si lipsa de respect fata de interlocutor denota. Am stat sa ma gandesc cu cine mi-as permite sa vorbesc asa si singura concluzle a fost ca eventual cand imi ies din fire intr-o discutie cu cineva foarte apropiat as putea sa sar calul si sa-I spun "dai din gura aiurea".  Dar dupa ce m-as aduna cred ca mi-as cere scuze pentru limbajul suburban.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 12:17

Pai da, dar ca sa ne treaca ceva prin cap legat de asta ar trebui sa avem idee de unde s-a plecat. Asa ca un link la subiectul initial ar fi de folos daca nu se doreste doar "curatarea lui" si atat.

 

Ramiris, cine are chef de contre urmareste tot, nu-i scapa nimic [:D]  nu-i trebuie nici un link, ca stie unde sa mearga.

Cine nu urmareste o cearta...nici ca-l intereseaza s-o vada la subiect.



#10
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 12:25

Ramiris, cine are chef de contre urmareste tot, nu-i scapa nimic [:D]  nu-i trebuie nici un link, ca stie unde sa mearga.

Cine nu urmareste o cearta...nici ca-l intereseaza s-o vada la subiect.

 

Replica ta e  chiar de zona zoster.

Ca sa te lamuresc:

Nu am chef de contre (foarte lipsita de eleganta remarca ta), am intrat direct pe subiectul "off-topic" pentru ca aparea in lista de subiecte noi fara sa se mentioneze ca e la zona zoster.

Chiar daca as avea chef de contre, cu toata sinceritatea mai am si alte lucruri de facut decat sa fac pe detectivul pe DC asa ca n-am sa stau sa sap doar ca sa ma lamuresc referitor la sursa unei discutii care trebuia mentionata in mod normal atunci cand s-a facut splitul.

Nu spun "trebuia" pentru ca asa mentinoneaza vreo regula scrisa a forumului ci pentru ca ma gandesc ca asta ar trebui sa mentioneze regulile nescrise ale respectului pentru cei care intra pe acest forum.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -