Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#71
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 15:28

 Smil, la noi au venit iarna la 9 dimineata, asistenta sociala si psiholoaga Directiei. Mai intai au vorbit cu prietenii nostrii de familie, psiholoaga si-a notat: i-au intrebat de cand ne cunosc, ce meserie au ei, daca am interectionat cu copilul lor, la urma i-au pus sa semneze pe hartiile lor si au plecat. Apoi am chemat o vecina, aceleasi intrebari, eu am aratat si poze cu fetitele ei de pe telefonul lor.

 Apoi ne-au pus pe noi se descriem casa, cate camere, ce avem in fiecare camera, ce fel de centrala, chestii de genu. Apoi am mers intr-un tur in toata casa si le-am aratat toate camerele, si terasa exterioara si catelul.

 Apoi ne-au intrebat pe mine si pe sotul meu date despre familie: varsta, unde locuiesc, scoala absolvita, loc de munca, venit, etc.

 Ca pregatirir, noi am avut: ceai,cafea, capuccino, suc, placintele de mere, pateuri cu vanilie, si nu mai retin.

   Cand au plecat ne-au zis ca s-au simtit ft bine.

Off topic.

Moon..cum stai cu procedura - FIV- ? AI avut puncţia? Ovocite bune? Câţi embrioni?



#72
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 17:43

Off topic.

Moon..cum stai cu procedura - FIV- ? AI avut puncţia? Ovocite bune? Câţi embrioni?

 

 Somebody esti draguta de intrebare. Abia am venit de la clinica la o eco stabilita ad hoc, am  recoltat dimineata pt estradiol si prg, si am mai facut si prg la ei la clinica ca nu era convinsa doc. Endo de 10 mm, 13 foliculasi, si 3-4 mici de max. 10 mm (pe care nu vom conta). Duminica dimineata vom avea punctia.

 Mi-a zis doc ca e curioasa ce vom obtine la punctie, i-am zis ca si eu mai mult.


Editat de moon16, 20 mai 2016 - 19:53 .


#73
Miriana

Miriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 08:25

Multumesc pentru raspunsuri.

O saptamana frumoasa tuturor!



#74
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 13:05

 Somebody esti draguta de intrebare. Abia am venit de la clinica la o eco stabilita ad hoc, am  recoltat dimineata pt estradiol si prg, si am mai facut si prg la ei la clinica ca nu era convinsa doc. Endo de 10 mm, 13 foliculasi, si 3-4 mici de max. 10 mm (pe care nu vom conta). Duminica dimineata vom avea punctia.

 Mi-a zis doc ca e curioasa ce vom obtine la punctie, i-am zis ca si eu mai mult.

 Moon, te îmbrăţişez! Cum a fost puncţia? Recoltă generoasă?



#75
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 23 mai 2016 - 17:19

Buna fetelor! Sa stiti ca va citesc din umbra ... nu am primit niciun telefon de la Directie, am dat eu un telefon in urma cu  cateva luni si dna psiholog mi-a zis ca ramane sa ne vedem in luna mai pt  atestatului nr 2.  Daca se prelungeste automat valabilitatea atestatului,  trebuie s-o sun saptamana aceasta sa vad cand anume trebuie facuta cererea (in septembrie expira atestatul nr 1). 

Limita la 5 copii mi se pare si mie cam putin, daca optiunile sunt mai putin stricte. Intrebarea mea este in cat timp ai  sansa sa vezi 5 copii - ma refer in Bucuresti - in 2 ani ? Cand in Bucuresti abia primesti un telefon pe an ? Sa speram ca vom fi contactati mai des!

A facut cineva cerere pentru prelungirea valabilitatii atestatului, dupa aprobarea legii ?



#76
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 11:48

Buna fetelor! Sa stiti ca va citesc din umbra ... nu am primit niciun telefon de la Directie, am dat eu un telefon in urma cu  cateva luni si dna psiholog mi-a zis ca ramane sa ne vedem in luna mai pt  atestatului nr 2.  Daca se prelungeste automat valabilitatea atestatului,  trebuie s-o sun saptamana aceasta sa vad cand anume trebuie facuta cererea (in septembrie expira atestatul nr 1). 

Limita la 5 copii mi se pare si mie cam putin, daca optiunile sunt mai putin stricte. Intrebarea mea este in cat timp ai  sansa sa vezi 5 copii - ma refer in Bucuresti - in 2 ani ? Cand in Bucuresti abia primesti un telefon pe an ? Sa speram ca vom fi contactati mai des!

A facut cineva cerere pentru prelungirea valabilitatii atestatului, dupa aprobarea legii ?

 

Limita celor 5 copii se referă la perioada de "potrivire"; aşadar, să zicem că, atunci când accepţi să vezi copilul, intri în "potrivire" cu el, mergi la el, faci vizite..etc., îi faci analize, constaţi că (de fapt) are ceva probleme, nespecificate în fişa lui iniţială şi iei decizia că nu vrei să (mai) mergi mai departe cu acel copil. Dacă (doamne fereşte) se întâmplă să ai 5 astfel de cazuri / refuzuri, intri într-o comisie, în care vei fi evaluat (familia adoptatoare) ..că de ce ai refuzat (cei) 5 copii... Cam aşa vor sta lucrurile. Ei spun că au avut familii care au refuzat (şi) peste 10-15 copii şi din cauza asta s-a impus un nr. limită. Mda..şi dacă ai neşansa să te potrivească (,) cu copii cu probleme, deşi tu ai optat pentru "clinic sănătos".. În fine, vom vedea..să ajungem noi în aceea etapă.

Din păcate, acum vor "da drumul" tuturor copiilor ţinuţi blocaţi în sistem. La prima vedere, pare un avantaj, dar nu e deloc aşa..pentru că se doreşte ca statul "să scape" de acei copii instituţionalizaţi pe care nu prea ia mai vrut nimeni..şi cine ştie câte se vor mai face.. Mă rog..nu fac acum "teoria conspiraţiei"..dar, din multe surse, cam asta am aflat.

 

referitor la reatestare..dacă vă expiră atestatul până în 12 august, trebuie reînoit dosarul, atestatul nu se prelungeşte automat. Doar atestatele care expiră după data de 12 august, se vor prelungi automat, în baza unei cereri.



#77
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 09:59

Limita celor 5 copii se referă la perioada de "potrivire"; aşadar, să zicem că, atunci când accepţi să vezi copilul, intri în "potrivire" cu el, mergi la el, faci vizite..etc., îi faci analize, constaţi că (de fapt) are ceva probleme, nespecificate în fişa lui iniţială şi iei decizia că nu vrei să (mai) mergi mai departe cu acel copil. Dacă (doamne fereşte) se întâmplă să ai 5 astfel de cazuri / refuzuri, intri într-o comisie, în care vei fi evaluat (familia adoptatoare) ..că de ce ai refuzat (cei) 5 copii... Cam aşa vor sta lucrurile. Ei spun că au avut familii care au refuzat (şi) peste 10-15 copii şi din cauza asta s-a impus un nr. limită. Mda..şi dacă ai neşansa să te potrivească (,) cu copii cu probleme, deşi tu ai optat pentru "clinic sănătos".. În fine, vom vedea..să ajungem noi în aceea etapă.

Din păcate, acum vor "da drumul" tuturor copiilor ţinuţi blocaţi în sistem. La prima vedere, pare un avantaj, dar nu e deloc aşa..pentru că se doreşte ca statul "să scape" de acei copii instituţionalizaţi pe care nu prea ia mai vrut nimeni..şi cine ştie câte se vor mai face.. Mă rog..nu fac acum "teoria conspiraţiei"..dar, din multe surse, cam asta am aflat.

 

referitor la reatestare..dacă vă expiră atestatul până în 12 august, trebuie reînoit dosarul, atestatul nu se prelungeşte automat. Doar atestatele care expiră după data de 12 august, se vor prelungi automat, în baza unei cereri.

Somebody, daca refuzi dosarul unui copil nu intri in perioada de potrivire, asadar daca cineva refuza 5 dosare nu va vedea niciun copil fizic, face to face; sunt multi care refuza din start copilul pe baza fotografiei si a dosarului- nu se duc sa vada copilul. Ar fi bine sa va duceti sa vedeti fiecare copilas, poate veti avea surprize placute.

 

Referitor la copiii greu adoptabili, eu inteleg din norme ca informatiile lor vor fi accesibile familiilor cu atestat si vei putea intra in potrivire cu un astfel de copil fara sa mai astepti sa apari pe lista vreunui copil. Sunt multe situatii in care copiii au tot felul de diagnostice aiurea care nu prea au legatura cu realitatea. 



#78
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 14:50

Somebody, daca refuzi dosarul unui copil nu intri in perioada de potrivire, asadar daca cineva refuza 5 dosare nu va vedea niciun copil fizic, face to face; sunt multi care refuza din start copilul pe baza fotografiei si a dosarului- nu se duc sa vada copilul. Ar fi bine sa va duceti sa vedeti fiecare copilas, poate veti avea surprize placute.

 

Referitor la copiii greu adoptabili, eu inteleg din norme ca informatiile lor vor fi accesibile familiilor cu atestat si vei putea intra in potrivire cu un astfel de copil fara sa mai astepti sa apari pe lista vreunui copil. Sunt multe situatii in care copiii au tot felul de diagnostice aiurea care nu prea au legatura cu realitatea. 

 

Ştiu că aşa este procedura. Ştiu că nu intri în perioada de potrivire dacă refuzi dosarul. Eu mă refeream la faptul că cele "5 refuzuri" se referă la "5 refuzuri din perioada de potrivire" nu la "5 refuzuri de dosare".

 

Referitor la copii greu adoptabili, acolo intri instant/direct fără nici o listă.



#79
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 15:21

Somebody, poti vedea 5 dosare aferente a 5 copii. Daca refuzi sa te duci sa vezi copiii, te scot din aplicatie si intri in acea perioada de consiliere, chiar daca tu nu ai intrat in perioada de potrivire cu niciunul din cei 5 copii pentru ca ai refuzat sa-i vezi. 



#80
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 25 mai 2016 - 16:07

Eu nu inteleg de unde ati scos chestia cu refuzul a 5 copii. M-am uitat in lege si nu am gasit(mai ales faza cu 5 dosare sau 5 copii vizitati). Vi s-a spus de la directie?

Ce ii drept acum la al doilea copil n-am mai intrebat, dar la primul mi s-a spus ca avem dreptul sa refuzam oricati copii vrem, si nu vom fi judecati.





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -