Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#61
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 17:14

Aveti grija pt ce criterii optati, nu va lasati influentate de asistentii sociali pentru ca nu veti putea vedea mai mult de 5 copii.

 

 Isabela, din pacate pt cei care avem atestatul nu mai avem ce sa mai optam; acum sa speram ca vor respecta conform a ce am bifat. O sa vedem ce va fi.



#62
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 17:19

Nu stiu sigur daca normele au fost aprobate, dar cu siguranta se va limita nr de copii pe care ii poti vedea. Am inteles ca in alte tari nici macar nu poti refuza un copil. Eu astept cu nerabdare sa intre in vigoare legea pt ca m.am saturat de atatia ani de asteptare, asteptare determinata si de mukte familii din bucuresti care refuza cate 20 de copii si intr.un final renunta.

#63
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 17:26

Ar fi interesat de aflat dc putem modifica criteriile in momentul in care semmam cererea pt prelungirea atestatului. Vom vedea, nu cred ca stie cineba sigur deocamdata, probabil ca normele de aplicare nivi n.au ajuns la directii.

#64
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 17:28

Nu stiu sigur daca normele au fost aprobate, dar cu siguranta se va limita nr de copii pe care ii poti vedea. Am inteles ca in alte tari nici macar nu poti refuza un copil. Eu astept cu nerabdare sa intre in vigoare legea pt ca m.am saturat de atatia ani de asteptare, asteptare determinata si de mukte familii din bucuresti care refuza cate 20 de copii si intr.un final renunta.

 

 

 Eu din ce am citit: pana pe 9 iunie se pot aduce modificari; deci probabil mai dureaza pana vedem varianta finala.



#65
smil3

smil3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 20:01

Bun gasit tuturor!

Sotul meu si cu mine ne-am depus actele in saptamana dinaintea Pastelui, iar astazi ne-au sunat ca vin in vizita, la noi acasa, peste doua zile.

As vrea sa va intreb cum decurge o vizita acasa, cate persoane vin, care sunt subiectele discutate.

Ma gandesc ca vor sa vada casa, dar probabil vor fi si diverse intrebari, prin urmare m-ar ajuta daca imi spuneti cum a fost aceasta exeperienta pentru voi, daca v-ati pregatit cumva :)

Multumesc.



#66
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 mai 2016 - 08:53

Bun gasit tuturor!

Sotul meu si cu mine ne-am depus actele in saptamana dinaintea Pastelui, iar astazi ne-au sunat ca vin in vizita, la noi acasa, peste doua zile.

As vrea sa va intreb cum decurge o vizita acasa, cate persoane vin, care sunt subiectele discutate.

Ma gandesc ca vor sa vada casa, dar probabil vor fi si diverse intrebari, prin urmare m-ar ajuta daca imi spuneti cum a fost aceasta exeperienta pentru voi, daca v-ati pregatit cumva :)

Multumesc.

 

 Smil, la noi au venit iarna la 9 dimineata, asistenta sociala si psiholoaga Directiei. Mai intai au vorbit cu prietenii nostrii de familie, psiholoaga si-a notat: i-au intrebat de cand ne cunosc, ce meserie au ei, daca am interectionat cu copilul lor, la urma i-au pus sa semneze pe hartiile lor si au plecat. Apoi am chemat o vecina, aceleasi intrebari, eu am aratat si poze cu fetitele ei de pe telefonul lor.

 Apoi ne-au pus pe noi se descriem casa, cate camere, ce avem in fiecare camera, ce fel de centrala, chestii de genu. Apoi am mers intr-un tur in toata casa si le-am aratat toate camerele, si terasa exterioara si catelul.

 Apoi ne-au intrebat pe mine si pe sotul meu date despre familie: varsta, unde locuiesc, scoala absolvita, loc de munca, venit, etc.

 Ca pregatirir, noi am avut: ceai,cafea, capuccino, suc, placintele de mere, pateuri cu vanilie, si nu mai retin.

   Cand au plecat ne-au zis ca s-au simtit ft bine.



#67
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 11 mai 2016 - 11:05

Ar fi interesat de aflat dc putem modifica criteriile in momentul in care semmam cererea pt prelungirea atestatului. Vom vedea, nu cred ca stie cineba sigur deocamdata, probabil ca normele de aplicare nivi n.au ajuns la directii.

 În momentul în care completezi cererea de prelungire atestat, vei avea şi opţiunea de a modifica - adăuga sau scoate, criterii pe care le aveai pe atestatul anterior. Atunci e singura şansă în care mai poţi modifica ceva, în + sau -

O să fie sigur.



#68
Miriana

Miriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 10:47

Dragelor, voi unde v-ati facut evaluarea psihiatrica pentru dosar? Medicul meu de familie m-a trimis la o clinica particulara, fara bilet de trimitere, fara nimic. Am sunat la acea clinica si nici ei nu stiu prea bine de ce am nevoie. Este nevoie de consultatie psihiatrica + eliberare certificat A5, sau doar de eliberare cerificat A5? Multumesc.

O zi frumoasa si un weekend cu soare!



#69
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 13:33

Miriana,

 

Noi am facut tot la o clinica particulara (pentru ambele atestate), nu am avut trimitere de la medicul de familie, dar medicii intre ei se cunoasteau.

Voua va trebuie acel certificat A5, atat vi se cere la dosar.

Consultatie este mult spus, ne-a intrebat diverse, medicul a debitat niste prostii despre ce crede el ca ar trebui sa facem (sa mergem prin sate sarace din usa in usa poate gasim un copil ...) si oricum i se parea o idee cam proasta sa adoptam, si ne-a eliberat acel certificat A5, deci nu e mare scofala

Ne-a costat parca 160 lei pentru amandoi

Bafta!



#70
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 mai 2016 - 15:25

Dragelor, voi unde v-ati facut evaluarea psihiatrica pentru dosar? Medicul meu de familie m-a trimis la o clinica particulara, fara bilet de trimitere, fara nimic. Am sunat la acea clinica si nici ei nu stiu prea bine de ce am nevoie. Este nevoie de consultatie psihiatrica + eliberare certificat A5, sau doar de eliberare cerificat A5? Multumesc.

O zi frumoasa si un weekend cu soare!

La ambele atestate, evaluarea psihiatrică am făcut-o la un cabinet de stat - ambulatoriu/policlinică. Pur şi simplu i-am spus medicului psihiatru de ce am nevoie şi atât. Am stat de vorbă despre procedură/adopţie/sentimente/infertilitate..chestii despre viaţă. Nimic special.


Editat de Somebody13, 20 mai 2016 - 15:25 .




Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -