Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#41
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 28 aprilie 2016 - 08:30

    Da, am citit si eu! Dar fata respectiva e din Sibiu, nu Iasi sau Bucuresti! Se pare ca localitatea de care apartii isi pune amprenta chiar asupra statutului de parinte! Ma mai apuca revolta uneori, dar tot eu zic pana la urma ca totul se va intampla la momentul potrivit, ca asa va fi scris de sus!

 

Katerina, da ai dreptate in ce zici, dar ... frustrarea nu ne ajuta. Am tot citit din experienta mamicilor adoptive si ele sfatuiau ca in perioada asta de asteptare sa profitam, sa facem lucruri care ne va fi mai greu sa la facem cand vor veni copii.

  Cred, ca va veni si vremea noastra.



#42
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 08:27

Doamnelor, am intrat rapid sa va las ganduri frumoase si fie ca aceste sarbatori sa fie ultimele in 2.

  Va imbratisez si sa ne auzim doar cu vesti bune.  [flo2]

P.S. inca nu ne-am hotarat daca ne vom anunta parintii sau nu, mai vedem la fata locului.



#43
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 11:48

Doamnelor, am intrat rapid sa va las ganduri frumoase si fie ca aceste sarbatori sa fie ultimele in 2.

  Va imbratisez si sa ne auzim doar cu vesti bune.  [flo2]

P.S. inca nu ne-am hotarat daca ne vom anunta parintii sau nu, mai vedem la fata locului.

 Moon aţi spus părinţilor de decizia cu privire la adopţie? Reacţii pozitive, da?



#44
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 12:14

 Moon aţi spus părinţilor de decizia cu privire la adopţie? Reacţii pozitive, da?

 

 Da, Somebody, am spus. Mamicile au plans, s-au bucurat, au fost foarte fericite. Barbatii familiei au incercat sa se tina tare. Mie mi-a fost ft greu sa spun, pt ca sunt ft hormonata si fac fata greu la diphereline, dar m-a ajutat sotul.

 Stiti la ce ma gandeam: citeam din urma prin 2011 - 2012 si am vazut ca se mai practica trimiterea unei adrese la alte Directii din tara si astfel grabirea procesului, oare se mai practica asa? ce stiti?



#45
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 19:09

  Salut, fetelor! Christos a inviat! Sper ca ati avut sarbatori frumoase, cu liniste si armonie!

  Moon, sa stii ca si eu m-am gandit sa sun la agentiile din judetele din vest mai ales, cred ca acolo sunt mai multi copii decat cereri... Dar, din moment ce potrivirea se face la Bucuresti, nu stiu in ce masura demersul ar avea succes. Iar potrivirea urmareste anumite prioritati: judetul, vechimea atestatului etc. Daca nu gasesc o familie din judetul respectiv, se trece la judetele limitrofe. Oricum, conform schemei lor, nu cred ca va ajunge vreodata un copil din Sibiu, de ex., sa fie adoptat de o familie din Iasi. Asa ca...nu stiu daca o astfel de interventie ar fi luata in considerare.


Editat de Katerina834, 04 mai 2016 - 19:12 .


#46
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 mai 2016 - 19:59

  Salut, fetelor! Christos a inviat! Sper ca ati avut sarbatori frumoase, cu liniste si armonie!

  Moon, sa stii ca si eu m-am gandit sa sun la agentiile din judetele din vest mai ales, cred ca acolo sunt mai multi copii decat cereri... Dar, din moment ce potrivirea se face la Bucuresti, nu stiu in ce masura demersul ar avea succes. Iar potrivirea urmareste anumite prioritati: judetul, vechimea atestatului etc. Daca nu gasesc o familie din judetul respectiv, se trece la judetele limitrofe. Oricum, conform schemei lor, nu cred ca va ajunge vreodata un copil din Sibiu, de ex., sa fie adoptat de o familie din Iasi. Asa ca...nu stiu daca o astfel de interventie ar fi luata in considerare.

 

 Asa ma gandeam si eu, ca acum totul facandu-se prin ORA, nu ar ajuta. Acum cativa ani fetele mai procedau asa, si erau Directii cu mai multi copii.



#47
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 08:58

Buna fetele,

Aveti grija sa nu sunati prin tara pentru a va cauta copii, pentru ca acest demers ar fi oricum inutil avand in vedere cum se face potrivirea si daca dati peste persoane binevoitoare vi se poate retrage atestatul deoarece este ilegal sa-ti cauti singur copil sau sa incerci sa influentezi vreo directie.

Legea s-a schimbat de cativa ani si ceea ce inainte era perfect legal, acum este ilegal si va pot retrage atestatul.



#48
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 09:03

Nu stiam ca se poate retrage astestatul, odata obtinut. Citind tot pe forum in trecut in 2011-2012 fetele asa procedau (pt a grabi lucrurile) trimite-au atat pe email si prin posta adrese.

 As fi vrut sa fiu proactiva, dar o sa astept. Mai astept, dupa vreo 3 luni o sa o mai sun pe responsabila noastra de caz.



#49
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 05 mai 2016 - 13:53

Înainte de modificările legislative din 2012, da..se puteau transmite cereri către DGASPC-urile din alte judeţe, dar, odată cu modificările de sf. an 2012, nu se mai poate face treaba asta. Până atunci, potrivirile să făceau la Direcţiile din judeţe, apoi, ulterior modificărilor, potrivirile s-au repartizat toate la ORA.

Referitor la retragere atestat ... nu se retrage / anulează el atât de uşor. Sunt nişte proceduri de urmat. Da, nu ai voie (teoretic) să-ţi cauţi tu copilul, pentru că de asta există acel soft faimos..ca el să facă potrivirea. Şi, oricum..chiar dacă ţi-ai găsi tu un copil..tot nu ai cum să faci potrivirea, decât dacă, o mână "drăguţă" butonează softul, astfel încât să dea un click pe familia respectivă..şi pe copilul respectiv..apoi, o dată "introdusă" familia pe "lista" copilului, cei de la Direcţie..ştiu ei pe cine să sune..că doar n-or suna altă familie, decât cea care trebuie.

Da..se fac o grămadă de manevre. Ştiu, cunosc personal o familie care a făcut treaba asta...copilul luat direct din maternitate. La 8 luni ale copilului, deja aveau şi certificatul de nastere pe numele lor. În fine...se pot face o grămadă de "manevre", dacă "cunoşti" pe cine trebuie.



#50
Miriana

Miriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 11:22

Buna fetelor! Va urmaresc de ceva vreme, insa nu am avut curajul sa ma alatur.

Pe scurt povestea mea: ma lupt cu infertilitatea de cativa ani, am facut doua FIV-uri, la primul  sarcina s-a oprit din evolutie la 6 saptamani, al doilea nereusit. Dupa lungi discutii cu sotul am ajuns la concluzia ca momentan nu mai putem sustine financiar un alt FIV si solutia pentru a ne putea vedea visul implinit (un bebe in viata noastra) este adoptia. Ieri am avut prima intalnire cu cei de la DGASPC, ne-au luat in evidenta, am primit lista cu actele necesare pentru dosar si ne-au explicat in mare cum va decurge procedura.

Dupa ce am citit prin ce experiente ati trecut, ma cuprind o gramada de emotii si sentimente. Sunt fericita ca stiu ca visul nostru va deveni realitate, dar in acelasi timp, ma gandesc ca va fi o perioada foarte lunga si dificila pana bebe va ajunge acasa.

As dori, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine cu un model de "Declaratie privind motivele adotiei", nu stiu cam ce ar trebui sa scriu si cum sa o structurez, cat de lunga/scurta sa fie, etc.

Va multumesc si va doresc ca visele voastre sa devina realitate cat mai curand!





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -