Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#421
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 11:27

Somebody iti dau eu cate suturi vrei [soricel]

Noi suntem in faza de strans acte pt dosarul final de incuviintare a adoptiei, au trecut f repede primele 2 luni si uneori nici nu realizez ca suntem de atat de putin timp impreuna, mi se pare ca e asa de cand lumea. Cand le-am explicat ca trebuie sa strangem niste hartii pt doamnele de la directie ca un ultim pas si va trebui sa mearga la medicul de familie, sotul le-a intrebat daca sunt hotarate ca vor sa devina fetitele noastre definitiv si au strigat in cor DA !
Aseara fata cea mare s-a semnat pe o carte cu viitorul nume de familie din proprie initiativa !!!! Cea mica nu e inca prea lamurita de ce trebuie sa si-l schimbe ... sau se ea rasfata putin.

 

Wow..chiar a trecut repede timpul. Incredibil de repede.

Ce frumos! Sunt mari fetele si (cred că) e minunat că sunt conștiente  și de faptul că li s-a schimbat viața în bine. Mă bucur că v-ați adaptat repede și că fetele sunt sănătoase și fericite. Asta e cel mai important.



#422
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 11:36

Buna seara!
Revin si eu cu vesti..scuze ca nu v-am scris de ieri dar am tot fost pe drumuri. Sa o iau cu inceputul: ieri dimineata pe la 9 am mers la AM acasa sa vedem fetita. Era abia trezita din somn, ma asteptam sa fie nervoasa dar nu a fost asa.Era in pat , alaturi de o alta fetita aflata in plasament la aceeasi familie , iar cand am intrat in camera a zambit la noi.
I-am spus ca suntem prietenii lui Mos Craciun si ca ne-a trimis el sa le aducem cadouri pt ca au fost cuminti( stiam si de cealalta fetita si luasem si pt ea). Curioase,au inceput sa desfaca pungile si se bucurau de ce gaseau, iar AM a propus sa ne mutam in sufragerie pt ca era spatiu mai mult. Am luat-o pe fetita in brate si a intins manutele spre mine..a fost primul meu contact cu ea , de neuitat!!! .. apoi,odata ajunsi in sufragerie cu tot alaiul dupa noi , a urmat o ora intreaga de joaca pe covor cu sotul si cu mine.
Ni s-a recomandat sa ne indreptam atentia doar spre ea, cealalta fetita fiind dusa in alta camera. E un copil dulce si cuminte , foarte lipicioasa, iar primul contact cu noi a fost unul neasteptat de bun. astazi am vizitat-o de ori, pare din ce in ce mai apropiata de noi .
Maine mergem sa facem cererea ca vrem sa continuam potrivirea, iar joi sau vineri mergem la analize.Din ceea ce stiti voi, credeti ca avem sanse sa o avem de sarbatori acasa?

 

 

Anemona, ce ați aflat despre retardul mintal (al mamei naturale), în sensul de „boala transmisibilă genetic” sau nu..


Editat de Somebody13, 09 noiembrie 2016 - 11:37 .


#423
Anemona79

Anemona79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 15:00

 Somebody13 , am stat de vorba cu un genetician si ne-a spus ca nu se transmite,urmeaza sa mergem cu fetita luni la un psihiatru pedriatic si acesta ne va spune mai multe,

Azi am fost sa scriem declaratia ca vom continua potrivirea si in acelasi timp am  facut o cerere ca sa ii putem face analize. Pe cerere a trebuit sa scriem exact analizele  care vrem sa le facem.

Vineri dimineata mergem la analize iar pana atunci ne vedem zilnic cu fetita, AS ne-a recomandat chiar si de 2 ori pe zi dar e mai greu cu job-urile,

Facem progrese si atasamente de la o vizita la alta, e minunat!



#424
Sparkytza

Sparkytza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 18:19

Somebody13 , am stat de vorba cu un genetician si ne-a spus ca nu se transmite,urmeaza sa mergem cu fetita luni la un psihiatru pedriatic si acesta ne va spune mai multe, Azi am fost sa scriem declaratia ca vom continua potrivirea si in acelasi timp am facut o cerere ca sa ii putem face analize. Pe cerere a trebuit sa scriem exact analizele care vrem sa le facem. Vineri dimineata mergem la analize iar pana atunci ne vedem zilnic cu fetita, AS ne-a recomandat chiar si de 2 ori pe zi dar e mai greu cu job-urile, Facem progrese si atasamente de la o vizita la alta, e minunat!
Citesc cu sufletul la gura fiecare postare si asa ce nerabdatoare devin...noi suntem inca in perioada de atestare. Sunt constienta ca suntem inca la inceput si ca urmeaza o lunga perioada de asteptare. Luni mergem la primul curs, marti avem prima vizita acasa. Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa ma pregatesc ptr aceasta vizita?

Editat de Sparkytza, 09 noiembrie 2016 - 18:20 .


#425
Anemona79

Anemona79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 09 noiembrie 2016 - 21:26

 
 
 

 , iti spun cum a fost la mine.

Prima vizita a fost de fapt o discutie amicala cu doamnele de la directie( asist. sociala si psihologul) ,in mijlocul caminului nostru. Trebuie sa fiti degajati , sunteti in mediul vostru familiar si sigur va fi bine. Noua ni s-au pus intrebari despre familia extinsa, despre ce asteptari avem de la viitorul copil,despre noi ca si cuplu, etc.

Toata vizita a durat cam vreo ora, doamnele au aruncat o privire de ansamblu in fiecare camera si si-au notat ce le interesa. Am avut pe masuta din sufragerie cafea,apa,suc, alune si prajiturele.

Nu iti fa griji,vei vedea ca va fi o vizita amicala iar cursurile vor fi la fel de placute. Mult succes! [flo2]


Editat de Anemona79, 09 noiembrie 2016 - 21:26 .


#426
lilia30

lilia30
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 noiembrie 2016 - 11:24

Va salut cu drag pe toate, v-am citit povestile si ma bucur pentru cele care au reusit sa-si stranga in brate copilasul mult asteptat. Infierea unui copil a fost pentru mine un vis, in ani de zile si sotul meu a imbratisat aceasta ideie. Probabil intr-o saptamana vom avea si noi atestatul. Cei la directie ni-au spus ca in fata noastra mai sunt 12 familii, dupa cum merg lucrurile se pare ca imediat vom intra si noi in potriviri. Mult succes dragelor!



#427
smil3

smil3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 11 noiembrie 2016 - 20:30

Salutare!

 

Ati primit vreo informare cu privire la noua lege de la asistenti sau ati citit fiecare si atat? 

As vrea sa stiu daca putem solicita un training in acest sens, pentru ca mie nu imi este clar in acest moment cum se fac potrivirile.



#428
Sparkytza

Sparkytza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 noiembrie 2016 - 21:03

Sparkytza , iti spun cum a fost la mine. Prima vizita a fost de fapt o discutie amicala cu doamnele de la directie( asist. sociala si psihologul) ,in mijlocul caminului nostru. Trebuie sa fiti degajati , sunteti in mediul vostru familiar si sigur va fi bine. Noua ni s-au pus intrebari despre familia extinsa, despre ce asteptari avem de la viitorul copil,despre noi ca si cuplu, etc. Toata vizita a durat cam vreo ora, doamnele au aruncat o privire de ansamblu in fiecare camera si si-au notat ce le interesa. Am avut pe masuta din sufragerie cafea,apa,suc, alune si prajiturele. Nu iti fa griji,vei vedea ca va fi o vizita amicala iar cursurile vor fi la fel de placute. Mult succes! [flo2]

Multumesc frumos ptr detalii si incurajari. Revin cu pareri dupa primul curs si prima vizita acasa!


Editat de Sparkytza, 11 noiembrie 2016 - 21:04 .


#429
Ramona_32

Ramona_32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 12 noiembrie 2016 - 07:55

Atunci când a fost cazul să prelungim atestatul, am dat o declarație notarială, din care să rezulte că în ultimul an (12 luni) nu am lipsit consecutiv timp de 3 luni, din țară. + celelalte acte medicale, caracterizări, adev. de la locul de muncă, buget.

 

La întâlnirea informativă s-a discutat:

1. Ce aduce în plus noua lege, termene scurtate, ce criterii / opțiuni s-au scos.

2. Am dat o declarație cu privire la faptul că dorim să fim potriviți cu copii din țară și specificat în mod clar, care sunt județele cu pricina (le fel, trebuie bifat în soft, fiecare judet in parte)

3. Ne-au spus de declarația cu privire la boli..am scris mai sus despre ea.

4. Copii greu adoptabili. Despre ce este vorba. Am văzut în soft (da..chiar ne-au arătat) cum arată profilul unui copil greu adoptabil (poză, descriere, tot ce ține de copil).

5. Discuții libere - intrebări - răspunsuri.

6. Nu mai există aceea faimoasă listă de 10 familii la 1 copil, de acum potrivirea va fi familia si copilul.

Buna, vreau sa te rog sa imi spui cum arata profilul copilului greu adoptabil ? Noi am bifat ca vrem sa fim chemati sa-i vedem . Cine stie ....


Editat de Ramona_32, 13 noiembrie 2016 - 08:57 .


#430
Lolo84

Lolo84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 13 noiembrie 2016 - 18:35

Buna seara! Vi se pare imposibila cerinta 2copii(frati) 0-2ani sanatosi si romani? Noi pt asta am optat....doar ca de la Directie am cam fost sfatuiti sa ne mai gandim...



Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -