Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#401
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 07 noiembrie 2016 - 13:43

Buna fetele, Vin cu vesti bune. Se pare ca softul adoptii este functional pentru ca am intrat in potrivire cu o fetita de 4 ani din Bucuresti. Am parcurs deja cateva intalniri si voi depune actele pentru incredintare curand. Toate cele care aveti atestat de mai mult de 2 ani veti intra in potrivire curand....eu asa cred...

 Isabela felicitari!

Bravo! ce norocoasă esti că tot aici în București ai fost potrivită cu fetița.

Dacă ai parcurs deja câteva întâlniri, înseamnă că ai fost sunată cu câteva săptămâni în urmă. La ce sector esti tu?

Nouă ne-au spus că abia din 12 noiembrie este funcțional softul (sectorul 4).

Esti la atestatul cu nr. 2 sau 3?

Oare cei care sunt la atestatul cu nr. 2..când vor fi sunați.



#402
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 07 noiembrie 2016 - 13:46

Întrebare!

Voi ati dat vreo declarație cu privire la starea de sănătate a copilului?

În sensul că trebuie să specificați în mod clar de ce boli să NU sufere copilul și care boli sunteți dispuși să le acceptați?

Nouă ne-au spus că trebuie să introducă în soft declarația asta cu privire la boli. La naiba..că eu nu sunt medic, habar nu am ce boli să trec la „NU”.



#403
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 noiembrie 2016 - 13:49

Întrebare!

Voi ati dat vreo declarație cu privire la starea de sănătate a copilului?

În sensul că trebuie să specificați în mod clar de ce boli să NU sufere copilul și care boli sunteți dispuși să le acceptați?

Nouă ne-au spus că trebuie să introducă în soft declarația asta cu privire la boli. La naiba..că eu nu sunt medic, habar nu am ce boli să trec la „NU”.

 

 

 Noi nu, dar imi aduc aminte ca am bifat la atestat ce fel de boli sunt excluse. Poate nu ar fi rau sa mergeti sa va consultati cu un doctor - un genetician ceva.



#404
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 07 noiembrie 2016 - 13:59

 Noi nu, dar imi aduc aminte ca am bifat la atestat ce fel de boli sunt excluse. Poate nu ar fi rau sa mergeti sa va consultati cu un doctor - un genetician ceva.

 Asta da, și noi atunci când am depus dosarul, am bifat pe cerere că dorim copil sănătos și au fost câteva mici bife de dat, cu privire la câteva boli. Când ne-am reatestat nu ne-au spus nimic cu privire la declarația asta. Acum, de curand ne-au chemat să ne spună că trebuie să specificăm în mod clar care sunt bolile, pentru că altfel, softul nu știe dacă nu le are bifate.

Eu nu înțeleg un lucru..nu lucrează la fel toate Direcțiile? De ce la unii cer si la altii, nu.


Editat de Somebody13, 07 noiembrie 2016 - 14:01 .


#405
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 noiembrie 2016 - 14:06

 Asta da, și noi atunci când am depus dosarul, am bifat pe cerere că dorim copil sănătos și au fost câteva mici bife de dat, cu privire la câteva boli. Când ne-am reatestat nu ne-au spus nimic cu privire la declarația asta. Acum, de curand ne-au chemat să ne spună că trebuie să specificăm în mod clar care sunt bolile, pentru că altfel, softul nu știe dacă nu le are bifate.

Eu nu înțeleg un lucru..nu lucrează la fel toate Direcțiile? De ce la unii cer si la altii, nu.

 

 Hmm, chiar nu stiu. Da, eu cred ca se lucreaza diferit, la noi la Ilfov de exemplu nici nu am fost chemati pt intalnirea aceea informativa, nici nu stiu daca ar trebui sa semnam ceva pt prelungirea atestatului, nimic. 

  Ar trebui sa fie o uniformizare, dar nu este. Chiar cand se intoarce sotul in tara, am sa il pun sa le mai dea un telefon.

  Dar, asta zic, eu asa as face - m-as duce sa discut cu un genetician ceva sa ne sfatuiasca.

  Ce v-a spus la intalnirea aceea informativa?



#406
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 07 noiembrie 2016 - 14:21

 Hmm, chiar nu stiu. Da, eu cred ca se lucreaza diferit, la noi la Ilfov de exemplu nici nu am fost chemati pt intalnirea aceea informativa, nici nu stiu daca ar trebui sa semnam ceva pt prelungirea atestatului, nimic. 

  Ar trebui sa fie o uniformizare, dar nu este. Chiar cand se intoarce sotul in tara, am sa il pun sa le mai dea un telefon.

  Dar, asta zic, eu asa as face - m-as duce sa discut cu un genetician ceva sa ne sfatuiasca.

  Ce v-a spus la intalnirea aceea informativa?

Atunci când a fost cazul să prelungim atestatul, am dat o declarație notarială, din care să rezulte că în ultimul an (12 luni) nu am lipsit consecutiv timp de 3 luni, din țară. + celelalte acte medicale, caracterizări, adev. de la locul de muncă, buget.

 

La întâlnirea informativă s-a discutat:

1. Ce aduce în plus noua lege, termene scurtate, ce criterii / opțiuni s-au scos.

2. Am dat o declarație cu privire la faptul că dorim să fim potriviți cu copii din țară și specificat în mod clar, care sunt județele cu pricina (le fel, trebuie bifat în soft, fiecare judet in parte)

3. Ne-au spus de declarația cu privire la boli..am scris mai sus despre ea.

4. Copii greu adoptabili. Despre ce este vorba. Am văzut în soft (da..chiar ne-au arătat) cum arată profilul unui copil greu adoptabil (poză, descriere, tot ce ține de copil).

5. Discuții libere - intrebări - răspunsuri.

6. Nu mai există aceea faimoasă listă de 10 familii la 1 copil, de acum potrivirea va fi familia si copilul.



#407
aurychy

aurychy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 10:56

Eu nu inteleg asta...adeverinta de la locul de munca si in acelasi timp declarie notariala...pai nu se vede clar pe adeverinta ca am muncit in ultimile 3 luni,cum puteam sa fiu plecat din tara?

#408
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 11:19

Eu nu inteleg asta...adeverinta de la locul de munca si in acelasi timp declarie notariala...pai nu se vede clar pe adeverinta ca am muncit in ultimile 3 luni,cum puteam sa fiu plecat din tara?

 Aceeași adeverință (de la serviciu) și acceași declarație notarială se solicită și la primul atestat. 

Adeverința se solicită pentru venituri și pentru a dovedi că ai un loc de muncă.



#409
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 11:22

Va multumesc mult pentru sfaturi! Maine dimineata mergem sa vedem fetita , o sa va scriu apoi primele impresii.

Felicitari Isabela!! Asa este , lucrurile incep in sfarsitt sa mearga bine cu legea noua. Si prietena mea, care  este tot la primul atestat  a fost sunata sa vada un baietel. Imi poti spune te rog din ce stii tu, cu aceasta lege noua, cat timp dureaza de cand  cunosti copilul pana la incredintare? Stiu ca la tribunal este un timp de 10 zile dar nu stiu cat dureaza inainte toate celelalte intalniri.

Sa auzim numai vesti bune din partea tuturor!

 Anemona, te aștept(ăm) cu vești bune!

Cum e fetița? Cum a decurs vizita? 



#410
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 11:23

 Isabela felicitari!

Bravo! ce norocoasă esti că tot aici în București ai fost potrivită cu fetița.

Dacă ai parcurs deja câteva întâlniri, înseamnă că ai fost sunată cu câteva săptămâni în urmă. La ce sector esti tu?

Nouă ne-au spus că abia din 12 noiembrie este funcțional softul (sectorul 4).

Esti la atestatul cu nr. 2 sau 3?

Oare cei care sunt la atestatul cu nr. 2..când vor fi sunați.

 Isabela te aștept(ăm) și pe tine cu vești bune!





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -