Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#11
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 20:23

Nu merg atat de departe ... mi-a trecut :)

Noi sa fim sanatoase si norocoase!

Am trimis eu ( inainte de a deschide partea a doua, a subiectului) un mesaj catre admini.si nu mi-a raspuns nimeni. Am așteptat, am asteptat si daca am vazut ca nu raspund, am deschis un alt subiect. Sper sa nu te superi ca am facut-o înaintea ta.



#12
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 17 aprilie 2016 - 20:26

Da, bine ca s-a deschis alt subiect si bine ca in sfarsit s-a aprobat legea! 

Referitor la lege, daca s-a aprobat si se prelungeste automat valabilitatea atestatului, optiunile raman aceleasi, nu putem interveni 2 ani ( asa e ?) ... as fi vrut sa bifez indiferent de sex, poate si de etnie ... sa maresc sansele.

 

 

Somebody13  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 Atestatul se prelungeste automat (celor care prind prelungirea) dar veti fi chemati la directie sa completati o cerere de prelungire in care puteti bifa (si) alte optiuni in plus. 



#13
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 15:08

Somebody, nu sunt suparata pe tine, nu am de ce, pe admini eram, pentru cum au procedat (brusc), fara nici un avertisment (mesaj) inainte. Tie,iti multumesc ! Eu nu intru des pe forum pentru ca lucrez in 2 ture, pentru ca nu am noutati. Atunci cand am deschis acest subiect eram plina de speranta, credeam ca voi fi sunata relativ repede si ma gandeam ca o sa am ce scrie, ca o sa facem schimb de sfaturi, impresii. Spui ca voi fi sunata pt a completa o cerere, e perfect! Credeam ca optiunile raman batute in cuie timp de 2 ani :) Eu pe 25 sept 15 am luat atestatul, daca cu o luna-doua inainte nu ma suna ei, ii sun eu ? Am inteles ca si Isabela tot in sept. ii expira ... Ce se intampla daca, de ex., voi fi sunata pt un copil pana pe 12 august ... voi putea sa stau 3 luni cu el acasa pt acomodare ? Nu stiu bine legea veche ... adica, eu ar trebui sa sper ca ei sa ma sune dupa 12 august , pt a putea beneficia de facilitati? Ma gandesc la binele copilului, nu al meu. Ar fi excelent sa pot sa stau cu el cat mai mult timp impreuna (inainte de gradi sau de scoala, depinde cum il nimeresc).


Editat de Speranta_2015, 18 aprilie 2016 - 15:10 .


#14
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 18 aprilie 2016 - 20:27

Speranta, eu astept de 2 ani pt un copil indiferent de sex care sa aiba intre 2-6 ani. Avand in vedere ca esti din Buc, ai optat pt fetita de etnie romana, mai ai de asteptat - cel putin 6 luni. In plus, gandeste.te si la perioada de potrivire teoretica care poate dura 2-3 luni din momentul in care vezi copilul si primesti decizia de la tribunal pt incredintare in vederea adoptiei. In  concluzie, relaxeaza.te pt ca mai ai de asteptat si vei putea beneficia din plin de noua lege.  Eu stiam ca nu mai poti modifica optiunile in ceea ce priveste copilul dorit, eu oricum nu intentionez sa mai mosific ceva. Ma batea gandul sa optez pt 2 copii in loc de unul, din pacate insa momentan nu este posibil pt ca mai am de finalizat diverse in urmatoarele 12 luni si eu nu.mi permit sa stau acasa in primul an cu copilul.



#15
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 19 aprilie 2016 - 12:43

Fetelor, aseara a venit sotul super happy acasa - am luat si noi in sfarsit atestatul, si am inteles de la asistenta sociala ca ne-a introdus deja in sistem. Sotul radea, ca de amu trebuie sa mai nasc doar de 2 ori.  [batcap]

 De noua lege nu a intrebat nimic, ca de la intrare in vigoare pana isi dau asistentele sociale cum functioneaza mai dureaza, dar sa fim optimisti. Eu o intrebasem pe asistenta sociala cum functioneaza: si a zis ca si la ei se vor face intalniri despre cum se implementeaza legea.

 Ne gandim de Pasti sa mergem la parinti sa ii anuntam ca vor fi bunici, eu inca nu is 100% hotarata, dar sotul insista sa le dam si lor timp sa asimileze informatia. Voi cum ati dat parintilor vestea cea mare?



#16
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 09:02

Somebody, nu sunt suparata pe tine, nu am de ce, pe admini eram, pentru cum au procedat (brusc), fara nici un avertisment (mesaj) inainte. Tie,iti multumesc ! Eu nu intru des pe forum pentru ca lucrez in 2 ture, pentru ca nu am noutati. Atunci cand am deschis acest subiect eram plina de speranta, credeam ca voi fi sunata relativ repede si ma gandeam ca o sa am ce scrie, ca o sa facem schimb de sfaturi, impresii. Spui ca voi fi sunata pt a completa o cerere, e perfect! Credeam ca optiunile raman batute in cuie timp de 2 ani :) Eu pe 25 sept 15 am luat atestatul, daca cu o luna-doua inainte nu ma suna ei, ii sun eu ? Am inteles ca si Isabela tot in sept. ii expira ... Ce se intampla daca, de ex., voi fi sunata pt un copil pana pe 12 august ... voi putea sa stau 3 luni cu el acasa pt acomodare ? Nu stiu bine legea veche ... adica, eu ar trebui sa sper ca ei sa ma sune dupa 12 august , pt a putea beneficia de facilitati? Ma gandesc la binele copilului, nu al meu. Ar fi excelent sa pot sa stau cu el cat mai mult timp impreuna (inainte de gradi sau de scoala, depinde cum il nimeresc).

 Speranţa nu se pot schimba opţiunile, dar, pentru că pe astestatul obţinut este specificat la valabilitate: "1 an", cei de la Direcţie trebuie să urmeze nişte proceduri interne de-ale lor, prin care "prelungesc" valabilitatea atestatului cu încă 1 an, conform noii legi. Nu ştiu sigur cum va fi, fie te vor chema să faci o cerere în care soliciţi prelungirea atestatului, în baza legii, fie vor face ei demersurile pentru prelungire. Şi atunci, odată cu iniţierea prelungirii, poţi face unele modificări în ceea ce priveşte criteriile/opţiunile referitoare la copil. Dar, doar atunci, altfel, în alte condiţii, nu se poate.

 

Referitor la timpul te aşteptare...mai ai de aşteptat..nu se întâmplă totul aşa de repede cum preconizezi (din păcate). Poate aşa..pe la începutul anului 2017 să se mişte ceva..



#17
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 09:04

Speranta, eu astept de 2 ani pt un copil indiferent de sex care sa aiba intre 2-6 ani. Avand in vedere ca esti din Buc, ai optat pt fetita de etnie romana, mai ai de asteptat - cel putin 6 luni. In plus, gandeste.te si la perioada de potrivire teoretica care poate dura 2-3 luni din momentul in care vezi copilul si primesti decizia de la tribunal pt incredintare in vederea adoptiei. In  concluzie, relaxeaza.te pt ca mai ai de asteptat si vei putea beneficia din plin de noua lege.  Eu stiam ca nu mai poti modifica optiunile in ceea ce priveste copilul dorit, eu oricum nu intentionez sa mai mosific ceva. Ma batea gandul sa optez pt 2 copii in loc de unul, din pacate insa momentan nu este posibil pt ca mai am de finalizat diverse in urmatoarele 12 luni si eu nu.mi permit sa stau acasa in primul an cu copilul.

 

Isabela nu poţi schimba opţiunile/criteriile referitoare la copil. Am explicat mai sus, Speranţei, cum şi când se mai pot face modificări.  [flo2]  [:)]



#18
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 09:10

Fetelor, aseara a venit sotul super happy acasa - am luat si noi in sfarsit atestatul, si am inteles de la asistenta sociala ca ne-a introdus deja in sistem. Sotul radea, ca de amu trebuie sa mai nasc doar de 2 ori.  [batcap]

 De noua lege nu a intrebat nimic, ca de la intrare in vigoare pana isi dau asistentele sociale cum functioneaza mai dureaza, dar sa fim optimisti. Eu o intrebasem pe asistenta sociala cum functioneaza: si a zis ca si la ei se vor face intalniri despre cum se implementeaza legea.

 Ne gandim de Pasti sa mergem la parinti sa ii anuntam ca vor fi bunici, eu inca nu is 100% hotarata, dar sotul insista sa le dam si lor timp sa asimileze informatia. Voi cum ati dat parintilor vestea cea mare?

 

Moon nu vreau să-ţi stric entuziasmul, dar...va mai trece ceva timp, până va apărea copilul. Dar, da..e bine să le spuneţi (din timp) părinţilor, ca să se obişnuiască cu ideea.

Noi le-am spus încă înainte de a depune dosarul, de intenţia de a adopta. De fapt, la noi era previzibilă oarecum decizia, având în vedere că am trecut prin ani de încercări şi fiv-uri nereuşite. Deja vorbisem de multe ori de opţiunea adopţiei. 

Când am luat atestatul (anul trecut, la început de vară) am anunţat..le-am spus că e de durată (ca să nu ne sâcâie cu întrebările) şi gata. 

În rest, am fost oarecum discreţi (cu familia (mai) extinsă). În afară de părinţi, soră/cumnată..nu am mai spus nimănui. Doar câtorva prieteni.

Când va apărea copilul..vor afla.



#19
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 10:49

Moon nu vreau să-ţi stric entuziasmul, dar...va mai trece ceva timp, până va apărea copilul. Dar, da..e bine să le spuneţi (din timp) părinţilor, ca să se obişnuiască cu ideea.

Noi le-am spus încă înainte de a depune dosarul, de intenţia de a adopta. De fapt, la noi era previzibilă oarecum decizia, având în vedere că am trecut prin ani de încercări şi fiv-uri nereuşite. Deja vorbisem de multe ori de opţiunea adopţiei. 

Când am luat atestatul (anul trecut, la început de vară) am anunţat..le-am spus că e de durată (ca să nu ne sâcâie cu întrebările) şi gata. 

În rest, am fost oarecum discreţi (cu familia (mai) extinsă). În afară de părinţi, soră/cumnată..nu am mai spus nimănui. Doar câtorva prieteni.

Când va apărea copilul..vor afla.

 

 Stiu, Somebody ca va dura, eu personal as fi vrut sa le spun cand voi primi primul telefon (chiar daca nu voi merge sa vad copilul/ii), dar sotul a zis ca ar fi prea din scurt, plus ca parintii stau in provincie si parca nu ar fi corect sa le spun prin telefon. Noi nu am spus decat la colegii/vecinii/prietenii care ne-au dat caracterizarile, atat, in rest nu. 

  Mai avem pana la pasti sa ne hotaram, dar cred ca si ei au nevoie sa se obisnuiasca cu ideea. Nu stiu daca isi imagineaza ca este o optiune pt noi, cand am vazut cat sufera mama cand ma vede ca ma injectez, am hotarat sa nu le mai spun nimic. Cu ajutorul lui DD voi mai face un fiv in aprilie-mai, asa ca sper sa imi treaca timpul mai rapid pana la telefon.

 Noi am vrea sa le spunem strict parintilor si cumnatului, restul ... vor afla cand vom avea copilul/ii acasa. Sunt curioasa, nu am idee cum va fi, dar bucuria asta nu mi-o va lua nimeni.



#20
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 20 aprilie 2016 - 11:38

 (...) Cu ajutorul lui DD voi mai face un fiv in aprilie-mai, asa ca sper sa imi treaca timpul mai rapid pana la telefon.

 Noi am vrea sa le spunem strict parintilor si cumnatului, restul ... vor afla cand vom avea copilul/ii acasa. Sunt curioasa, nu am idee cum va fi, dar bucuria asta nu mi-o va lua nimeni. (...)

 Mult succes la FIV!!! Bravo. Să răspunzi bine la tratament, să ai ovocite bune şi mature şi să vă ajute DD să fie FIV-ul norocos.

Pe ce protocol mergi, lung sau scurt? Cu ce te stimulezi (eu am făcut cu puregon, menopur, gonal + diphereline si clexane..că am multe mutaţii genetice de trombofilie homo şi hetero zigote). 

Pff...parcă mi-e dor de-un FIV..şi ce-aş mai face şi eu, dar nu ma am cu ce..nu mai am ovocite, AMH-ul meu e 0.





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -