Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Primii pași către adopție. (2)

adoptie

1026 raspunsuri la acest subiect

#51
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 06 mai 2016 - 15:58

(...)

As dori, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine cu un model de "Declaratie privind motivele adotiei", nu stiu cam ce ar trebui sa scriu si cum sa o structurez, cat de lunga/scurta sa fie, etc.

Va multumesc si va doresc ca visele voastre sa devina realitate cat mai curand!

  

Miriana nu există un model de declaraţie privind motivele adoptiei. Este ceva personalizat..şi personal, în care expui motivele pentru care vreţi să adoptaţi.

Degeaba pun eu aici, declaraţia mea..pentru că motivele sunt personale pentru fiecare familie în parte.

Scrii efectiv..de ce vreţi să adoptaţi..pentru că iubiţi copii, pentru că vi-i doriţi, pentru că doriţi să oferiti unui copil dragoste, iubire, siguranţă...etc. Cam asa ceva..



#52
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 08 mai 2016 - 18:20

  Miriana, important e sa fii sincera in ceea ce sustii. Motivele adoptiei tin de fiecare, eu cred ca am scris si motivele medicale, printre celelalte. Nu e un examen, nu exista raspuns bun sau rau, caci e raspunsul tau. Mult succes!



#53
Miriana

Miriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 09 mai 2016 - 08:42

Buna fetelor!

Va multumesc pentru raspunsuri.

Sa aveti o saptamana frumoasa si plina de caldura!



#54
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 11:17

www.copii.ro

 

Buna fetele,

 

Au fost publicate si normele de aplicare pt noua lege a adoptiei si vestile nu sunt deloc bune pt Bucuresti deoarece se pastreaza in continuare criteriul proximitatii, vor fi selectate cu prioritate familiile din judetul in care se afla copilul.

O veste buna este ca familiile vor putea refuza maxim 5 copii. Vestea este excelenta chiar, pentru ca erau f multe familii care refuzau peste 10 copii, acesta fiind un alt motiv pt care timpul de asteptare este f mare.

Sa aveti grija sa informati directia cu privire la orice schimbare de domiciliu, boli, etc. deoarece este obligatoriu sa informati in termen de 3 zile de la data modificarii.



#55
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 11:26

O noutate interesanta face referire la copiii greu adoptabili ale caror informatii vor fi accesibile familiilor care au atestat valabil. Voi intreba asistentul social mai multe informatii dupa intrarea in vigoare a legii, nu sunt complet lamurita ref procedura.



#56
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 15:40

www.copii.ro

 

Buna fetele,

 

Au fost publicate si normele de aplicare pt noua lege a adoptiei si vestile nu sunt deloc bune pt Bucuresti deoarece se pastreaza in continuare criteriul proximitatii, vor fi selectate cu prioritate familiile din judetul in care se afla copilul.

O veste buna este ca familiile vor putea refuza maxim 5 copii. Vestea este excelenta chiar, pentru ca erau f multe familii care refuzau peste 10 copii, acesta fiind un alt motiv pt care timpul de asteptare este f mare.

Sa aveti grija sa informati directia cu privire la orice schimbare de domiciliu, boli, etc. deoarece este obligatoriu sa informati in termen de 3 zile de la data modificarii.

 Deja s-au publicat? 

Astăzi erau pe ordinea de zi..înseamnă că au fost aprobate.



#57
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 15:56

www.copii.ro

 

Buna fetele,

 

(...)

O veste buna este ca familiile vor putea refuza maxim 5 copii. Vestea este excelenta chiar, pentru ca erau f multe familii care refuzau peste 10 copii, acesta fiind un alt motiv pt care timpul de asteptare este f mare.

Sa aveti grija sa informati directia cu privire la orice schimbare de domiciliu, boli, etc. deoarece este obligatoriu sa informati in termen de 3 zile de la data modificarii.

Mie nu mi se pare chiar o veste bună...doar 5 copii, în condiţiile în care, până în prezent, nu exista limita şi în condiţiile în care, poate ai neşansa de a ţi se prezenta copii cu probleme..



#58
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 16:24

Eu din ce am citit am inteles ca este PROIECT, probabil daca stiam ca exista limita eram mai restrictivi cu criteriile. Intr-adevar si eu am in familie care tocmai au adoptat o fetita de 2 ani si, si au vazut intr-un an mai multe fetite.

 O sa vedem practic.



#59
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 17:10

Aveti grija pt ce criterii optati, nu va lasati influentate de asistentii sociali pentru ca nu veti putea vedea mai mult de 5 copii.

#60
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 10 mai 2016 - 17:12

Nu ti se pot prezenta copii cu probleme daca ai optat pt copil sanatos. Poti avea surprize daca optezi pt usoare intarzieri in dezvoltare, d.asta v.am spus sa aveti grija pt ce copil optati.



Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -