Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura sau nu?


179 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:51

raluk,pai da-i un raspuns autoarei subiectului,lasa discutia sterila cu ceilalti useri,ca e irelevanta pentru autoarea subiectului.

 

Deci in conditiile in care legea s-a modificat(am sa caut link la subiect tot aici la legislative),mai are nevoie de procura sau nu?

 

edit Nu gasesc subiectul acum,daca il gaseste cineva poate pune link aici la subiect.


Editat de andacos, 16 aprilie 2016 - 15:53 .


#32
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:55

Daca ruta e Italia-Germania, nu, nu trebuie.

#33
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:57

Doua aspecte:

 

1. Ce spune raluk0207  este din punctul meu de vedere corect detaliat si complet

 

2. Raluk0207 - pe acest forum nu sunt admise anumite forme de exprimare ce sunt (sau pot fi) atacuri la persoana si care sunt sanctionabile. Astfel incat te-as ruga sa-ti reevaluezi (din acest punct de vedere) modul de adresare fata de ceilalti participanti. 

 

 

Multumesc pentru intelegere.



#34
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:59

Andacos, declarația a rămas, se va face în continuare. Ceea ce se intenționează a se schimba (încă nu s-a votat nimic, s-a înaintat doar un proiect parlamentului) este durata de valabilitate a documentului:

"Guvernul a aprobat un proiect care vine în acord cu politica de debirocratizare și simplificare procedurală, care prevede modificările legate de acordul părinților privind ieșirea din România a cetățeanului român minor, în sensul în care declarația de acord a părintelui (...) să fie eliberată pentru mai multe călătorii și nu pentru fiecare călătorie în parte.

Adică să aibă o perioadă de până la trei ani de valabilitate, fără menționarea destinațiilor. Până acum trebuia (o declarație — n.r.) pentru fiecare călătorie în parte, cu destinația respectivă. Simplificăm puțin procedura, eliminăm și obligativitatea menționării acestui scop al deplasării, printr-un proiect înaintat în Parlament", a spus Dan Suciu, la Palatul Victoria.

http://www.agerpres....ei-ani-15-29-16

 

Deci, deocamdată nu s-a schimbat nimic.



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 16:02

Andacos, declarația a rămas, se va face în continuare. Ceea ce se intenționează a se schimba (încă nu s-a votat nimic, s-a înaintat doar un proiect parlamentului) este durata de valabilitate a documentului:

"Guvernul a aprobat un proiect care vine în acord cu politica de debirocratizare și simplificare procedurală, care prevede modificările legate de acordul părinților privind ieșirea din România a cetățeanului român minor, în sensul în care declarația de acord a părintelui (...) să fie eliberată pentru mai multe călătorii și nu pentru fiecare călătorie în parte.

Adică să aibă o perioadă de până la trei ani de valabilitate, fără menționarea destinațiilor. Până acum trebuia (o declarație — n.r.) pentru fiecare călătorie în parte, cu destinația respectivă. Simplificăm puțin procedura, eliminăm și obligativitatea menționării acestui scop al deplasării, printr-un proiect înaintat în Parlament", a spus Dan Suciu, la Palatul Victoria.

http://www.agerpres....ei-ani-15-29-16

 

Deci, deocamdată nu s-a schimbat nimic.

Mersi de precizare!

 

Eu am ieist din problema asta si nu mai sunt la curent cu noile modificari.



#36
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 16:12

Copilul meu a calatoarit cu o asemenea "autentificare de semnatura". Am scris mai sus. N-ai citit? Toti copiii cunoscutilor mei o fac. N-am avut probleme niciodata. 

 

Faptul că nu ai avut probleme până acum nu te califică să sfătuiești și pe alții să facă la fel, ei s-ar putea baza pe ceea ce spui tu și să aibă probleme. În legea 248 din 2005 avem la art. 30 alin. 7 următoarele:

 

”(7) Declaraţiile prevăzute la alin. (1) lit. b)-d) trebuie redactate în două exemplare şi trebuie să fie autentificate în ţară de notarul public, iar în străinătate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori, dacă au fost date în faţa autorităţilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau sa aibă aplicată apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999, aprobată prin Legea nr. 52/2000, cu modificările ulterioare. Un exemplar al declaraţiei se păstrează de către însoţitor, iar al doilea exemplar însoţeşte paşaportul minorului.”

 

Găsești forma actualizată pe site-ul ministerului de interne:

http://www.pasapoart...actualizata.pdf



#37
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 16:21

Marius, multumesc!

 

 

Deduc de aici ca vamesii aia n-au fost prea vigilenti. Probabil ca sunt mai atenti la copiii mici. A mea a fost intrebata de fiecare data unde calatoreste. Raspunsul ei a fost " acasa". Poate si din cauza asta...

Bine ca n-o sa mai avem nici noi nevoie de aceasta procura!

 

Mama...aveti idee cat costa o astfel de procura apostilata, incluzand si drumul la consulat? Mai ai si 3 copii...om te-ai facut! 


Editat de mianda, 16 aprilie 2016 - 16:22 .


#38
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 16:51

Sorry. ..ca v.am lasat sa va certati! Azi dimineata am aterizat cu copilul. Am plecat din Italia in UK. Am facut procura (70 €)neapostilata, dar nu mi.a cerut.o nimeni. Suntem toti cetateni romani desi nu stiu cat cantareste. Eu cu buletinul si copilul pasaportul. Atat!

#39
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 16:55

Dianama, declarația de care ai întrebat este cerută de organele de poliție de frontieră românești, la ieșirea din țară (RO). Încă este cerută, nu s-a modificat nimic. Dar cum tu nu ai trecut granița română, nu ai avut nevoie de ea.

 

E bine totuși că o ai, dacă trebuie să revii de urgență în țară (RO) cu copilul și tatăl copilului nu e cu voi, îți va cere o astfel de declarație la ieșirea din RO. Dar trebuie să fie apostilată.



#40
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 16:57

Raluk, Dianama e în Italia acum, acolo locuiește (asta nu a spus clar în postul ei, în plus la locația userului apare Ro). Din Italia se va duce în UK. Și probabil se va întoarce tot în Italia (nu a specificat și nu știu dacă e important).

Stiu ...ma tot chinui  sa o schimb  (de pe telefon nu stiu)...dar cum cu jobul  meu tot calatoresc. .nici nu stiu ce sa mai scriu acolo :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -