Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Procura sau nu?


179 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 14:41

Mianda, nu te supăra, dar nu avea de ce să se ducă la notari din Italia pentru o chestie din legislația românească, în plus ei fiind cetățeni români.

 

Edit: când ești în străinătate poți da declarații în formă autentică sau poți face procuri la oficiile consulare românești sau la sediul misiunii diplomatice.

Ei, cum nu?

Eu daca vreau sa fac o procura in Germania, necesara pentru ceva in Romania, tot la notar merg. Practic, scriu ce vreau eu in ea, iar el doar imi autentifica semnatura. Depinde acum si la ce-mi trebuie...uneori este necesara si apostila, dar care, nu o pune notarul.



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 14:44

Da, anumite hârtii se pot face, dar nu toate. Dacă e nevoie ca notarul străin să aibă acces la registrele naționale notariale, nu are cum să facă hârtia în așa fel încât să fie utilă la ceea ce ai nevoie.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 14:45

Da, anumite hârtii se pot face, dar nu toate. Dacă e nevoie ca notarul străin să aibă acces la registrele naționale notariale, nu are cum să facă hârtia în așa fel încât să fie utilă la ceea ce ai nevoie.

Dar aici nu e cazul...



#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 14:49

Dar aici nu e cazul...

Aici doar trebuie supralegalizat sau apostilat.

”Astfel cum am preziat mai sus, în România, notarul public redactează şi autentifică declaraţia, iar în strainătate, misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României. Mai există şi posibilitatea ca declaraţia să fie dată la un notar public străin, caz în care actul trebuie supralegalizat sau, după caz, apostilat conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin O.G. nr. 66/1999.”

http://notariat-tine...-in-strainatate

 

Deci, dacă notarul respectiv nu-ți spune că declarația trebuie supralegalizată / apostilată, chiar dacă o dai în fața lui și este autentică, nu-ți folosește la nimic.



#15
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 14:55

O astfel de procura nu trebuie apostilata nici supralegalizata.

Copilul meu a calatorit cu o astfel de procura, redactata de mine in limba romana (dupa un model mai vechi) si semnata de sotul meu in fata notarului. El doar a autentificat semnatura.



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 14:59

Aici doar trebuie supralegalizat sau apostilat.

”Astfel cum am preziat mai sus, în România, notarul public redactează şi autentifică declaraţia, iar în strainătate, misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României. Mai există şi posibilitatea ca declaraţia să fie dată la un notar public străin, caz în care actul trebuie supralegalizat sau, după caz, apostilat conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin O.G. nr. 66/1999.”

http://notariat-tine...-in-strainatate

 

Deci, dacă notarul respectiv nu-ți spune că declarația trebuie supralegalizată / apostilată, chiar dacă o dai în fața lui și este autentică, nu-ți folosește la nimic.

Eu am spus ca in acest caz notarul nu are nevoie de acces la registre notariale. [:)] Cum ai spus tu...



#17
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:00

O astfel de procura nu trebuie apostilata nici supralegalizata.

Copilul meu a calatorit cu o astfel de procura, redactata de mine in limba romana (dupa un model mai vechi) si semnata de sotul meu in fata notarului. El doar a autentificat semnatura.

Eu ți-am citat de pe site-ul unui notariat. Ei susțin că trebuie.



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:04

Eu am spus ca in acest caz notarul nu are nevoie de acces la registre notariale. [:)] Cum ai spus tu...

Păi nu am zis că în cazul ăsta trebuie. Eu i-am răspuns Miandei care spunea că face orice document la notarul străin, îl semnează și gata. Am zis că sunt multe situații în care nu se poate face un act notarial util în RO de către serviciile notariale din alte țări, și am dat un exemplu de ce nu se poate.

 

De ex, faci o procură nouă sau într-o procură nouă vrei să revoci o procură deja existentă. Cum revocă notarul străin procura veche, că nu are acces la registrul național al procurilor? Cum poate înscrie procura curentă în registrul respectiv, el neavând acces?



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:08

Cred ca d efapt m-ai mult incurcam decit ajutam cu rotitul in jurul cozii! [:D]

 

Totusi legea nu s-a modifcat,eu am inteles ca daca esti cetatean roman cu domiciliul in strainatate,nu -ti mai trebuie procuri si alte trebi.

 

(daniela era vorba de procura pentru a calatori,deci raspunsul tau era cumva in afara sferei ...de interes [:D],nu face obietul acestui subiect)



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 aprilie 2016 - 15:11

Păi nu am zis că în cazul ăsta trebuie. Eu i-am răspuns Miandei care spunea că face orice document la notarul străin, îl semnează și gata. Am zis că sunt multe situații în care nu se poate face un act notarial util în RO de către serviciile notariale din alte țări, și am dat un exemplu de ce nu se poate.

 

De ex, faci o procură nouă sau într-o procură nouă vrei să revoci o procură deja existentă. Cum revocă notarul străin procura veche, că nu are acces la registrul național al procurilor? Cum poate înscrie procura curentă în registrul respectiv, el neavând acces?

De unde s-a plecat si unde s-a ajuns...

 

Acum vad ca a scris andacos ceva mai elaborat  [:)]

N-are rost sa mai continuam discutia asta asa, "in jurul cozii"...




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -