Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

divort


17 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:45

Asta nu presupune prezentarea unui act de divort anterior.

Nu cred ca m-am facut bine inteleasa,daca in documentul eliberat de starea civila scrie divortat,ca sa inchei o casatorie (in alta tara dra cred ca si in tara e la fel)trebuie prezentat actul de divort.

 

Eu am inteles ce  avrut sa spuna mamica...



#12
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:46

1. Succesiune : depinde foarte mult ce ai in amsa succesorala, fiindca una e taxa pentru un apartament in Bucuresti si alta taxa pentru teren arabil in tara. Lamuriri detaliate ai aici : http://notariat-tine....net/succesiune

 

2. Divort : vezi totusi daca nu se poate face si la notariat (nu sunt convinsa, dar cred ca e mai ieftin ca prin tribunal). Notarul trebuie sa fie din aceeasi localitate cu domiciul celor doi fosti soti, la fel si tribunalul (judecatoria) trebuie sa fie cea de pe raza ultimului domiciliu.


Editat de ch_dana, 05 aprilie 2016 - 15:46 .


#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 15:47

Deci poate sa fraiereasca inca zece femei in alte zece tari!

Brava legislatie. Macar in UE ar fi trebuit sa fie ceva comun si sa l gaeasca nu sa creada ce declara el pe proprie raspundere. Doar Spania nu e in Africa. Tipul nu si a luat hotararea de divort din Ro, de fapt fosta lui spune ca se poate nici sa nu stie ca ea a divortat (!)  in consecinta nu a transcris divortul in Spania deci acolo e curat ca lacrima. Personal, l -as ucide . 

Ma rog, ce voiam sa spun este sa nu te sperii daca nu il gasesti, divort poti incheia. 

Divortul nu are de ce sa fie transcris in Spania ,ca nu e cetatean spaniol(sau este????).

 

Insa in mod normal trebuia sa prezinte document de la starea civila ,de la ultimul domiciliu,si deci acolo trebuia sa se faca precizarea -divortat,ca sa se casatireasca trebuia sa prezinte actul de divort.

 

Insa si in Spania ,respectarea legilor e asa...un moft,deci cine stie cum s-o fi desfasurat intocmirea documentelor de castaorie.



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 16:26

Nu cred ca m-am facut bine inteleasa,daca in documentul eliberat de starea civila scrie divortat,ca sa inchei o casatorie (in alta tara dra cred ca si in tara e la fel)trebuie prezentat actul de divort.

 

Eu am inteles ce  avrut sa spuna mamica...

Nu intamplator in lege este incriminata casatoria multipla. Daca legea incrimineaza este cert faptul ca se intampla.



#15
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 18:27

Eu a trebuit sa-mi inregistrez aici, la starea civila, divortul din Romania...am declarat de cand m-am mutat ca sunt divortata, mi s-ar fi parut aiurea sa ascund lucrul asta.

Daca te casatoresti aici, printre altele, te pun sa dai o declaratie la notariat in cazul in care nu ai fost casatorit...daca esti divortat, se cere declaratia de divort (apostilata si tradusa de un traducator autorizat).



#16
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 20:22

E de vreo 15 ani in Spania , nici fosta sotie nici copiii nu stiu ce fel de cetatean e  dar probabil a dat la notar declarati asta de care zice Ella si a declarat ( fals) ca nu a mai fost casatorit. Asa e, nu puteau sa i ceara nici o transcriere din moment ce el a 

ascuns asta.



#17
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 20:28

Succesiunea se face la notar (de la locul ultimului domiciliu al defunctilor), daca exista acte de proprietate, iar mostenitorii se inteleg. Iti trebuie anexa 24 (de la Primărie - pt ambii defuncti), actele de proprietate, certificat de atestare fiscală (Primarie-Taxe si Impozite), daca exista vreun apartament in masa succesorala - adeverință de la asociația de proprietari din care să rezulte ca nu exista debite, daca parintii au avut casa si teren/uri - adeverință de la Registrul Agricol (Primarie), actele de stare civilă in original (certificate deces, certificat căsătorie parinti, certificatele de naștere ale fiilor, iar pentru fiice-de naștere si căsătorie) si doi martori cu buletinele, care nu sunt rude cu familia si care i-au cunoscut foarte bine pe parinti. In principiu durează cam 2-3 zile, in funcție de cât de aglomerat e notarul. Costurile depind de valoarea bunurilor ce compun masa succesorala. Daca au trecut mai mult de doi ani de la data deceselor, o sa ai de plătit un impozit la stat de 1% din valoarea masei succesorale. Toti mostenitorii trebuie sa fie prezenti sau reprezentati cu procura speciala. Cu divortul.. Ia legatura cu un avocat, fa o procura sa intenteze actiunea de divort si de restul se ocupă el.

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 20:28

mamica faci niste confuzii majore.

 

daca -casatoria cu prietena ta a avut loc in Romania si el cetatean roman,nu are de ce sa-si transcrie divortul in Spania.

 

Pe de alta parte ,stiu sigur ca el isi poate scoate de la tribunat hotarirea de divort,fara ca fosta sotie sa stie.O poate face si prin imputernicit,nu trebuie sa fie el personal solicitantul.Deci e si asta o varianta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -