Sari la conținut

Sari la conținut


Locul de joaca, placere sau durere?


50 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 03:35

eu aveam obicei cand era al meu mai mic,si mergeam inlocuri de joaca amenajate,  sa rog angajatele sa intru sa vad despre ce e vorba inainte de a face plata.

 

ocazie in care imi dadeam seama daca , copii sunt /nu sunt supravegheati si ce medie de virsta este.

 

 sincer pe unde am umblat, in cate parcuri am fost aici in America nu am avut problem cu violenta...in  schimb in Romania a mai fost imbrincit de copii si agresat verbal (la care am actionat cam ca eumada )

 

sunt copiii mai violenti in Romania decit cei din strainatate? voua cum vi se pare?



#12
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 07:39

Nu le dezinfecteaza....le mai sterg cu cate o cârpă udată cu apa.... Costa mult dezinfectantul.....eva de cate ori mergea la un loc de joaca se imbolnavea.asa ca am renuntat.copiilor le curge nasul...multi sunt purtători asimptomatici d diversi crocobauri....eu personal mai stiu cate ceva.... un mare nu.e de preferat o bulgareala iarna decat un loc de joaca. or fi fiind si cu constiinta si dezinfecteaza conform normelor...dar sunt putine.

#13
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 08:04

wow...aflu si eu ca spatiile de joaca sunt ca o "crescartorie de crocoshombolimbozauri", ca o "adunatura" de copii infectati carora le curg "secretii"...

Ma intreb, cand mergeti in parcul din aer liber plecati inarmate cu dezinfectant, etc, ca pe alea nu le dezinfecteaza nimeni? Nici la gradinita/scoala nu dezinfecteaza nimeni zilnic (la scoala nici nu stiu daca se dezinfecteaza) si acolo frecventeaza copii, unii mai sanatosi, altii mai putin sanatosi, unii cu imunitate mai buna, altii cu imunitate mai scazuta...care ar fi diferenta intre astea si spatiile de joaca? 



#14
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 08:07

PS. Mada, dezinfectantul nu e scump, cel agreat de DSP...si sunt obligati sa il aiba.



#15
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 09:25

eu aveam obicei cand era al meu mai mic,si mergeam inlocuri de joaca amenajate,  sa rog angajatele sa intru sa vad despre ce e vorba inainte de a face plata.

 

ocazie in care imi dadeam seama daca , copii sunt /nu sunt supravegheati si ce medie de virsta este.

 

 sincer pe unde am umblat, in cate parcuri am fost aici in America nu am avut problem cu violenta...in  schimb in Romania a mai fost imbrincit de copii si agresat verbal (la care am actionat cam ca eumada )

 

sunt copiii mai violenti in Romania decit cei din strainatate? voua cum vi se pare?

 

Daaaaa, sigur... sunt niste monstri in devenire, asa ca mai bine sa nu mai vina nimeni cu copiii in Romania.

 

Acuma lasand gluma la o parte, nu cred ca micutii din Romania sunt mai violenti decat altii. De cate ori vad cate o generalizare de asta ..... in fine.

 

Imi aduc aminte ca la gradinita ne explicau educatoarele ca in primii ani de viata, micile imbranceli ale copiilor reprezinta pana la un punct o modalitate de socializare. De asemenea, si in lumea copiilor se creeaza ierarhii, inca de la varste fragede.

 

Ok, unii copii sunt mai impulsive, altii sunt mai timizi, altii au, de mici, calitati de leader.

Si mai conteaza si ce inseamna, concret, violenta copiilor. Daca unul ii da altuia o palma, intr-un anumit context, inseamna neaparat ca acel copil e violent? Eu zic ca nu.

 

Deci, nu, in opinia mea, copiii din Romania nu sunt mai violenti decat copiii din strainatate.



#16
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 09:43

alyx, cata tangenta ai avut cu copii din alte tari ca sa poti sa iti formezi o parere?



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 10:04

- la Ikea peridic spala si dezinfecteaa bilele alea, inchid locul de joaca cateva zile pentru asta...

- spre deosebire de parc, unde aparatele de joaca sunt in aer liber, in locurile astea inchise sunt multi copiii pe metru patrat, aer mai inchis, mediu mai propice de schimb si preluare in custodie de crocobauri.. In parc mai da gerul, mai omoara microbii... Nu stiu, recunosc ca n-am stat cu frica in san. Pana la urma daca iau ceva, le trece, ce sa fac... Pot lua si de la scoala , daca e sa ia ceva...iar acolo n-am cum sa nu le duc.

- michelle, nu cred ca aici in Ro, la modul general copiii sunt mai violenti... sunt si asa si asa, ca in orice colt de lume, cred... Depinde insa mult si de atitudinea parintilor, daca aproba sau nu comportamentul violent al copilului fata de celalalt. Sunt parinti care atrag atentie copilului (nu-i frumos, nu se face etc) si sunt parinti care nici nu supravegheaza copiii, deci habar nu au ce fac, sau mai rau, mai si spun diverse aiureli gen "lasati doamna, ca asa e si in viata, cine da din coate ajunge mai in fata" - normal ca prin ultima atutudine copilul e incurajat sa fie violent, crede ca e bine.

- la locul de joaca indoor mentionat, cel de la Sun Plaza, nici nu prea ai cum sa-ti dai seama, ca parinte, ce se petrece, ca nu ai cum sa intri acolo, sunt tot felul de trepte si gonflabile in care incap doar copiii... doar pe afara ce vezi. Stiu locul si nu mi-a placut. La fel nu-mi place Gymboland de la AFI, tot asa e o degringolada si pe acolo ce nu se poate. Plus ca nu-mi place deloc faptul ca nu supravegheaza deloc intrarea/iesirea foarte atent... adica le poate scapa un copil-doi pe acolo, daca e sa se intample. La Ikea de ex. e un sistem mult mai bine pus la punct, doar supraveghetorul deschide usa, copiii au bratari, parintii la fel si numerele corespund. Daca nu arati bratara (mai demult era stampila) nu-ti dau copilul...



#18
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 12:14

Si eu cred ca locurile astea inchise sunt mult mai murdare decat parcurile pentru copii din aer liber.

 

Cunosc personal mamici, tatici, bunici care duc copilul bolnav (viroza , enteroviroza... ce-o mai fi)in asemenea locuri pentru ca "s-a plictisit acasa"! Desi o plimbare pe jos in aer liber consider ca ii face mult mai bine copilului bolnavior, decat intr-un loc inchis si murdar.

Eu nu am vazut pana acum loc de joaca indoor curat, locuiesc in Bucuresti.

Pute de iti ia nasul, cum treci pe langa ele. Ikea si Mc donalds, atat am observat ca sunt mult mai curate.

Ai me sunt marisori de acum, dar credeti-ma o iesira la un loc de joaca din acesta, ne costa o saptamana de boala. Am renuntat de mult sa ii mai ducem, chiar si cand aveau varsta potrivita.



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 12:39


sunt copiii mai violenti in Romania decit cei din strainatate? voua cum vi se pare?

Nu cred ca poti avea un raspuns obiectiv sau cat de cat corect.

Pentru ca ne referim de educatie, nu musai de trasaturi de specie, gena sau altele.

Din ce citesc pe la cei plecati in alte tari, cu copii, inteleg ca cel putin scoala pune accent mult mai serios pe educatia comportamentala, sunt absolut netolerate anumite fapte care aici sunt trecute lejer cu privirea. Fara indoiala ca impulsurile sunt aproximativ egale zic eu, dar acolo unde se insista nonstop pe anumite apucaturi, e clar ca te formezi intr-un fel diferit.

Si mai este si educatia de acasa. Desi stiu ca altii au alta parere, eu chiar cred ca adultii din Romania au o doza in plus de agresivitate, venita din conditiile de trai, educatia proprie, lipsa de raspuns a autoritatii in caz de greseala, recidiva, etc.

Noi avem niste prieteni, sunt oameni normali, dar domnul este agresiv in imbaj...nu si in fapte. Adica doar gura-i de el. Dar mama ce mai zice...ca ce-o sa faca, ce-o sa dreaga...apai ce sa inteleaga fie-sau? Ca asa-i normal, la nivelul lui.

Si nu-i normal.

Cred ca nu foloseste nimanui sa nu spunem pe nume lucrurilor. Nu sa exageram, nu sa ne dam cu fundu' de pamant...dar sa nu bagatelizam.



#20
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 21:44

Daaaaa, sigur... sunt niste monstri in devenire, asa ca mai bine sa nu mai vina nimeni cu copiii in Romania.

 

Acuma lasand gluma la o parte, nu cred ca micutii din Romania sunt mai violenti decat altii. De cate ori vad cate o generalizare de asta ..... in fine.

 

Imi aduc aminte ca la gradinita ne explicau educatoarele ca in primii ani de viata, micile imbranceli ale copiilor reprezinta pana la un punct o modalitate de socializare. De asemenea, si in lumea copiilor se creeaza ierarhii, inca de la varste fragede.

 

Ok, unii copii sunt mai impulsive, altii sunt mai timizi, altii au, de mici, calitati de leader.

Si mai conteaza si ce inseamna, concret, violenta copiilor. Daca unul ii da altuia o palma, intr-un anumit context, inseamna neaparat ca acel copil e violent? Eu zic ca nu.

 

Deci, nu, in opinia mea, copiii din Romania nu sunt mai violenti decat copiii din strainatate.

 

pe aici nu se cauta scuze la imbrinceli si asta  nu e considerata socializare....si nu sunt incurajate aceste ierarhi sau tendinte de dominare al copii., dimpotriva.

 

de mici sunt invatati sa se respecte...si nu se cauta scuze pt tendintele care le au. aici un leader e cel care ajuta cel mai mult pe ceilalti nu cel care ii imbtrinceste si isi face loc cu coatele. chiar si pt o palma parintii sutn chemati la scoala.

 

o palma data la nervi...e considerate violenta, lipsa de control....si este luata la cercetare de ce si cum...

 

scuze, dar si ciini sunt invatati sa nu muste ,sa nu latre, sa nu sara pe oameni...indifferent de tendintele naturale de animal care le au...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -