Sari la conținut

Sari la conținut


Locul de joaca, placere sau durere?


50 raspunsuri la acest subiect

#1
MamicaCeaBuna

MamicaCeaBuna
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 aprilie 2016 - 22:05

Salutare mamici si tatici,

 

M-am hotarat sa scriu aici in urma unei experiente proaste la locul de joaca din Sun Plaza, parter.

Acolo nu se permite intrarea parintilor in locul de joaca, sunt supraveghetori si locul este destinat copiilor peste 3 ani. Baietelul meu de 3 ani a intrat, iar noi am ramas sa il supraveghem din exterior( locul are vizibilitate la exterior). In primele 3 minute o fetita la imbrancit, i-a tras o palma si un picior in spate sub supravegherea unei angajate care nu parea ca are nici o solutie la situatie. Am reactionat rapid, ca orice parinte, scotandu-l pe copilul in lacrimi si amarat din locul de joaca si atentionand angajatele sa cheme parintii fetei care dadea semne de agresivitate, sa o preia sau sa faca ce cred ei de cuviinta cu copilul lor.

Am intrebat copilul daca mai vrea inapoi in locul de joaca, evident, raspunsul a fost, nu. Am solicitat banii inapoi, pentru ca nu ne-am jucat si am fost fortati sa iesim.Si aici, raspunsul a fost, nu.

Am asteptat sa vedem daca vin parintii fetitei sa o preia. Nici dupa un sfert de ora, nu.

Cat timp asteptam, uitandu-ma la ce se mai intampla in locul de joaca, am mai observat si ca o alta fetita plangea, o angajata o consola si incercand sa o stearga la nasuc, a asezat-o pe un blat aflat destul de sus fata de sol, si apoi a uitat-o acolo un pic. Aproape ca sarise in cap, insa eu si un alt domn am inceput sa strigam dupa angajata sa vina si la fetita sa ramana pe loc.

Am sunat managera locului de joaca, aceasta ne-a pacalit elegant ca rezolva problema sunand la fetele de la receptie sa le sfatuiasca. Am intrebat fetele ce le-a sfatuit, raspunsul a fost ca nu exista o solutie.

Dupa cele 20 de minute de "distractie de week-end" , am renuntat sa mai cautam o solutie si am plecat. I-am avertizat pe parintii care veneau sa isi lase copiii acolo despre situatiile care pot aparea...Acum fiecare pe masura curajului de a-ti lasa copilul "supravegheat" au continuat sau nu cu inscrierea.

Evident, orice se intampla in legatura cu copilul meu, prima responsabila sunt eu. Am avut incredere si am gresit.

Dar dincolo de asta...sunt multe lucruri in povestea asta care te pun pe ganduri.

Incepand cu ce castigam de fapt ducand copilul la un loc de joaca?...de prieteni de joaca noi nu am avut pana acum parte... Insa comportamente agresive ale copiilor am observat mai peste tot si nu este prea placut daca copilul tau va incepe sa le imite...

De asemenea, cat este de sigur un astfel de loc? Nu vreau sa ma gandesc la scenariul in care fetita uitata pe blat isi spargea nasul daca nu interveneam noi... Sau chiar la cel in care nu mi-as fi supravegheat eu baietelul din exterior...poate si-ar mai fi luat niste palme...la care, nu-i asa? nu gasim nici o solutie...

Nu in ultimul rand, cum esti tratat ca si consumator...nu primesti banii inapoi chiar daca nu ai beneficiat de serviciul respectiv si chiar esti ignorat si ironizat ca ii ceri... Cum ar fi sa platesti intrarea la o piscina si apoi sa constati ca in piscina este un rechin...Sa ceri banii inapoi ca nu prea iti vine sa inoti cu rechinul si sa ti se spuna ca nu conteaza daca inoti sau nu, intrarea tot trebuie sa o platesti...Te gandesti ca mai bine mergeai la Zoo sau la Acvariu, macar erai mai in siguranta...

 

 

 

 



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 aprilie 2016 - 06:52

eu iti inteleg indignarea.

Acum a meaa e mare si nu mai vrea dra am avut si noi o experienta neplacuta cand atentie...un parinte s-a ratoit la eva ca de ce nu o lasa in pace pe fiica-sa....in conditiile in care fata aia tragea de eva ....I-am spus calma,ceea ce la mine nu-i bine, ca daca se mai apropie de fiica-mea ii tai bijuteriile si i le indes in gat.

 

 

In alta ordine de idei locurile de joaca sunt focare de infectie.gONFLABILELE ALEa .nu le dezinfecteaza nimeni si ajung pe ele diverse secretii.

 

E de preferat..cel putin eu asa fac sa inlocuiesti joaca la un loc de joaca din ala in interior(plin de virusi ca nu cred ca sistemele de aerisire sunt dezinfectate cu parcul sau distractii in aer liber.

 

personal...nu recomand nimanui locuri de joaca in interior.mai ales in vacante,cand toata lumea acolo ii duce.poate e mai comod....cica nu stai dupa fundul lui..insa e de preferat sa fugi dupa el decat sa ai alte neplaceri.


Editat de eumada, 03 aprilie 2016 - 07:03 .


#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 aprilie 2016 - 13:32

Personal din modul cum povestesti inclin sa cred ca exagerezi cu grija.

Cat despre serviciile neprestate acestea sunt o consecinta a deciziei de renuntare a clientului. 

Desigur exista posbilitatea legala a sesizarii OPC.



#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 03 aprilie 2016 - 23:29

Marius, are 3 ani! E normal sa o supravegheze. Dar cu O.P.C ul, e un sfat f bun. Eu sunt curioasa ce studii au cei ce supravegheaza acolo, daca au cursuri de prim ajutor, de ex. 



#5
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 07:43

Locurile de joaca unde nu au acces parintii nu sunt tocmai cel mai potrivit loc in care sa duci un copil de 3 ani (e adevarat ca aici mai conteaza si cum este copilul la varsta de 3 ani- unii sunt mai timizi, mai introvertiti, se adapteaza mai greu, altii se adapteaza mai usor si fac fata mai usor in "jungle" locului de joaca).

 

Personal nu am dus niciodata copilul la un loc de joaca unde adultii nu aveau acces deloc, mai ales la varsta mica, tocmai pentru ca intr-un astfel de loc sunt copii de toate varstele, avand comportamente mai mult sau mai putin apropiate de ceea ce eu consider ok.

Mi s-a intamplat sa fiu nevoita sa renunt imediat ce am intrat la locul de joaca, pentru ca am constat ca era prea aglomerat sau pentru ca baiatul meu s-a hotarat imediat dupa ce a intrat, ca nu vrea la locul de joaca, dar in astfel de situatii nu am avut niciodata pretentia sa mi se restituie banii, tocmai pentru ca decizia de a parasi locul de joaca ne apartinea noua si nu era imputabila celor de acolo.

 

Eumada, de unde stii ca nu dezinfecteaza nimeni locurile de joaca? Cunosti situatii concrete sau doar faci presupuneri?



#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 07:44

Nu exagereaza. Stiu si eu locul ala de joaca exact asa e. Poti vedea copilul de afara dar inauntru nu te lasa si angajatele nu fac fata la dispute;le dintre copii. Se vede ca nu au instruire specifica.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 08:01

Nu zic ca nu mi-am dus copilul la astfel de locuri de joaca, ca doar am crezut ca-i fac o placere. Dar n-as mai face asa ceva.

Oricum, la 3 ani nu este un loc tocmai indicat, in opinia mea.

Cat despre drepturile tale de consumator, nu trebuie sa te sfiesti sa reclami astfel de situatii acolo unde drepturile noastre pot fi, teoretic, aparate.

Buna si antireclama pe forumuri, dar la Protectia consumatorului ai apelat acum?



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 08:18

Eu mi-am dus copilul de vreo 2 ori la un loc de joaca insa mi-am dat seama ca e locul preferat al copiilor care nu pot fi stapaniti in nici un fel, O mica jungla ...se impingeau, situatii periculoase, picioare in gura... Copiii nu interactionau deci beneficiu social = 0.

 

Asa ca, inclin sa cred ca mai bine e o plimbare in parc, in natura, chiar si prin ploaie decat o inghesuiala dezordonata si plina de bacterii.



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 22:27

1. Da, reclamatie la ANPC (actuala denumite a OPC-ului). Servicii neprestate corespunzator ---> banii inapoi

 

2. Bon fiscal ti-au dat cand ai platit accesul?? Daca nu ti-l dau, esti obligat sa-l soliciti tu, iar daca nu ti-l dau nici asa, ai dreptul sa nu platesti si mai suni si la linia directa a fiscului (da, grea misiune cu rechinii astia, n-am incercat niciodata aceasta metoda...). Dar ideea principala ramane: ti-au dat bon fiscal?



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 22:33

Si 3. Da, cam nesigure locurile astea de joaca, unde tu ca parinte nu ai acces, pentru copilasi asa mici, de 3-5 ani. Stiu acel loc de joaca din Sun, dar fetele nu au intrat acolo. 

Destul de safe, unde de altfel am si lasat fetele in decursul timpului la joaca mi se par cele de la Ikea si cel de la Leroy Merlin. La Ikea este cam aglomerat in weekend, la Leroy nu-s multi copiii deodata...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -